Bilgisayar Açılıyor Fakat Harddisk Işığı Yanmıyor ve Ekrana Görüntü Gelmiyorsa!

Bilgisayar Açılıyor Fakat Harddisk Işığı Yanmıyor ve Ekrana Görüntü Gelmiyorsa!

Bir gün bir baktınız; bilgisayarınız açılıyor fakat harddisk ışığı yanmıyor, ekrana görüntü gelmiyor! Ne yapabilirsiniz? Teknik konulardan anlamıyorsanız bilgisayarı doğrudan teknik servise götürebilirsiniz. Bilgisayarın garantisi devam ediyorsa garanti kapsamında tamir edilir, garanti devam etmiyorsa parası karşılığında tamirini yaptırırsınız. Fakat öncesinde birkaç ufak detayı kontrol etmeniz gerekiyor. Belki de büyük bir sorun yoktur!

Geçtiğimiz günlerde benzer bir sorun yaşadım ve bilgisayarım aynen başlıkta belirttiğim gibi açıldı, fakat ekrana görüntü gelmedi. Daha öncesinde de bazen mavi ekranlarla karşılaştığım için ram’lerden şüpheleniyordum fakat her seferinde bilgisayar açıldığı için gereksiz yere içini açıp kurcalamak istemedim..

Peki Ne Yaptım? 

Birazdan hemen aşağıda göreceğiniz HP destek videosunda anlatılan yolları sırasıyla denedim. İlk seçenekler işimi görmedi ama denemekten zarar gelmezdi.. Çünkü bir başka bilgisayarımda da benzer sorun yaşamıştım ve o bilgisayarı hdmi kablo ile tv’ye bağladığımda görüntü alabiliyordum, çünkü o bilgisayarın ekranını bozmuştum.

Bu bilgisayarımda ise hdmi kablo denemesi başarısız sonuçlandı. Bilgisayar açıldı, harddisk ışığı yanmıyor ve ekrana (tv’ye) yine görüntü gelmiyordu.

Sonrasında ram’leri çıkarıp bilgisayarı tek ram ile farklı yuvalardan çalıştırmayı deneyecektim ki, fazla uğraşmama gerek kalmadı. Bilgisayara sonradan aldığım 4 gb ram sağlam, fakat bilgisayarla birlikte gelen 4 gb ram bozukmuş. Zaten ayda 3-4 kez mavi ekrana düşmesinden anlamalıydım.

Sonuçta bilgisayarım 8 gb ram yerine 4 gb ram’le, fakat eskisi gibi düzgün bir şekilde çalışmaya başladı. Bundan sonra benzer bir sorun yaşarsanız ne yapacağınızı biliyorsunuz. Aşağıdaki video bunun için gayet faydalı olacaktır.

Konuyla bağlantılı katkı sunmak yada sorular sormak isterseniz yazı altından yorum olarak yazabilirsiniz.