Ankara Büyükşehir Belediyesinden Ön Ödemeli Başkent Kart!

Ankara Büyükşehir Belediyesinden Ön Ödemeli Başkent Kart!

Bankalar, gsm operatörleri, marketler derken, şimdide belediyeler ön ödemeli kartları ile karşımıza çıkmaya başladılar. Henüz sadece Ankara’nın kartını duymuş olsam da, eğer başka bir belediyemizin de böyle bir hizmeti varsa hiç şaşırmayacağım.. Başkent kart, sadece Ankaralılar değil, herkes için ve dünyanın her yerinde kullanıma sunuluyor.

Nedir Başkent Kart?

Başkent kart, Ankara Büyükşehir Belediyesinin hizmetlerinden tüm Ankara’lıların kolayca yararlanmasını sağlayacak Türkiye’nin en gelişmiş şehir kartıdır. Ön ödemeli bir karttır ve bu özelliği sayesinde içine para yüklendiğinde, içindeki para kadar harcama yapılabilmektedir.

Başkent kart, resmi olarak Ankara büyükşehir belediyesinin sunduğu, yasal ve güvenilir bir temassız alışveriş kartıdır.

Başkent kartın ilk satın alım ücreti 10 TL’dir. Bu ücret bir kez ödenir ve sonrasında hiçbir şekilde bir ücret, aidat ödenmez. İçine paranızı yükler, alışverişinizi, fatura ödemelerinizi gerçekleştirirsiniz.

Ayrıca bu kartı kullanmak için Ankaralı olmanız ya da Ankara’da yaşıyor olmanız gerekmez. Kartınızı alır, pos cihazı olan her yerde kullanmaya başlayabilirsiniz.

Başkent Kart ile Neler Yapabiliriz? 

  • Başkent kart ile alışveriş, sosyal yardım, fatura ödemeleri, 7/24 para transferi, cüzdandan cüzdana para transferi, bakiye yükleme/çekme gibi işlemler gerçekleştirebilirsiniz. (Şimdilik sanırım birçok işlem atm’lerden yapılıyor.)
  • Anlaşmalı iş yerlerinden Başkent karta özel indirimlerden yararlanabilirsiniz.
  • Başkent kartı bir ulaşım kartı gibi otobüste, takside, otoparklarda kullanabilirsiniz.
  • Çiftçilere özel Bereket kart kapsamında desteklerden ve indirimlerden yararlanabilirsiniz.
  • Ve belediye iştiraki Beltema Sigorta güvencesiyle aylık sadece 2 TL’ye ferdi kaza sigortası yaptırabilirsiniz. (Sigorta yaptıranlar ücretsiz ambulans hizmetinden faydalanabilecek.)

Tabi bunların hepsi yavaş yavaş hayata geçirilecek.

Başkent Kartı Nereden Satın Alırız? 

Başkent kart şuan için her yerde satılmıyor fakat ilerleyen süreçte kart temini için daha fazla kolaylık sunulacağı söyleniyor. O zamana kadar bir an önce kartınızı temin etmek istiyorsanız, aşağıdaki formu kullanmanız ve size özel ön ödemeli Başkent kartınızı (10 tl karşılığında) sipariş etmeniz gerekiyor.

>> Başkent Kart Satın Al

Başkent kart için oluşturulmuş bir web sitesi var, adresi baskentkart.com.tr fakat site henüz tam olarak tamamlanmış değil ve sitede aktarıldığı gibi Başkent mobil uygulamasından da Başkent kart işlemleri yapılamıyor. Ancak böyle bir bilgi yer aldığına göre yakın zamanda bu yeniliğinde Başkent mobil uygulamasına dahil edileceğini düşünüyorum.

Sonrasında kartımıza para yüklemelerini ve harcama detaylarını bu uygulama üzerinden kontrol edebileceğimizi tahmin ediyorum.

İleriye dönük Başkent mobil uygulamasını indirmek ve kontrol etmek isterseniz, aşağıdaki bağlantıları kullanabilirsiniz.

>> Google Play’de Başkent Mobil

>> Apple Store’da Başkent Mobil

Konuyla alakalı bir yenilik olduğunda yazımda güncelleme yapmaya çalışacağım fakat Başkent kart ile alakalı bir sorunuz olursa bu bağlantıdan ABB Mavi Masaya yazabilirsiniz.

Yeni ön ödemeli kartımız hayırlı olsun!

BAŞKENT KART, 6493 sayılı Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanunun çerçevesinde Merkez Bankası tarafından faaliyet izni verilen Birleşik Ödeme Hizmetleri A.Ş.’nin altyapısını kurduğu bir kamu hizmetidir.