Blogspot Blogger’a Tema Nasıl Yüklenir?

Blogspot Blogger'a Tema Nasıl Yüklenir?

1999 yılında hizmete açılan Google’un ücretsiz blog hizmeti Blogger yada diğer adıyla Blogspot, 17 yıldan fazla süredir, tahmini 800 bin aktif blog ile yoluna devam ediyor. Benim dahi aktif kullandığım 2005-2006 yıllarına ait bloglarım halen açık durumdalar. Bu ve benzer birçok sebeple ilk tercih genelde Blogger oluyor.

DİKKAT! Yazı, 29 Ocak 2017 tarihinde yayınlanmıştır ve erişim sağladığınız tarihte güncelliğini yitirmiş olabilir.

Blogger mı? WordPress.com mu? Tumblr.com mu? derseniz, benim cevabım tabiki Blogger olur. WordPress.com ve Tumblr, bu rekabetin içinde bir adım geride kalıyorlar. (WordPress scripti ile kendi sitenizi kurmak ayrı bir mevzu. İmkanınız varsa bence en iyisi bu.)

Konumuza dönersek; Üç ücretsiz blog sağlayıcı arasında sizinde seçiminiz Blogger olduysa ilk olarak tema belirlemeniz gerekiyor. Geçmişte temalar çok afilli değildi fakat sonradan temalarda kalite çok yükseldi. Örnek için Blogger için geliştirilen PerfectMag temasına göz atabilirsiniz. Ayrıca 2009 yılında yayınladığım tema arşivi yazıma da bu bağlantıdan göz atabilirsiniz.

Temayı bulduysanız sıra geldi tema yüklemeye.. Blogger blogumuza temayı nasıl yüklüyoruz?

1) Blogger yönetim panelimize gidiyor, sol menüden Şablon başlığına tıklıyoruz. Açılan sayfada mevcut şablonun düzenleme seçeneklerine erişim ve onun altında standart Blogger şablonları bizi karşılayacak.

Blogspot Blogger'a Tema Nasıl Yüklenir?

İstersek mevcut temamızı Özelleştir / HTML’yi Düzenle seçenekleri ile geliştirebilir, istersek Blogger listesinden beğendiğimiz bir temayı aktif edip, kullanmaya başlayabiliriz.

2) Mevcut temalar yerine modern ve kaliteli harici temalardan yüklemek istiyorsak, Şablonlar sayfasında sağ üstte yer alan Yedekle/Geri Yükle butonuna basıyoruz. Karşımıza aşağıdaki menü geliyor.

Blogspot Blogger'a Tema Nasıl Yüklenir?

3) Mevcut temayı kaybetmemek, yüklediğimiz temayı beğenmez isek eskisine geri dönebilmek için, Şablon indir butonu ile eski temayı XML formatında bilgisayarımıza indiriyor, sonrasında Dosya Seç butonuna tıklayıp, önceden bilgisayarımıza indirdiğimiz XML uzantılı yeni tema dosyasını içeri yüklüyoruz.

Gördüğünüz gibi Blogger’a tema yüklemek gayet basit.

Ancak ufak bir detay var; Eğer Blogunuzda henüz hiç içerik girilmediyse, widget (yani bileşen) ayarlanmadıysa, yüklediğiniz tema, demosunda gördüğünüzden çok farklı görünebilir. Bu sebeple tema yüklemesi yaparken en iyi kararı vermek, en iyi sonucu almak için ilk olarak biraz içerik oluşturmanızı öneririm ve tabiki birkaç iş gören bileşen (Google+ sayfa bileşeni, Facebook sayfa bileşeni vb.) ile menülerinde nasıl görüneceğini test edebilirsiniz.

Sorularınız olursa yorum olarak yazabilirsiniz.