Yeni Ekonomi Kanalı “A Para HD” Frekans Bilgileri

a para hd zpsosashpvh - Yeni Ekonomi Kanalı "A Para HD" Frekans Bilgileri

Turkuvaz medya grubu tarafından kurulan ekonomi kanalı A Para, yakında yayına başlıyor. 3 Nisan 2017 tarihinde Türksat uydusu üzerinden test yayınlarına başlayan kanalın yakın zamanda normal yayına geçmesi bekleniyor. Kanalın yerinde şimdilik sadece A logosu görünüyor ve kanal 1080i HD formatında yayına geçmeye hazırlanıyor. Muhtemelen SD formatlı yayın olmayacak. 

NOT: 1 seneden uzun süredir test yayınında olan A Para, 17 Eylül 2018 tarihi itibari ile düzenli yayınlara başladı. Kanala ait frekans ve kanal bilgilerini hemen aşağıda bulabilirsiniz.

>> Türkiye’nin Yeni Ekonomi Kanalı “EKOTÜRK TV”

A Para HD Türksat Uydu Frekans Bilgisi

Yeni ekonomi kanalının Türksat frekansı 11999 Dikey/V 11666. Yukarıda belirttiğim gibi yayın formatı 1080i HD. Yani HD özelliği olmayan televizyonlar ve uydu alıcılardan izlenemeyecek.

Kanala ait paralı platform kanal numaraları ise şöyle;

Digitürk: 43. kanal
Tivibu: 44. kanal
Turkcell tv: 48. kanal
Dsmart: 52. kanal
Kablo tv: 77. kanal

Türksat Uydusundaki Ekonomi Kanalları?

Yeri gelmişken diğer ekonomi kanallarından bahsetmemek olmaz. Ki zaten çok fazlada ekonomi kanalımız yok. Genelde haber kanalları ekonomininde üzerinden geçiyorlar. Peki ekonomiyi takip edebileceğimiz bu kanallar hangileri?

1- Bloomberg HT: Dünyaca ünlü borsa kanalı Bloomberg’in Türk versiyonu.

Türksat uydusunda 11053 Yatay/H 8000 frekansından SD, 12209 Yatay/H 10000 frekansından HD olarak izleyebiliyorsunuz.

2- A Para HD: Zaten yazımızın konusu A Para. Eğer tarafsız, gerçekçi olabilirlerse bu alandaki ikinci Türk ekonomi kanalı olacak.

3- EkoTürk TV: Yayında!

>> Türkiye’nin Yeni Ekonomi Kanalı “EKOTÜRK TV”

4- Cnbc-e: Eskiden böyle bir kanalımız vardı hatırlarsanız. Şimdi o kanalın yerinde TLC tv var. Ne yazık ki artık ekonomi yayınları yok.

5- Business Channel Türk: Bir aralar böyle bir kanal vardı. Hatta ilk başlarda sıkça izliyordum ama sonradan hem yayın tarzı değişti hemde bir süre sonrasında Türksat uydusundan ayrıldı. Eski Türksat frekansı 11794 Yatay/H 27500 idi.

6- CnnTürk: Dünyaca ünlü CNN’in Türk versiyonu. Rutin yayın akışında sıklıkla ekonomi haberleri yayınlanıyor. Ama bir ekonomi kanalı değil.

7- NTV: Doğuş grubunun haber kanalı. Aynı şekilde rutin haber akışı sırasında sıklıkla ekonomi haberleri yayınlanıyor.

8- HaberTürk: Bloomberg HT varken ihtiyaç duymayacağınız bir başka haber kanalı. Zaten iki kanalda aynı gruba ait. Rutin yayın akışında sıklıkla ekonomi haberlerine de denk gelebilirsiniz.

Diğerleri; Euronews Türkçe, Trt Haber, A Haber, Tgrt Haber.

Muhtemelen A Para’nın ardından yeni ekonomi kanalları gelebilir. Şimdilik seçenekler kısıtlı. Yenilik olursa yazımda güncelleme yapacağım.

>> Türkiye’nin Yeni Televizyon Kanalı TYT TÜRK
>> Türkiye’nin Yeni Ekonomi Kanalı “EKOTÜRK TV”
>> Türkiye’nin Yeni Haber Kanalı “Haber Global TV”

– Reklamlar –

adbanner