Blogger İzleyiciler (Followers) Bileşeni Neden Gözükmüyor?

Blogger İzleyiciler (Followers) Bileşeni Neden Gözükmüyor?

Blogger’da yıllardır var olan İzleyiciler bileşeni yani Followers Gadget birden kayboldu ve gözükmüyor mu? Muhtemelen çoğunuzda görünmüyordur. “Birden nereye gitmiş olabilir ki?” dediğinizi duyar gibiyim. Sorunun kaynağı tabiki Blogger.

2016 yılı sonları ve 2017 itibari ile birçok blogger blogu https:// desteğine kavuştu, blogger adresiniz https:// şeklinde kullanılmaya başlanınca da doğal olarak üçüncü parti olarak anılan bileşenler (gadget’lar) pasif hale geldi. Bu yüzden İzleyiciler bileşeni de kaybolmadı fakat görünmez oldu.

Yani anlayacağınız; adresinizin başında https:// varsa İzleyiciler (Followers) bileşeni dahil birçok üçüncü parti bileşen blogunuzda görünmüyor.

Çözüm yok mu? Tabi ki seçeneklerimiz var.

1. Seçenek:

Blogger yönetiminin üçüncü parti uygulamalara destek vermesini yada üçüncü parti uygulamaların https:// destekli hale güncellenmesini bekleyebilirsiniz. Güncelleme birkaç ay içinde olabilir de, hiç gerçekleşmeyebilir de.

2. Seçenek:

Blogger blogunuzun https:// desteğini blogger ayarlarından kapatabilirsiniz. Bu sayede blogunuz eski yoluna devam ederken, üçüncü parti bileşenler ile sorun yaşamazsınız.

Blogger İzleyiciler (Followers) Bileşeni Neden Gözükmüyor?

https:// desteğini kapatmak için;

Blogger yönetim panelinde sol menüden Ayarlar sayfasına gitmeli ve karşınıza açılan ekranda alt kısımda bulunan https:// desteğini hayır şeklinde değiştirerek, https:// özelliğini eski http:// şekline çevirmelisiniz.

Blogger İzleyiciler (Followers) Bileşeni Neden Gözükmüyor?

Bunu yapmanız blogunuzda hiçbir güvenlik açığı oluşturmaz. Ancak Google’un https:// takıntısı sebebi ile https:// kullanan bloglar arama sonuçlarında biraz önünüze geçebilir. Bunu deneyimleyerek, Google sıralamanızı, Analytics hitinizi takip ederek görebilirsiniz.

Ayrıca https:// kapatmanıza rağmen blog adresinizin başına https:// yazanlar yine blogunuzu https:// destekli görürler ve bu halindeyken Blogger İzleyiciler bileşeni yine görüntülenemez. Diyelim ki takipçiniz blog adresinizi https:// hali ile yer imlerine ekledi ve devamlı oradan geliyor, sizin https kapatmanız onun için birşey değiştirmez, bileşeni göremez. Diğer taraftan siteniz yer imlerine ekliyse zaten sadık takipçinizdir, bileşeni görmese de olur. Ancak https:// sebebi ile başka bileşenleriniz de bozulduysa orasını iyi düşünün.

3. Seçenek:

Blogger izleyiciler bileşeni yerine artık Google+ İzleyiciler (Followers) bileşenini kullanabilirsiniz. Arkadaşlarınız, takipçileriniz siteniz üzerinden Google+ sayfanızı takibe alırlar ve her yeni yazı yayınlamanız da Google+ üzerinden görür, haberdar olurlar.

Google+ İzleyiciler bileşeni için; Blogger yönetici panelinde sol menüden Yerleşim bağlantısına tıklayın, açılan sayfada Gadget Ekle butonundan yardım alarak Google+ Üyeleri bileşenini blogunuza ekleyin.

Blogger İzleyiciler (Followers) Bileşeni Neden Gözükmüyor?

 

Artık blogunuzda Google+ hesabınız için bir takip kutucuğu görünüyor olmalı. Takipçileriniz bu sayede blog yazılarınızı takip edebilirler.

Tabi Google+ takipçilerinizin yazılarınızdan anında haberdar olması için yazılarınızı elle yada otomatik olarak Google+ sayfanızda paylaşmanızda gerekir. El ile devamlı paylaşamam diyorsanız bir seferlik Ayarlar > Yayınlar, yorumlar ve paylaşım sayfası altında, sayfanın en altında yer alan Google+’da Paylaş özelliği ile Google+ sayfanızın bağlantısını sağlamanız gerekir.

Blogger İzleyiciler (Followers) Bileşeni Neden Gözükmüyor?

Google+ sayfanızı blogger hesabınıza bağladığınızda ve Google+ için otomatik paylaşıma izin verdiğinizde, her yeni yayınladığınız yazı, doğrudan Google+ sayfanızda da paylaşılır ve takipçileriniz de anında haberdar olurlar.

NOTLAR:

  • Eğer yukarıdaki önerilerimden ilkini tercih ettiyseniz ve aklınız Blogger izleyicileriniz de kalıyorsa içiniz rahat olsun. Blogger izleyicileriniz silinmedi, sadece https:// sebebi ile gösterilmiyorlar. Aşağıdaki bağlantıya blogger id numaranızı eklerseniz izleyici listenize ulaşabilirsiniz. Yada yazımdaki ikinci seçenek sayesinde izleyiciler bileşenini görünür hale getirebilirsiniz.
https://www.blogger.com/manage-followers.g?blogID=blogidnumaranız
  • Blogger izleyiciler bileşeni haricinde blogunuza eklediğiniz https:// desteklemeyen bir uygulama ile sorun yaşıyorsanız ve illaki https:// kullanacağım diyorsanız bu bağlantıda önerildiği gibi temanızın şablonunda, bileşenlerinde düzenleme yaparak http:// olan (desteklenmeyen) bağlantıları (eğer https:// destekleri varsa) https:// şekline getirmelisiniz.

Sorularınız veya eklemek istedikleriniz olursa yorum olarak yazabilirsiniz.

İlerleyen zamanda Blogger yönetimi üçüncü parti bileşenler için bir çözüm üretirde haberim olursa, yazıda güncelleme yaparak duyurusunu yaparım.