LORDİZ.COM - PAYLAŞMAK GÜZELDİR! | DESTEKLERİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER!
İletişim | Hakkımda | Gizlilik Politikası | Privacy Policy
Minnetle, Sevgiyle Anıyoruz!
Yazıya Yorum Gönder!

Facebook, Twitter ve İnstagram Güvenliğini Sağlamak - internet-siteleri

İnternet kullanıcılarının pek çoğunun Facebook, Twitter ve İnstagram hesabı var fakat bu hesapların kaçı güvenli? bilmiyoruz.. Bazılarımız doğum tarihini, bazılarımız 123456 gibi şeyleri şifre olarak kullanıyor ve buna rağmen güvenliği çok düşük bu hesaplarda çok çok önemli şeyler paylaşıyoruz.. Önemli şeyler derken kişisel bilgiler, özel resimler, eş, dost resimleri, telefon numaraları ve diğerlerinden bahsediyorum.

Hiç düşündünüz mü?

Ailenizin, akrabalarınızın, çok sevdiklerinizin ekli olduğu Facebook, Twitter veya İnstagram hesabınız çalınsa başınıza ne işler açılabilir?

– Hesabınızı çalan kişi, sayfanızdan yaptığı paylaşımlarla sizi çevrenize rezil edebilir. – Hesabınızı çalan kişi, çevrenize yollayacağı özel mesajlardaki bağlantılar ve resimler yoluyla onların hesaplarınıda, özel bilgilerinide çalabilir. – Hesabınızı çalan kişi, Facebook, Twitter veya İnstagram hesabınızdan başka bir kişi veya kurum sayfasına bırakacağı yorum ile sizin hiç yoktan mahkemelik olmanıza sebep olabilir. – Ve hesabınızı çalan kişi, hesabınızdaki kişisel bilgilerinizi, resimlerinizi kirli işleri için kullanabilir..

Bunlar en basit örnekler.. İnsan başına gelmeden bunları hayal edemiyor ve pek önemsemiyor… Ama bir kere başımız ağrırsa altından kalkmasıda kolay olmuyor..

Peki Ne Yapabiliriz?

1. Öncelikle şifrenizi kolay bulunamayacak şekilde zorlaştırmanız gerekiyor. Doğum tarihi, şarkıcı isimleri, ülke isimleri, sıralı rakamlar ve benzerleri her zaman ilk denenen ve bulunanlar oluyor.(Eğer şifrelerinizi akılda tutamıyorsanız sanal ortamda değil gerçek ortamda kağıt, ajanda vb.’ne not alarak şifrenizi yedekleyebilirsiniz.)

2. Facebook, Twitter veya İnstagram hesabınıza kablosuz ağlardan, ortak ağlardan giriyorsanız her zaman güvenli https:// bağlantısı kullanmanız gerekiyor. (Sonradan https:// standart hale geldi.)

3. Facebook, Twitter veya İnstagram hesabınıza tanımlı mail adresinin şifresini, şifre sıfırlama bilgilerini güncellemeli, güçlendirmeliyiz. Genelde Facebook, Twitter veya İnstagram hesabına tanımlı mail adreslerinde de kolay şifreler kullandığımızdan mail hesabı çalındığında sosyal medya hesabınında ele geçirilmesi kolaylaşmaktadır.

Mesela Facebook, Twitter veya İnstagram hesabınıza kayıtlı mail hesabına cep telefonu numarası girerek mail hesabının güvenliğini arttırmış, bu sayede sosyal medya hesabınızı da daha güvenli hale getirmiş olursunuz.

4. Facebook, Twitter veya İnstagram hesabınızdan bilmediğiniz uygulamalara izin vermeyin, hatta kullanmadığınız, faydalanmadığınız uygulamaların izinlerini iptal edin. Siz kullanmasanız da hesabınızda izinli görünen eski bir uygulama saldırıya uğrayabilir ve bu uygulama üstünden hesabınıza erişebilirler.

5. Son olarak hesabınızın güvenliğini arttırmak için sosyal medya hesabınızın güvenlik ayarlarından giriş onaylarını aktif edebilirsiniz. Giriş onaylarını aktif ettiğinizde hesabınıza cep telefonu numarası tanımlar ve hesabınıza yabancı bir cihazdan erişildiğinde telefona onay kodu gelmesini, onay kodu girilmezse hesabın açılmamasını sağlayabilirsiniz. (Bunu mail hesabınız içinde yapabilirsiniz.)

Facebook’ta giriş onaylarını açmak için;

https://www.facebook.com/settings?tab=security&section=two_fac_auth&view

Twitter’da giriş onaylarını açmak için;

https://twitter.com/settings/security

İnstagram’da henüz giriş onayları mevcut değil. 

Artık Facebook, Twitter ve İnstagram hesabınız daha güvenli.. Giriş onay sms’leri bazen geç gelse de cihazlarınızı tanıttığınızda çok fazla giriş onay koduna ihtiyacınız olmayacak ve herhangi bir saldırıda yabancılar hesabınıza ulaşamayacak. Tabi cep telefonunuzu çalmazlarsa..

Dikkat: Hesabınıza eklediğiniz telefon numarasını değiştirmeye karar verirseniz veya telefon numarası kullanıma kapanırsa hesabınızı geri kurtaramayabilirsiniz. Bu sebeple öncesinde telefon numarasını hesabınızdan kaldırmanız gerekebilir.

>> Facebook Hesap Güvenliği ve Hesap Kurtarma 
>> Facebook’da Arkadaşlarımı Nasıl Gizlerim?
>> Facebook Duvarını Yazmaya Açma / Kapatma
>> Twitter’dan Telefon Rehberi Kişilerini Kaldırmak
>> Twitter Hesap Güvenliği İçin Telefon Etkinleştirme

Yazıyı beğendiyseniz Facebook, Twitter ve Linkedin üzerinde paylaşabilir, sitemizi sık kullanılanlarınıza (Ctrl+D) ekleyebilirsiniz! Teşekkür ederim!

facebook share
twittershare
linkedin share


Bu yazı 7 Kasım 2012 tarihinde yayımlanmıştır.


  Ebru 20 Haziran 2014, 11:42

  çok teşekkür ederim önceden beri bunu araştırıyordum işime çok yaradı :) ;)

  Ayse 09 Mart 2015, 00:38

  İyi gunler ben s3 kullanicisiyim emojiler hep kutucuk seklinde cikiyor ikeyboart ugulamasinida indirdim ayni sekilde devam ediyor yardimci olabilirmisiniz acil lutfen.

  admin 09 Mart 2015, 21:38

  @Ayse; Merhaba. Telefonunuzda özel yazı stili kullanıyorsanız orijinal Samsung fontuna geri dönün. 

  esmer 22 Temmuz 2015, 02:57

  biri facebook adresime giriyor şifremi değiştirmemiş ama ben aktifken yaptığım her şeyi giriyor güvenlik kodunu etkinleştirdim artık msj geliyor bu hesabıma giren kişiyi engeller mi

  admin 22 Temmuz 2015, 21:26

  @esmer; Telefona gelen sms kodu haricinde kodmatik aktif ise belki kodmatik ile giriş yapabilir. Deneme yapmanız gerekiyor. Farklı bir telefon, tablet veya pc'den giriş yapmayı deneyin, telefon sms kodunu mecbur ederse, başka seçenek yoksa o kişide hesabınıza giremiyor demektir. 

  Derya 15 Şubat 2017, 21:07

  Ne olur yardımcı olun Facebook adresıme gıremıyorum kımlık istiyor yınede gırış saglayamıyorum tlf tanımlı degıldı hotmailll adresım tanımlı ama

  Lordiz 15 Şubat 2017, 21:13

  @Derya; Facebook ekibi telefon numarası tanımlı olmayan hesapları bir süre sonra askıya alıyor genelde. Keşke telefon numaranızı ekleseydiniz, o zaman kapatmazlardı. Şimdi mecburen kimlik resmini çekip göndermeniz gerekiyor. Eğer kimlik bilgileriniz Facebook hesap bilgilerinizle uyuşmuyorsa hesabı geri açmazlar. Örneğin hesap adı Derya Derya iken kimlikte Derya Hülya ise bilgiler uyuşmadığından hesap kapalı kalır.

  TC Bekir Akyldz 08 Nisan 2017, 16:57

  hesabim zaman asimi nedeniyle gecici olarak durdurulmus sora girmeyi denedim guvenlik aşamasinda arkadaslarimin resmi cikti bu senmisin diye soru yazinca ben olmadimi isaretledim yanlislikla sora bidaha girmeye calistim olmadi hesabimi tekrar aktif olmasini istiyorum email ve şifrem dogrudur..

  Lordiz 08 Nisan 2017, 22:06

  @TC Bekir Akyldz; Hesabızın çalınmış olmasın? Benim bildiğim kadarıyla Facebook veya İnstagram’da böyle bir uygulama yok. Hesabı kullanmıyorsanız o şekilde kalır. Hesabınız için şifre sıfırlamayı deneyin eğer hesabınız çalınmadıysa şifre yenileyerek giriş yapabilirsiniz.

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


2008 © 2019