Google Play (Google Pay)’den Kredi Kartı Kaldırmak

Google Play (Google Pay)'den Kredi Kartı Kaldırmak

Android işletim sisteminin uygulama mağazası Google Play’den oyun, film, kitap satın alabilmek için kredi kartı veya Google Cüzdan (Wallet) kodu (Hediye Kartı) kullanmak zorundayız. Eğer ilk seçeneği kullandıysanız, yani kredi kartı ile alışveriş yaptıysanız, doğal olarak kredi kart numaranızda Google hesabınızda yerleşik hayatına başladı demektir. Kredi kartımızın Google hesabında yerleşik hayata geçmesi kötü bir şey mi? Kimine göre evet, kimine göre hayır. 

Eğer girdiğiniz kart numarası size ait ise, kullandığınız kart sanal kart ise, kartınızın limiti çok fazla değil ise veya kart kullanımlarında size uyarı geliyorsa, çok fazla sorun etmezsiniz. Ancak kart numarası size ait değil ise, kartın limiti yüksek ise, alışverişlerde uyarı gelmiyorsa kart numaranızın Google Play hesabında yerleşik hayata geçmesi sizi rahatsız edebilir.

Ve haklısınız da..

 • Çoluk, çocuğunuz kartınız ile sizden habersiz alımlar yapabilir.
 • Hesabınız çalınabilir ve hesabın kontrolünü ele geçirenler sizin adınıza alımlar yapabilir.
 • Google hesapları hacklenebilir ve kart bilgileri ortalığa saçılabilir. (Düşük ihtimal ama olsun.)
 • Google hesabınızı ileride bir başkası ile paylaşabilirsiniz ve fark etmeden onunda sizin kartınızla alışveriş yapmasına yeşil ışık yakmış olabilirsiniz.
 • Psikolojik olarak rahat hissetmiyor olabilirsiniz.
 • Mevcut kart bilgisini kaldırıp, yeni kart bilgisi girmek istiyor olabilirsiniz.

Bu ve benzer sebeplerle kart numaranızı Google Play’den kaldırmak isteyebilirsiniz.

Peki nasıl yapacaksınız?

Gayet basit, ama ben size tarif edeyim.

Aşağıdaki bağlantıya (dokunun) tıklayın, ödeme yöntemleri sayfası karşınıza açılacak.

>> Google Play Kredi Kartı Kaldırma Sayfası

Bağlantıya tıkladığınızda Google hesabınızda oturum açmanız istenebilir veya açılan sayfada sol menüden Ödeme Yöntemlerine (dokunmanız) tıklamanız gerekebilir. Sonuç olarak aşağıdaki ekranla karşılaşacaksınız.

Karşınıza açılan sayfada hesabınıza ekli kartınızı görüyor olacaksınız. Birden fazla kart varsa kaldırmak istediğiniz kartın ekranına inin ve sağ altındaki KALDIR butonuna (dokunun) tıklayın.

Google Play (Google Pay)'den Kredi Kartı Kaldırmak

Karşınıza gelen onay ekranında tekrar KALDIR butonuna (dokunun) tıklayın.

Google Play (Google Pay)'den Kredi Kartı Kaldırmak

Aşağıdaki ekranı görüyorsanız veya 2-3 kart ekli iken artık 1 eksik görünüyorsa işlem başarılı. Hesabınızdan kredi kartını kaldırdınız.

Google Play (Google Pay)'den Kredi Kartı Kaldırmak

Eğer kredi kartı eklerken girilen adres ve telefon bilgisini değiştirmek, silmek isterseniz bunun içinde sol menüden Ayarlar‘a (dokunun) tıklayın. Karşınıza açılan ekranda ad, adres, telefon bilgilerinden düzenlemek istediğinizin sağındaki kalem işareti ile düzenleme moduna geçip, değişiklikleri yapın.

Google Play (Google Pay)'den Kredi Kartı Kaldırmak

Not: Kredi kartını hesabınızdan silmenizin size tek zararı sonrasında tekrar kart eklemekle uğraşmanız olacaktır. Kartınızı sildiniz diye sizden para talep etmezler, önceki satın alımlarınızı iptal etmezler. Yeniden kart eklerken ise ilk seferlik test ödemesi 2 tl hesabınızdan çekilir ve sonrasında tekrar hesabınıza iade edilir. Bu sebeple içiniz rahat etmiyorsa hesabınızda her daim kart bilgisi bulundurmamanızı öneririm. Tabi sürekli alışveriş yapan biri değilseniz.

Not2: Ayarlar ekranında en altta Ödeme profilini kapat seçeneği var. Bu seçeneği kullanırsanız sanırım o Gmail hesabına tanımlı alışveriş yapma hakkını iptal etmiş oluyorsunuz. Geçici olarak kapatırsanız sonradan tekrar hesabı alışverişe açabiliyor ancak kalıcı olarak kapatırsanız bir daha o hesaptan alışveriş yapamıyorsunuz. Belki tekrar ödeme profili eklenebiliyordur ancak deneme yaptığımda tekrar profil eklememe izin verilmemişti. Dikkatli olun!

MOBİL CİHAZLARDA KART KALDIRMA:

 1. Google Play‘de sol menüden Hesap seçeneğine dokunun.
 2. Hesap ekranında Ödeme yöntemleri seçeneğine dokunun.
 3. Ödeme yöntemleri ekranında Diğer ödeme ayarları seçeneğine dokunun.
 4. Tarayıcı üzerinden ödeme merkezi karşınıza gelecek. Sol menüyü açıp Ödeme yöntemleri seçeneğine dokunun.
 5. Açılan yeni ekranda kart bilgilerinizi görüyor olacaksınız. Kaldırmak istediğiniz kart verisinin altındaki KALDIR butonuna dokunarak kartı hesabınızdan kaldırın.

Eğer sürekli Google Play’den alışveriş yapıyor ancak hesabınızda kredi kartı bilgisi bulundurmak istemiyorsanız, Hepsiburada.com gibi online alışveriş sitelerinden Google Play Hediye Kartı (Cüzdan kodu) alabilir ve alışverişlerinizde kredi kartınız yerine bu hediye kartının bakiyesini kullanabilirsiniz.