LORDİZ.COM - PAYLAŞMAK GÜZELDİR! | DESTEKLERİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER!
İletişim | Hakkımda | Gizlilik Politikası | Privacy Policy
Minnetle, Sevgiyle Anıyoruz!
Yazıya Yorum Gönder!

Android Cihazlarda Otomatik Kelime Düzeltmeyi Kapatmak - google-play

Akıllı telefon veya tableti ilk kullanımda hep başımıza bela olur bu sanal klavyeler. Otomatik düzeltme standart olarak açıktır ve ne yazarsanız illaki siz yanlış yazmışsınızdır kelime otomatik olarak değişir. “hahaha” yazmışsınızdır onun yerine “hande” gider, karşı taraf da “hande kim?” diye sordu mu işler iyice karışır. Şimdi gelde anlat iki saat..

Güncelleme: Yeni Android sürümlerinde ve Samsung model telefonlarda Ayarlar > Dil ve Giriş > Klavye uygulaması > Öngörücü yazı yolunu izlemeniz yeterli. Samsung cihazlarda Klavye uygulamasının adı Samsung klavye’dir.

Güncelleme 2: Yeni Galaxy’lerde (mesela Galaxy S8, Galaxy S9..) Ayarlar > Genel Yönetim > Dil ve giriş > Ekran klavyesi > Samsung klavye > Akıllı yazma yolunu izleyip, Öngörücü yazı kapatın.

Nasıl kurtuluruz otomatik düzeltmeden?

Android sürümüne göre ufak farklar vardır ama genelde yol, yöntem aynıdır. Ayarlar menüsü altında Dil ve giriş ayarlarında cihazınızın klavyesini bulur, detaylı ayarlara göz atarsınız ve orada muhakkak kelime düzeltme, kelime önerileri, otomatik düzeltme, tamamlama gibi başlıklar altında bu özellik vardır.

Örneğin Galaxy S3’de Samsung Klavye başlığının sağına dokunarak ayarlara girer, burada Öngörücü yazıyı kapatırsınız hepsi bu kadardır. Asus marka tabletler Nexus ve Memopad’de ise Google Klavye başlığının sağına dokunarak ayarlara girer ve buradan Otomatik düzeltme’yi kapatırsınız. Bu sayede artık sanal klavyenin otomatik düzeltmesini, kelime önerilerini kapamış olursunuz.

Samsung Galaxy S3’de Öngörücü;

Android Cihazlarda Otomatik Kelime Düzeltmeyi Kapatmak - google-play Android Cihazlarda Otomatik Kelime Düzeltmeyi Kapatmak - google-play

Android Cihazlarda Otomatik Kelime Düzeltmeyi Kapatmak - google-play

Nexus tablet’de Otomatik Düzeltme;

Android Cihazlarda Otomatik Kelime Düzeltmeyi Kapatmak - google-play

Otomatik düzeltmeyi kapatamadığınız cihaz varsa bu konu altına yorum atarak yardım talep edebilirsiniz. Cihazınızın modeli veya yüklü Android sürümüne göre kesin farklı bir yol bir tanım vardır.

Yazıyı beğendiyseniz Facebook, Twitter ve Linkedin üzerinde paylaşabilir, sitemizi sık kullanılanlarınıza (Ctrl+D) ekleyebilirsiniz! Teşekkür ederim!

facebook share
twittershare
linkedin share


Bu yazı 17 Ekim 2013 tarihinde yayımlanmıştır.


  cansener 13 Temmuz 2017, 15:19

  Lenovo s90-A metin düzeltme açık olduğu halde çalışmıyor

  Lordiz 15 Temmuz 2017, 17:17

  @cansener; Birden fazla klavye uygulamanız varsa aktif klavye uygulamasında metin düzeltme kapalı olabilir. Bildiğim kadarıyla Lenovo’larda Google klavye var ama siz yinede bir kontrol edin. Aşağıdaki uygulama kuruluyorsa onunla deneme yapın.

  Google Keyboard

  Çağatay 16 Ağustos 2017, 17:27

  Android 7.0 güncellemesinden sonra klavyenin otomatik düzeltme şekli bozuldu bir sürü saçma anlamsız kelime önerilen kısmında çıkıyor kelimenin 1 harf bile yanlış yazılmasına rağmen ya farklı bir kelimeye çeviriyor yada çevirmiyor güncellemeden önce bu şekilde değildi

  tugi 07 Ekim 2017, 14:21

  lenova k5 otomatik düzeltme T9 nasıl açılır

  Lordiz 07 Ekim 2017, 15:48

  @tugi; Lenovo’larda orijinal Android klavye oluyor. Yazımda anlattığım yolun tam tersini izleyin otomatik düzeltmeyi aktif hale getirin.

  genç 16 Şubat 2018, 22:06

  huwai telefon cihazımda swiftkey klavyede altını çizerek yazma ve yakın önerileri tuşların üzerinde bir satırda yazmasını kapatamıyorum. yardımcı olır musunuz

  Lordiz 17 Şubat 2018, 01:04

  @genç; Merhaba. Google Play’deki SwiftKey mi? Doğru uygulama ise SwiftKey’de ne yazık ki öneriler kapatılamıyor. Çok saçma ama bilinçli olarak bunu yapmışlar. Konuyla alakalı İngilizce tartışmaya bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

  INANC 16 Mayıs 2018, 17:15

  Samsung Note 8

  Tugba 16 Ocak 2019, 14:09

  Samsung A6plus

  Lordiz 16 Ocak 2019, 21:24

  @INANC; @Tugba; Yazıda anlattığım gibi olacak.

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


2008 © 2019