Android Rehber Sorunu; Rehber Boş Görünüyor!

Android Rehber Sorunu; Rehber Boş Görünüyor!

Eski telefonunuzdan yeni bir Android telefona geçiş yaparken muhtemelen başınıza gelebilecek sorunlardan birisidir. Rehber uygulamasında numaralarınız görünmez veya bir kısmı kayıptır. Numaralar hepimiz için çok önemlidir fakat genelde yedekleme de yapmayız.

Peki Bu Sorun İçin Ne Yapabiliriz?

Bu sorunun birkaç sebebi ve birkaç çözüm yolu var. Bu yüzden önce sebepleri, sonra çözüm önerilerini göreceğiz.

Sebep 1: Eski telefondaki sim kartın yerine, yeni telefona yeni bir sim kart aldıysanız rehberiniz eski sim kartta kalmıştır.

Çözüm: Eski sim kartınızdaki numaraları vcf formatında dışarı aktarıp yeni telefonda bu dosyayı içeri alabilir yada eski telefonunuz akıllı ise rehberi  mobil uygulamalar yardımıyla eski telefondan yenisine aktarabilirsiniz.

(Mobil uygulama olarak Samsung kullanıcılarına Samsung Smart Switch öneririm.)

Sebep 2: Eski telefonunuzda rehber kişileri telefon hafızasına kayıtlıdır ve bu sebeple rehber kişileriniz eski telefonda kalmıştır. Sim kartı yeni telefona taktığınızda hiç numara göremez yada çok az sayıda kişi görürsünüz.

Çözüm: Eski telefonun hafızasındaki numaraları sim kart hafızasına kaydedin ve sonrasında sim kartı yeni telefonunuza takın. Alternatif olarak bir önceki çözümde önerdiğim yöntemleri deneyebilirsiniz. (Yani kişileri vcf formatında dışarı aktarabilir veya kişileri mobil uygulamalar ile yeni telefona aktarabilirsiniz.)

Sebep 3: Eski telefonunuzda Cyanogenmod, Lineageos gibi bir işletim sistemi yüklü olabilir. Bu durumda kişilerinizi sim karta veya telefon hafızasına değil Google hesabınıza kaydetmişsinizdir. Yeni telefonunuza aynı Google hesabını eklemezseniz yada görüntülenecek kişiler ayarında Google hesabını aktif etmezseniz numaraların çoğunu yada tamamını göremezsiniz.

Çözüm: Eski telefondaki Google hesabını yeni telefona eklerseniz Google hesabındaki numaralar yeni telefonunuzda da görünür. Eğer hala görünmüyorsa Rehber uygulamasında Görüntülenecek Kişiler altından Tüm kişiler veya Google hesabı seçeneğini aktif etmelisiniz. (Yazının sonunda resimli olarak paylaştım.)

Eğer eski Google hesabına erişemiyorsanız bu durumda mail hesabının şifresini sıfırlayıp tekrar erişim sağlamalısınız yada sadece orada kayıtlı olan kişilere veda etmelisiniz. (Sim kartta veya eski telefon hafızasında yedekleri yoksa.)

Sebep 4: Telefon değişikliği sırasında sim kartınız hasar görmüştür ve bu sebeple rehber kişileri görünmüyordur.

Çözüm: Düşük bir ihtimal. Emin olmak için dış arama yapın. Sim kart hasar gördüyse rehber ile birlikte şebeke erişim sorunları da yaşarsınız. Bu durumda gsm operatörünüzde, eski telefon hafızasında, Google hesabınızda yada İcloud hesabınızda eski bir yedek varsa onu yüklemeyi, kurtarmayı deneyin. Aynı numara ile yeni sim kart çıkarmayı da unutmayın.

Sebep 5: Şimdilik aklıma gelen son sebep. Yeni telefonun rehber gösterim ayarlarında yanlış veya eksik bir seçim yapılmış olabilir. Yada telefonun standart ayarı böyledir.

Çözüm: Android sürümüne bağlı olarak aşağıdaki yolu izleyin.

Telefonunuzun Rehber (Kişiler) uygulamasını açın ve uygulama ayarlarına gidin. En yeni Android sürümlerinde ve telefon markanıza bağlı olarak farklı olabilir ancak Samsung cihazlarda sağ üstteki 3 nokta menüsüne, ardından Ayarlar seçeneğine dokunacaksınız.

Android Rehber Sorunu; Rehber Boş Görünüyor!

Ayarlar sayfasında Görüntülenecek kişiler (yada buna benzer bir seçenek varsa ona) dokunun. Açılan yeni ekranda Tüm Kişiler seçeneğini pasif ise aktif edin.

Android Rehber Sorunu; Rehber Boş Görünüyor!

Tüm kişiler seçeneğini aktif ettiğinizde; Telefon hafızası, sim kart, Google hesabı, Samsung hesabı ve Whatsapp hesabınızda ne kadar numara kayıtlı ise hepsini görebileceksiniz. Eğer birinde eksik varsa diğeriyle yada tümüyle eşitleme, birleştirme imkanınızda olacak, rehber kişilerini dışa aktarıp yedekleme imkanı da.

Konuyla alakalı eksiklerim, hatırlamadıklarım ve konuyla bağlantılı sorularınız olursa yorum bölümünden yazabilirsiniz.