Facebook, Twitter X ve İnstagram Güvenliğini Sağlamak

Facebook, Twitter X ve İnstagram Güvenliğini Sağlamak

İnternet kullanıcılarının pek çoğunun Facebook, Twitter ve İnstagram hesabı var fakat bu hesapların kaçı güvenli? bilmiyoruz.. Bazılarımız doğum tarihini, bazılarımız 123456 gibi şeyleri şifre olarak kullanıyor ve buna rağmen güvenliği çok düşük bu hesaplarda çok çok önemli şeyler paylaşıyoruz.. Önemli şeyler derken kişisel bilgiler, özel resimler, eş, dost resimleri, telefon numaraları ve diğerlerinden bahsediyorum.

Hiç düşündünüz mü?

Ailenizin, akrabalarınızın, çok sevdiklerinizin ekli olduğu Facebook, Twitter veya İnstagram hesabınız çalınsa başınıza ne işler açılabilir?

– Hesabınızı çalan kişi, sayfanızdan yaptığı paylaşımlarla sizi çevrenize rezil edebilir. – Hesabınızı çalan kişi, çevrenize yollayacağı özel mesajlardaki bağlantılar ve resimler yoluyla onların hesaplarınıda, özel bilgilerinide çalabilir. – Hesabınızı çalan kişi, Facebook, Twitter veya İnstagram hesabınızdan başka bir kişi veya kurum sayfasına bırakacağı yorum ile sizin hiç yoktan mahkemelik olmanıza sebep olabilir. – Ve hesabınızı çalan kişi, hesabınızdaki kişisel bilgilerinizi, resimlerinizi kirli işleri için kullanabilir..

Bunlar en basit örnekler.. İnsan başına gelmeden bunları hayal edemiyor ve pek önemsemiyor… Ama bir kere başımız ağrırsa altından kalkmasıda kolay olmuyor..

Peki Ne Yapabiliriz?

1. Öncelikle şifrenizi kolay bulunamayacak şekilde zorlaştırmanız gerekiyor. Doğum tarihi, şarkıcı isimleri, ülke isimleri, sıralı rakamlar ve benzerleri her zaman ilk denenen ve bulunanlar oluyor.(Eğer şifrelerinizi akılda tutamıyorsanız sanal ortamda değil gerçek ortamda kağıt, ajanda vb.’ne not alarak şifrenizi yedekleyebilirsiniz.)

2. Facebook, Twitter veya İnstagram hesabınıza kablosuz ağlardan, ortak ağlardan giriyorsanız her zaman güvenli https:// bağlantısı kullanmanız gerekiyor. (Sonradan https:// standart hale geldi.)

3. Facebook, Twitter veya İnstagram hesabınıza tanımlı mail adresinin şifresini, şifre sıfırlama bilgilerini güncellemeli, güçlendirmeliyiz. Genelde Facebook, Twitter veya İnstagram hesabına tanımlı mail adreslerinde de kolay şifreler kullandığımızdan mail hesabı çalındığında sosyal medya hesabınında ele geçirilmesi kolaylaşmaktadır.

Mesela Facebook, Twitter veya İnstagram hesabınıza kayıtlı mail hesabına cep telefonu numarası girerek mail hesabının güvenliğini arttırmış, bu sayede sosyal medya hesabınızı da daha güvenli hale getirmiş olursunuz.

4. Facebook, Twitter veya İnstagram hesabınızdan bilmediğiniz uygulamalara izin vermeyin, hatta kullanmadığınız, faydalanmadığınız uygulamaların izinlerini iptal edin. Siz kullanmasanız da hesabınızda izinli görünen eski bir uygulama saldırıya uğrayabilir ve bu uygulama üstünden hesabınıza erişebilirler.

5. Son olarak hesabınızın güvenliğini arttırmak için sosyal medya hesabınızın güvenlik ayarlarından giriş onaylarını aktif edebilirsiniz. Giriş onaylarını aktif ettiğinizde hesabınıza cep telefonu numarası tanımlar ve hesabınıza yabancı bir cihazdan erişildiğinde telefona onay kodu gelmesini, onay kodu girilmezse hesabın açılmamasını sağlayabilirsiniz. (Bunu mail hesabınız içinde yapabilirsiniz.)

Facebook’ta giriş onaylarını açmak için;

https://www.facebook.com/settings?tab=security&section=two_fac_auth&view

Twitter’da giriş onaylarını açmak için;

https://twitter.com/settings/security

İnstagram’da henüz giriş onayları mevcut değil. 

Artık Facebook, Twitter ve İnstagram hesabınız daha güvenli.. Giriş onay sms’leri bazen geç gelse de cihazlarınızı tanıttığınızda çok fazla giriş onay koduna ihtiyacınız olmayacak ve herhangi bir saldırıda yabancılar hesabınıza ulaşamayacak. Tabi cep telefonunuzu çalmazlarsa..

Dikkat: Hesabınıza eklediğiniz telefon numarasını değiştirmeye karar verirseniz veya telefon numarası kullanıma kapanırsa hesabınızı geri kurtaramayabilirsiniz. Bu sebeple öncesinde telefon numarasını hesabınızdan kaldırmanız gerekebilir.

>> Facebook Hesap Güvenliği ve Hesap Kurtarma 
>> Facebook’da Arkadaşlarımı Nasıl Gizlerim?
>> Facebook Duvarını Yazmaya Açma / Kapatma
>> Twitter’dan Telefon Rehberi Kişilerini Kaldırmak
>> Twitter Hesap Güvenliği İçin Telefon Etkinleştirme