Ses Efektleri Arayabileceğiniz Arşiv Niteliğinde Siteler

Ses Efektleri Arayabileceğiniz Arşiv Niteliğinde Siteler

Bazen çok nadirde olsa bazılarımızın işi düşer, hayvan sesleri yada herhangi bir sesi ararız, ama bulamayız. Bir süre önce bir arkadaşım oynayacakları tiyatro oyunu için benden lokomotif sesi istemişti, baya bi arayıştan sonra istediğinden fazla sesi bulup, ona iletmiştim ve işine yaramıştı. Sonrasında yılbaşı sesi aradığımı hatırlıyorum.. Bir ara kedi sesi aramıştım ve en son cırcır böceği ve sivrisinek sesi aradım (ne saçma şeyler aramışsın demeyin)..

Tabiki bunları keyfimden aramadım ki bu konuyu okuyanların da çoğu bu tür sesleri arıyor ama bulmakta zorluk çekiyorlardır..

Önereceğim ilk site:

https://www.soundsnap.com/

Sitede 10 binlerce ses var. Arama kısmından aradığınız sesin İngilizce kelime karşılığını girerseniz işinize yarayacak sonuçlar alabilirsiniz. Örneğin at sesi aramak istiyorsanız horse yazıp aratmalısınız. Bulduğunuz sesleri indirme kısmına gelirsek, 5 ses dosyası için 9 dolar istiyorlar. Ama bir şeyi unutmuşlar bize dinlettikleri örnek sesler birebir orijinal sesler ve onları dinlerken zaten indirmiş oluyoruz..

Önünüzde iki seçenek var; paranız bolsa satın alırsınız, paranız kıymetliyse diğer yolu denersiniz.. Orbit downloader başta olmak üzere pek çok indirme yöneticisi program ile sesleri dinlerken indirirsiniz..

Yukarıdaki site dışında ses araması yapabileceğiniz siteler:

Freesound: Arama yaptığınız sesleri dinleyebilir ve siteye üye olmak şartıyla daha sonra indirebilirsiniz. Veya orbit downloader ile dinlerken indirebilirsiniz..

https://freesound.org/browse/

Findsounds: Bu sitede de arama kutusundan İngilizce karşılıklarını yazmak şartıyla istediğiniz sesi arayabilirsiniz ve bulunan sesleri ücretsiz olarak indirip dinleyebilirsiniz..

http://www.findsounds.com/

Sounddogs: Bu sitenin de arşivi çok geniş, istediğiniz ses efektini aratabilir, indirebilirsiniz. Ancak ücretli durum ile ücretsiz durumlar arasındaki farkı bilmiyorum.

https://www.sounddogs.com/

BBCSfx: BBC’nin arşivlerinden 16 bin ses efekti. Bireysel kullanım için lisans sorunu yok. Fakat arşivin içinde neler var, neler işinize yarar bilemiyorum.

http://bbcsfx.acropolis.org.uk/

Daha fazla site bulduğumda yazıya ekleme yapacağım..