Bir Cihazda İki Whatsapp, Facebook yada Messenger Hesabı Kullanma!

Bir Cihazda İki Whatsapp, Facebook yada Messenger Hesabı Kullanma!

Elinizde sadece tek bir akıllı telefon var ancak siz Whatsapp, Facebook, Messenger veya Skype uygulamasında aynı anda iki hesap kullanmak istiyorsunuz! İkisi de aynı anda aktif olacak ve gir çık ile uğraşmayacaksınız!.. Bu mümkün mü? Evet, mümkün. Peki nasıl yapılır?

Bunu yapmanın iki yolu var;

  1. Samsung gibi bazı markaların bir cihazda birden fazla hesap kullanmaya izin verdiği akıllı telefon modellerinden birine (mesela S8, S8 Plus, S9, S9 Plus, Note8, Note9 vb.) sahip olacaksınız,
  2. Telefonunuza Google Play‘den pek de güvenli olmayan ama bu işi başarabilen ücretsiz uygulamalardan birini yükleyeceksiniz.

Güvenli olmadığı için ikinci yöntemi önermiyor, detaylıca paylaşmıyorum fakat ilk yöntem güvenli ve kullanım açısından harika olduğu için biraz ondan bahsetmek istiyorum. Belki işiniz gereği sırf çift hesap kullanabilmek ve daha önce haberdar olmadığınız bu yeteneğe sahip olabilmek için o cihazlara yönelebilir, onlardan yararlanabilirsiniz.

Samsung Dual Messenger

Dual Messenger; Samsung marka akıllı telefonlarda aynı anda iki sohbet hesabı açabilmemizi sağlayan özelliğin adı. Bu özellik sayesinde, Google Play’deki birçok popüler SOHBET uygulamasına çift kurulum yapabiliyor, aynı anda 1 yerine 2 hesap kullanabiliyoruz.

Mesela; Facebook, Facebook Messenger, Whatsapp, Skype, Telegram, BBM, Wechat, Kik, Kakaotalk, Snapchat, Line, Viber, İCQ için Dual Messenger özelliğinden yararlanabiliyor, telefonumuzda aynı anda aynı uygulamadan iki adet kullanabiliyoruz.

Fakat bu özellik tüm uygulamaları kapsamıyor, hatta her sohbet uygulaması içinde geçerli değil. Mesela Tango uygulaması için şimdilik dual messenger desteği sunulmuyor.

Cihaz bazında da, bildiğim kadarıyla Apple İphone‘lar da şuan böyle bir özellik yok, ayrıca diğer birçok Android telefonda da resmi olarak böyle bir özellik sunulmuyor. Bu özelliği kullanmak istiyorsanız, desteklenen cihazlardan birine sahip olmanız gerekiyor. Yada yukarıda belirttiğim gibi güvenli olmayan yolu tercih edeceksiniz.

Dual Messenger Nasıl Kullanılır? 

Diyelim ki elinizde Dual Messenger destekli bir akıllı telefon var. Bu özelliği nasıl kullanacaksınız?

  • Önce çift hesap açmak istediğiniz uygulamayı Google Play‘den telefonunuza indireceksiniz.
  • Yükleme bittiğinde bildirim çekmecesinde çift hesap bildirimi çıkacak karşınıza. Bu bildirime dokunarak yada Ayarlar > Gelişmiş Özellikler > Dual Messenger yolunu izleyerek, bu özelliğin ayarlar sayfasına gideceksiniz.

Bir Cihazda İki Whatsapp, Facebook yada Messenger Hesabı Kullanma!

  • Dual Messenger ayar sayfasında telefonunuzda yüklü uygulamalardan sadece Dual Messenger desteği olanların isimlerini göreceksiniz. Hangi uygulamada çift hesap açacaksanız hemen adının sağındaki buton ile ikinci yüklemeyi başlatacaksınız.
  • Uygulamanın ikinci kopyası telefonunuzda oluşturulduğunda, uygulama listesinde aynı uygulamanın ikinci bir simgesi olduğunu ve bu simgenin sağ tarafında turuncu renkli halkalar olduğunu göreceksiniz. İşte bu simge, ikinci hesap açacağımız ikinci uygulamaya ait.
  • Yeni simgeye dokunacak, telefonunuzda kullanılacak olan ikinci hesaba giriş yapacaksınız.

Bir Cihazda İki Whatsapp, Facebook yada Messenger Hesabı Kullanma!

İkinci hesaba oturum açtığınızda, ilk hesabınıza hiç bir şey olmaz. Telefonunuzda aynı anda iki hesap birden sorunsuz şekilde çalışırlar. Fakat ikinci hesaba farklı bir telefon numarası ile giriş yapıyorsanız, rehber erişimiyle alakalı ek ayarlamalar yapmanız gerekebilir.

Mesela aynı telefonda farklı bir hat ile ikinci Whatsapp hesabına giriş yaptınız.. İkinci hattaki numaralara erişebilmek için onları telefon hafızasına eklemeniz gerekebilir. Fakat telefonunuz çift hat desteği sunuyorsa böyle bir şeye gerek kalmayabilir.

Sonuç olarak, Dual Messenger altında listelenen uygulamaların tekini yada hepsini aynı anda çift hesap için telefonunuzda aktif edebilir, birkaç ufak ayarlama yaparak hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Desteklenen uygulamaları yukarıda listelemiştim fakat Google Play’de denemediğim, varlığından haberdar olmadığım sohbet uygulamaları da olabilir. Bildiğiniz uygulamalar yada merak ettiğiniz uygulamalar varsa, yazı altından yorum olarak yazabilirsiniz.

Ayrıca konuyla alakalı merak ettikleriniz olursa yine yazı altından yorum olarak yazabilirsiniz.

NOT: Dual Messenger özelliği olmayan Android cihazlarda çift hesap açmak için Google Play’den; Parallel Space uygulamasını yada Multiple Accounts: Parallel App uygulamasını telefonunuza yükleyebilirsiniz. Fakat yazının başında da belirttiğim gibi, bu tarz uygulamalar pek de güvenilir olmuyorlar. Eğer kullanacaksanız, karar size ait olacak. Sorumluluk kabul etmiyorum.