LORDİZ.COM - PAYLAŞMAK GÜZELDİR! | DESTEKLERİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER!
İletişim | Hakkımda | Gizlilik Politikası | Privacy Policy
Minnetle, Sevgiyle Anıyoruz!
Yazıya Yorum Gönder!

Bir Cihazda İki Whatsapp, Facebook yada Messenger Hesabı Kullanma! - google-play

Elinizde sadece tek bir akıllı telefon var ancak siz Whatsapp, Facebook, Messenger veya Skype uygulamasında aynı anda iki hesap kullanmak istiyorsunuz! İkisi de aynı anda aktif olacak ve gir çık ile uğraşmayacaksınız!.. Bu mümkün mü? Evet, mümkün. Peki nasıl yapılır?

Bunu yapmanın iki yolu var;

 1. Samsung gibi bazı markaların bir cihazda birden fazla hesap kullanmaya izin verdiği akıllı telefon modellerinden birine (mesela S8, S8 Plus, S9, S9 Plus, Note8, Note9 vb.) sahip olacaksınız,
 2. Telefonunuza Google Play‘den pek de güvenli olmayan ama bu işi başarabilen ücretsiz uygulamalardan birini yükleyeceksiniz.

Güvenli olmadığı için ikinci yöntemi önermiyor, detaylıca paylaşmıyorum fakat ilk yöntem güvenli ve kullanım açısından harika olduğu için biraz ondan bahsetmek istiyorum. Belki işiniz gereği sırf çift hesap kullanabilmek ve daha önce haberdar olmadığınız bu yeteneğe sahip olabilmek için o cihazlara yönelebilir, onlardan yararlanabilirsiniz.

Samsung Dual Messenger

Dual Messenger; Samsung marka akıllı telefonlarda aynı anda iki sohbet hesabı açabilmemizi sağlayan özelliğin adı. Bu özellik sayesinde, Google Play’deki birçok popüler SOHBET uygulamasına çift kurulum yapabiliyor, aynı anda 1 yerine 2 hesap kullanabiliyoruz.

Mesela; Facebook, Facebook Messenger, Whatsapp, Skype, Telegram, BBM, Wechat, Kik, Kakaotalk, Snapchat, Line, Viber, İCQ için Dual Messenger özelliğinden yararlanabiliyor, telefonumuzda aynı anda aynı uygulamadan iki adet kullanabiliyoruz.

Fakat bu özellik tüm uygulamaları kapsamıyor, hatta her sohbet uygulaması içinde geçerli değil. Mesela Tango uygulaması için şimdilik dual messenger desteği sunulmuyor.

Cihaz bazında da, bildiğim kadarıyla Apple İphone‘lar da şuan böyle bir özellik yok, ayrıca diğer birçok Android telefonda da resmi olarak böyle bir özellik sunulmuyor. Bu özelliği kullanmak istiyorsanız, desteklenen cihazlardan birine sahip olmanız gerekiyor. Yada yukarıda belirttiğim gibi güvenli olmayan yolu tercih edeceksiniz.

Dual Messenger Nasıl Kullanılır? 

Diyelim ki elinizde Dual Messenger destekli bir akıllı telefon var. Bu özelliği nasıl kullanacaksınız?

 • Önce çift hesap açmak istediğiniz uygulamayı Google Play‘den telefonunuza indireceksiniz.
 • Yükleme bittiğinde bildirim çekmecesinde çift hesap bildirimi çıkacak karşınıza. Bu bildirime dokunarak yada Ayarlar > Gelişmiş Özellikler > Dual Messenger yolunu izleyerek, bu özelliğin ayarlar sayfasına gideceksiniz.

Bir Cihazda İki Whatsapp, Facebook yada Messenger Hesabı Kullanma! - google-play

 • Dual Messenger ayar sayfasında telefonunuzda yüklü uygulamalardan sadece Dual Messenger desteği olanların isimlerini göreceksiniz. Hangi uygulamada çift hesap açacaksanız hemen adının sağındaki buton ile ikinci yüklemeyi başlatacaksınız.
 • Uygulamanın ikinci kopyası telefonunuzda oluşturulduğunda, uygulama listesinde aynı uygulamanın ikinci bir simgesi olduğunu ve bu simgenin sağ tarafında turuncu renkli halkalar olduğunu göreceksiniz. İşte bu simge, ikinci hesap açacağımız ikinci uygulamaya ait.
 • Yeni simgeye dokunacak, telefonunuzda kullanılacak olan ikinci hesaba giriş yapacaksınız.

Bir Cihazda İki Whatsapp, Facebook yada Messenger Hesabı Kullanma! - google-play

İkinci hesaba oturum açtığınızda, ilk hesabınıza hiç bir şey olmaz. Telefonunuzda aynı anda iki hesap birden sorunsuz şekilde çalışırlar. Fakat ikinci hesaba farklı bir telefon numarası ile giriş yapıyorsanız, rehber erişimiyle alakalı ek ayarlamalar yapmanız gerekebilir.

Mesela aynı telefonda farklı bir hat ile ikinci Whatsapp hesabına giriş yaptınız.. İkinci hattaki numaralara erişebilmek için onları telefon hafızasına eklemeniz gerekebilir. Fakat telefonunuz çift hat desteği sunuyorsa böyle bir şeye gerek kalmayabilir.

Sonuç olarak, Dual Messenger altında listelenen uygulamaların tekini yada hepsini aynı anda çift hesap için telefonunuzda aktif edebilir, birkaç ufak ayarlama yaparak hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Desteklenen uygulamaları yukarıda listelemiştim fakat Google Play’de denemediğim, varlığından haberdar olmadığım sohbet uygulamaları da olabilir. Bildiğiniz uygulamalar yada merak ettiğiniz uygulamalar varsa, yazı altından yorum olarak yazabilirsiniz.

Ayrıca konuyla alakalı merak ettikleriniz olursa yine yazı altından yorum olarak yazabilirsiniz.

NOT: Dual Messenger özelliği olmayan Android cihazlarda çift hesap açmak için Google Play’den; Parallel Space uygulamasını yada Multiple Accounts: Parallel App uygulamasını telefonunuza yükleyebilirsiniz. Fakat yazının başında da belirttiğim gibi, bu tarz uygulamalar pek de güvenilir olmuyorlar. Eğer kullanacaksanız, karar size ait olacak. Sorumluluk kabul etmiyorum.

Yazıyı beğendiyseniz Facebook, Twitter ve Linkedin üzerinde paylaşabilir, sitemizi sık kullanılanlarınıza (Ctrl+D) ekleyebilirsiniz! Teşekkür ederim!

facebook share
twittershare
linkedin share


Bu yazı 17 Ekim 2018 tarihinde yayımlanmıştır.


  Pınar 30 Aralık 2018, 09:24

  Merhaba bir sorum olavacaktı.Bir whatsapp hesabını kullanırken dual ile başka bir hatta whatsapp oluşturduk.Birini silince diğer whatsapp da gider mi ya da bu özelliği artık kullanmak istemediğimde her iki wp da silinir mi

  Lordiz 30 Aralık 2018, 17:14

  @Pınar; Merhaba. Yazıyı yayınladığım tarihte iki hesap kullanıyordum. Sonradan ikinci hesabı kaldırdım ve yanlış hatırlamıyorsam sadece sonradan eklenen hesap silinmişti. Telefonda ilk olarak ekli hesap silinmedi, halen daha o hesabı kullanıyorum.

  Zeynep 13 Şubat 2019, 14:20

  İki whatsapp hesabı kullanıyorum ama dual messengerdan açtığım wp hesabının bildirimini kapamıştım nasıl açabilirim ayarlardan denedim hiçbir şekilde bulamadım.

  Lordiz 13 Şubat 2019, 16:47

  @Zeynep; Merhaba. Bildirim derken üst çekmecede çıkan bildirimleri diyorsunuz sanırım? Bildirim seslerini kapadıysanız ikinci uygulamanın ayarlarına girip orada Bildirimler altından açabiliyorsunuz zaten. Çekmece bildirimleri için Ayarlar > Bildirimler > Gelişmiş > Engellenen Bildirimler yolunu izleyin. Eğer Whatsapp orada varsa engelini kaldırın.

  tacettin aktas 05 Mart 2019, 18:11

  messenger ve facebook ta ayrı mail adresi almamız gerekiyormu

  Lordiz 05 Mart 2019, 20:33

  @tacettin aktas; Ne amaçla? Her iki uygulama bağımsız çalışıyor. İki farklı Facebook hesabınız varsa zaten her iki hesabında mail adresleri farklıdır. Birisine xx mail adresiniz ile, diğerine yy mail adresiniz ile giriş yapacaksınız.

  tacettin aktas 06 Mart 2019, 14:21

  şuan ikinci bir massengerim yok .yapmak için mevcut mail adresimin dışındami yeni mail alicam .birde dual messenger gibi çalışır mı

  tacettin aktas 06 Mart 2019, 14:23

  bunu parallel space den yaparsam dual mesaj gibi olurmu

  Lordiz 06 Mart 2019, 18:27

  @tacettin aktas; 2 ayrı Facebook hesabınız yoksa çift uygulama kullanmanıza gerek yok ki! İki ayrı messenger olsun istiyorsanız önce ikinci bir Facebook hesabı açacaksınız. Parallel space’de aynı işi görür ama dahili özellik varsa harici uygulama ile yapmaya gerek yok.

  tacettin aktaş 08 Mart 2019, 22:53

  cep telefonumda ikinci bir messenger açmam için yeni bir facebook hesabı almam gereklimi telefon modelim samsung j7 pro

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


2008 © 2020