LORDİZ.COM - PAYLAŞMAK GÜZELDİR! | DESTEKLERİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER!
İletişim | Hakkımda | Gizlilik Politikası | Privacy Policy
Minnetle, Sevgiyle Anıyoruz!
Yazıya Yorum Gönder!

Blogger "Google Code Subversion Repository" Hatası ve Çözümü - web-master

Son dönemde blogger blogunuza girmeye çalıştığınızda bu hata ile karşılaşıyorsanız ve blogunuz sizden kullanıcı adı ile şifre istiyorsa sorunun çözümü için doğru adrestesiniz. Sorunun kaynağı, blogunuza eklediğiniz 3. parti bileşenler, uygulamalar. Diyelim ki blogunuza twitter’ın uçan kuşunu eklediniz ve kodları uygularken temanıza js, css dosyaları eklediniz. Birgün bu js, css dosyalarını paylaşan kişide dosyalarına şifre koydu işte o zaman bu kodu kullanan tüm bloglarda kullanıcı adı ile şifre sorgusu görünmeye başlıyor.

DİKKAT! Yazı, 26 Kasım 2012 tarihinde yayınlanmıştır ve erişim sağladığınız tarihte güncelliğini yitirmiş olabilir.

Blogger "Google Code Subversion Repository" Hatası ve Çözümü - web-master

Sorunun çözümü gayet basit;

Blogunuzu tarayıcıda açın, karşınıza şifre soran kutu geldiğinde vazgeç butonuna basın, blogunuzun açılmasını bekleyin ve blogunuz açıldıktan sonra tarayıcıda sitenizin kaynağını görüntüleyerek içinde googlecode.com geçen bağlantıları, js ve css dosyalarını aratın.

Firefox’da sayfa kaynağını görüntülemek için CTRL + U tuşlarına basın.

İnternet Explorer’da sayfa kaynağını görüntülemek için “Sayfa” menüsünden “Kaynağı Göster” seçin.

Chrome’da sayfa kaynağını görüntülemek için CTRL + U tuşlarına basın.

Sayfa kaynağı nedir?

Sayfa kaynağı, girdiğiniz web sayfasında kullanılan kodlamaların tamamıdır ve sizde bu kaynaktaki kodları gözlemleyebilir, inceleyebilirsiniz. Ama üstünde düzenleme yapamazsınız.

Şimdi yapacağınız işlem şu; Yukarıda dediğim gibi blogunuzu tarayıcıda açacak, vazgeç diyerek şifre sorgusunu atlayacak ve sayfanızın kaynak kodlarına girip CTRL + F tuşlarını kullanarak (arama kutusundan) içinde googlecode.com geçen bağlantıları bulacaksınız.

İçinde googlecode.com geçen bağlantılar bulduğunuzda sırayla hepsini kopyalayacak ve yeni bir sekmede bu bağlantıyı açmayı deneyeceksiniz.

Diyelim ki blogunuzun kaynağında 20 tane googlecode.com bağlantısı var, o zaman hepsini sırayla deneyeceksiniz ve hangisi sizden kullanıcı adı, şifre isteyecek onu bulmaya çalışacaksınız.!

Örnek vermek gerekirse;

Aşağıdaki bağlantı yükleyeni tarafından şifrelenmişti ve kullanıldığı bloglarda kullanıcı adı ile şifre istiyordu. (Yazıyı güncellediğim tarihte artık bağlantı açılmıyordu.)

http://bloggerblogwidgets.googlecode.com/svn/trunk/auto-hide-social-bookmarking-way2blogging.css

Blogger "Google Code Subversion Repository" Hatası ve Çözümü - web-master

Yukarıdaki css dosyasının görevi; Eklendiği blog sayfasında otomatik gizlenen paylaşım butonlarının görüntülenmesini sağlamak. Tabi dosya şifreli olduğu için düzgün çalışmıyor sadece pürüz çıkarıyor.

Blogunuzda buna benzer pürüz çıkaran googlecode.com bağlantısı hangisi? Onu bulduğunuzda yapacağınız şey çok basit. Kodu nereye eklediyseniz oradan kaldıracaksınız. Bileşen menüsüne mi eklediniz? Tema şablonununa mı eklediniz? Girip orada bulacak ve bu uygulamayı sileceksiniz.

Tabi blog sayfanızda birden fazla şifreli dosya varsa o zaman hepsini tek tek tespit edip silmeniz gerekicek.

Kolaylar gelsin.

Yazıyı beğendiyseniz Facebook, Twitter ve Linkedin üzerinde paylaşabilir, sitemizi sık kullanılanlarınıza (Ctrl+D) ekleyebilirsiniz! Teşekkür ederim!

facebook share
twittershare
linkedin share


Bu yazı 26 Kasım 2012 tarihinde yayımlanmıştır.


  ilker 16 Aralık 2012, 01:25

  Büyük adamsın üstadım, anlatımınıza klavyenize sağlık :) Çözdüm blogger sitemdeki googlecode.com sorununu sayenizde.

  yardım 06 Şubat 2013, 00:31

  merhaba aynı sorun bende var kaynakta hatayı buluyorum fakat şablonda aratıyorum yok hiçbir yerde yok ne yapabilirim bana yardım edermisiniz lütfen :(

  admin 06 Şubat 2013, 00:54

  @yardım; Kaynakta buluyorsanız url'yi şablonda da vardır şablonu genişlet diyin belki gizlenen kodlar arasında kalıyordur. 

  Furkan 27 Nisan 2013, 13:43

  Çok çok çok teşekkür ederim :) bu yardımın karşısında yorum yazmazsam olmaz dedim :D Reissin :D 

   

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


2008 © 2019