Android Cihazlarda Otomatik Kelime Düzeltmeyi Kapatmak

android dunyasi - Android Cihazlarda Otomatik Kelime Düzeltmeyi Kapatmak

Akıllı telefon veya tableti ilk kullanımda hep başımıza bela olur bu sanal klavyeler. Otomatik düzeltme standart olarak açıktır ve ne yazarsanız illaki siz yanlış yazmışsınızdır kelime otomatik olarak değişir. “hahaha” yazmışsınızdır onun yerine “hande” gider, karşı taraf da “hande kim?” diye sordu mu işler iyice karışır. Şimdi gelde anlat iki saat..

Güncelleme: Yeni Android sürümlerinde ve Samsung model telefonlarda Ayarlar > Dil ve Giriş > Klavye uygulaması > Öngörücü yazı yolunu izlemeniz yeterli. Samsung cihazlarda Klavye uygulamasının adı Samsung klavye’dir.

Güncelleme 2: Yeni Galaxy’lerde (mesela Galaxy S8, Galaxy S9..) Ayarlar > Genel Yönetim > Dil ve giriş > Ekran klavyesi > Samsung klavye > Akıllı yazma yolunu izleyip, Öngörücü yazı kapatın.

Nasıl kurtuluruz otomatik düzeltmeden?

Android sürümüne göre ufak farklar vardır ama genelde yol, yöntem aynıdır. Ayarlar menüsü altında Dil ve giriş ayarlarında cihazınızın klavyesini bulur, detaylı ayarlara göz atarsınız ve orada muhakkak kelime düzeltme, kelime önerileri, otomatik düzeltme, tamamlama gibi başlıklar altında bu özellik vardır.

Örneğin Galaxy S3’de Samsung Klavye başlığının sağına dokunarak ayarlara girer, burada Öngörücü yazıyı kapatırsınız hepsi bu kadardır. Asus marka tabletler Nexus ve Memopad’de ise Google Klavye başlığının sağına dokunarak ayarlara girer ve buradan Otomatik düzeltme’yi kapatırsınız. Bu sayede artık sanal klavyenin otomatik düzeltmesini, kelime önerilerini kapamış olursunuz.

Samsung Galaxy S3’de Öngörücü;

s3klavye zps837d2767 - Android Cihazlarda Otomatik Kelime Düzeltmeyi Kapatmak s3klavye2 zpscdbe6f0f - Android Cihazlarda Otomatik Kelime Düzeltmeyi Kapatmak

galaxys3 klavye3 zpsf0e6b407 - Android Cihazlarda Otomatik Kelime Düzeltmeyi Kapatmak

Nexus tablet’de Otomatik Düzeltme;

asus android zps0c02f9c8 - Android Cihazlarda Otomatik Kelime Düzeltmeyi Kapatmak

Otomatik düzeltmeyi kapatamadığınız cihaz varsa bu konu altına yorum atarak yardım talep edebilirsiniz. Cihazınızın modeli veya yüklü Android sürümüne göre kesin farklı bir yol bir tanım vardır.

– Reklamlar –

adbanner