Bir Blade Runner Oyunu “Blade Runner 2033: Labyrinth”

Bir Blade Runner Oyunu "Blade Runner 2033: Labyrinth"

Cyberpunk temalı Blade Runner filmini bilirsiniz.. İlki 1982 yılında yayınlanmış, başrolünü Harrison Ford, yönetmenliğini birçok harika yapımda imzası bulunan Ridley Scott üstlenmişti. İlk film 1982 senesi için harikaydı. İlk filmden tam 35 sene sonra, yeni bir devam filmi çekilmiş ve o filmde orijinali gibi yine harika bir eser olmuştu. İkinci filmin adı Blade Runner 2049, başrol oyuncuları Harrison Ford, Ryan Gosling, Ana De Armas, Jared Leto ve filmin yönetmeni Dune Çöl Gezegeni serisinin yönetmeni Denis Villeneuve idi.

Gönül isterdi Blade Runner 2049’un bir devam dizisi olsun, her gün  K (Ryan Gosling) ve Joi’yi (Ana De Armas) her gün tekrar tekrar izleyelim.. ama olmadı. (Blade Runner: Black Lotus’dan henüz haber yok!) Fakat benim gibi hayallere dalanlar, Blade Runner evreninden kopamayanlar varsa, onlara güzel bir haberim var; Blade Runner serisinin tam arasında bir zamanı konu alan harika bir oyun geliyor!

Oyunun adı Blade Runner 2033: Labirent”

Oyun, Cyberpunk temalı, kedili, bulmacalı macera oyunu Stray‘in yayıncısı Annapurna Interactive tarafından geliştiriliyor. Oyunun tarzı macera, bulmaca ve keşif. Fakat açık dünya değil.

Oyunda K’nin aracını sürebilecek miyiz? Joi bize asistanlık yapacak mı veya orijinal film kadrosu ve evreni aynen korunacak mı bilmiyoruz. Fakat oyunun geliştiricisi Annapurna Interactive, kısa süre sonra oyuna dair daha fazla detay paylaşacaklarını söylüyorlar ve sanki bize bazı sürprizleri olacak gibi görünüyor.

Oyunun ne zaman satışa çıkacağı da henüz açıklanmadı. Fakat yayınlandığında hem konsollar, hem de bilgisayarlardan oynanabilecek. Hatta oyunun Steam sayfası şimdiden yayınlanmış durumda;

https://store.steampowered.com/app/2012260/Blade_Runner_2033_Labyrinth/

Oyuna dair birde kısacık duyuru videosu bulunuyor. Ancak bu videodan oyunun nasıl olacağına dair bir izlenim elde etmek çok zor. Yani sabırla oyuna dair yeni haberleri, videoları beklememiz gerekiyor.

Blade Runner film serisi, Philip K. Dick’in ilk kez 1968 senesinde yayınlanan bilimkurgu romanı Android’ler Elektrikli Koyun Düşler mi? (Do Androids Dream of Electric Sheep?) isimli romanından uyarlanmıştır.

Blade Runner serisi benim için Alita, Ghost in the Shell ve Reminiscence gibi unutulmazlar arasına girmiş durumda. Birde uzun hikayeli, harika grafikli, açık dünyalı bir oyun gelirse, ne kadar mutlu olacağımı tahmin edemezsiniz. İnşallah Annapurna Interactive bu işi eline yüzüne bulaştırmaz ve senelerce oynayacağımız bir oyun üretmeyi başarabilirler.

Biraz araştırırsanız geçmişte, 1997 senesinde Windows için yayınlanan bir Blade Runner oyunu olduğunu göreceksiniz. Fakat bu oyunu çoğumuz bilmiyoruz ve oynamadık. Hatta oyun şuan Steam’de geliştirilmiş sürümü ile satışta bulunuyor ancak kimse ilgi göstermiyor. Çünkü oyun yayınlandığı zaman için gayet etkileyici olsa da, içinde bulunduğumuz 2023 senesinde birçok oyun severe hitap edemeyecek kadar kötü görünüyor. Eğer Blade Runner serisinin sıkı bir fanıysanız ve biraz nostalji yapmak istiyorsanız, bu bağlantıdan Blade Runner’ın Steam sayfasına gidebilir ve oyunun enhanced sürümünü 9.99 $’dan satın alabilirsiniz.

Oyuna dair yeni haberler ve duyurularda yazımı güncelleyeceğim. Takipte kalın!