BTK’dan, Başkasının Adına Kayıtlı Hat Kullananlara 1 Yıl Süre

BTK'dan, Başkasının Adına Kayıtlı Hat Kullananlara 1 Yıl Süre

26 Eylül 2012’de alınan ve 9 Ekim 2012 Tarihinde yayımlanan karar ile artık hat kullanıcıları başkası adına kayıtlı hatları kullanamayacaklar. Yani eğer hattınız başkasının adına kayıtlı ise verilen 1 yıllık süre içerisinde telefon hattını kendi adınıza kayıt ettirmeniz gerekiyor. Bu süre dolduğunda ne yapılacağı net olarak bildirilmemiş olsa da ilgili kararın maddelerinden birinde GSM operatörlerinin hat sahipliğini denetlemesi ve gerekirse hattı iptal edebileceği yer alıyor.

Adınıza kayıtlı kaç adet gsm numarası olduğunu e-devlet sitesi turkiye.gov.tr‘den sorgulayabilirsiniz. Detaylar için diğer yazıma göz atabilirsiniz.

>> Adıma Kayıtlı Numara Sorgulama (E-devlet)

Güncelleme: Yazı 2012 yılında yayınlanmıştır ve artık hat sahipliği için yasal bir ayrıcalık olduğunu sanmıyorum. Eğer başkasının adına hat kullanıyorsanız, hat sahibini de alarak Gsm operatörünüze gitmeli ve hat devri işlemi yaptırmalısınız. Fakat bu işlem için Gsm operatörleri yüksek ücretler talep ettiklerinden, en güzeli yeni bir hat çıkarmak olacaktır.

İlgili kararın yürülüğe giriş tarihi 1 Ekim 2012, bu nedenle başkasının adına kayıtlı hattı kendi üstünüze kayıt ettirebileceğiniz son tarih 1 Ekim 2013. Bu tarihe kadar 1 seferlik olmak üzere, ilgili GSM operatörü ile taahhütname imzalamalı ve hattın sahipliğini üstünüze almalısınız.

Ve anladığım kadarıyla başkasının üstüne kayıtlı hattı kendi üstünüze kayıt ettirirken hiçbir işlem ücreti ödemeniz gerekmiyor. Ancak ilgili GSM operatörü geçmiş dönem borçlarınız varsa onları sizden isteyebilir. Bu konu, ilgili kararda bir madde olarak yer alıyor. (Bknz Aşağıda Madde 5.)

Diyelimki hattın üstüne kayıtlı olduğu kişi (eski hat sahibi), sizin hattı kendi üstünüze aldırmanıza itiraz etmek istiyor. O zaman belirlenen süreler içinde TC kimlik no’su, resmi kimliği ve yazılı itiraz dilekçesi ile ilgili GSM operatörü işletmesine başvurması gerekiyor. Eski hat sahibinin itiraz hakkını kullanabileceği son tarih 1 Ekim 2014. Bu tarihe kadar itirazda bulunmayan eski hat sahibi, mevcut hat üstündeki tüm haklarını kaybedicek. Ve eğer eski abone hat devrine itiraz ederse sizinde (hattı üstüne alan kişi) ilgili hat devri iptaline karşı mahkemeye başvurma hakkınız bulunuyor.