LORDİZ.COM - PAYLAŞMAK GÜZELDİR! | DESTEKLERİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER!
İletişim | Hakkımda | Gizlilik Politikası | Privacy Policy
Minnetle, Sevgiyle Anıyoruz!
Yazıya Yorum Gönder!

"Bu Kişi Sana Ulaşmak için Telefon Numaranı Kullandı" - internet-siteleri

Facebook Messenger uygulamasının kişi arama kutucuğunda bir ismi arattınız ve karşınıza kişiyle birlikte bir uyarı notu geldi; “Bu Kişi Sana Ulaşmak için Telefon Numaranı Kullandı“.. Facebook ne demek istiyor?.. Bu uyarı ne demek oluyor? 

Bu uyarı; arattığınız kişinin telefon rehberinde sizin telefon numaranızın ekli olduğu yada o kişinin sizi numaranız üzerinden arattığı anlamına geliyor.

Telefonunuza Messenger uygulaması kurarken bilirsiniz ki Facebook rehberinize erişmek için izin ister. Eğer izin verirseniz sizin rehberinizdeki tüm numaraları aratarak o numaraların ekli olduğu hesapları bulur. Bu otomatik aramadır. Yani geçmişte iş yaptığınız öylesine sizi rehberine eklemiş olan birisi de, Messenger sayesinde sizi aratmış görünebilir.

(Bu sebeple “bu kişi numaramı nereden buldu? beni neden arattı? gibi derin şüphelere dalıp, kendinizi parçalamamanızı öneririm.)

Bir diğer olasılık ise; o kişi sizi bulmak için telefon numaranızı arama kutusuna yazmış ve sizi bulmaya çalışmıştır.

Her iki ihtimalde de eğer rahatsızlık duyuyorsanız yapmanız gereken şey basit..

1- Facebook hesabınızın genelinde gizlilik ayarlarını herkese açık yerine sadece arkadaşlar olarak ayarlayacaksınız.

(Bu sayede sizi aratan kişiler profilinizi bulsalarda profilinizde ne var ne yok göremezler.)

2- Facebook gizlilik sayfasındaki telefon numarası seçeneğini Arkadaşlar şeklinde değiştireceksiniz.

"Bu Kişi Sana Ulaşmak için Telefon Numaranı Kullandı" - internet-siteleri

(Bu sayede herhangi bir yolla telefon numaranızı bulan kişinin, Facebook veya Messenger’da numaranızı aratarak size ulaşma, sizi arkadaş ekleme ihtimali azalır. Aynı gizlilik ayarlamasını Whatsapp içinde yapmakta yarar var. Son görülme, Profil fotoğrafı ve Durum seçenekleri Kişilerim şeklinde ayarlanmalı.)

Sorularınız olursa yorum formundan yazabilirsiniz.

Yazıyı beğendiyseniz Facebook, Twitter ve Linkedin üzerinde paylaşabilir, sitemizi sık kullanılanlarınıza (Ctrl+D) ekleyebilirsiniz! Teşekkür ederim!

facebook share
twittershare
linkedin share


Bu yazı 19 Ekim 2016 tarihinde yayımlanmıştır.


  mehmet merdo genc 30 Ekim 2016, 18:01

  acilacın

  Meltem Karataban 28 Temmuz 2017, 15:13

  İyi günler Facebook telefon rehberinde ki isimlerle asıl rehberinden farklı isim gözüküyor örneğin erkek ismi kayıtlı bende ama fecebook rehberinde bayan ismi çıkıyor faceden noyu arattigimda bir bayanın ismi ve profili çıkıyor bu nasıl oluyor yada başka bir numara var Facebook rehberimde aratiyorum tanımadığım biri çıkıyor Messenger bunu neye göre rehberime kayitliyor

  Lordiz 28 Temmuz 2017, 15:40

  @Meltem Karataban; Merhaba, iyi günler. Üç seçenek var;
  1. Telefon numarası ortak kullanılıyor ve sahiplerinden birisi hesabına eklemiş.
  2. Telefon numarası önceden başka birine ait idi ve o hesapta kayıtlı kaldı.
  3. Telefon numarasının sahibi sahte bir bayan hesabı kullanıyor yada numarasını başka birine kullanması için verdi.

  Facebook, veritabanında o numara hangi hesapta ekli ise oradan onu alıyor.

  Arzu 19 Eylül 2017, 15:59

  Peki rehberinden silmiş olsa bile bu yazı yazmaya devam ede mi? Ayrıca bende online olduğunda görünüyorsa bende onda görünür müyüm?

  Lordiz 22 Eylül 2017, 16:29

  @Arzu; Messenger ayarlarından herkese online görünüyorsanız ve numaranız onda ekliyse görebilir. Rehberinden sildiyse sizi önceden arattığı yada rehberine eklediği için uyarı görünmeye devam edebilir. O mevzuyu tam bilemiyorum.

  Arzu 28 Eylül 2017, 12:40

  benim rehberimde değil messengerda ekli sadece bende online görünüyor o yüzden. Rehberinde olmasam da bende ekli olduğu için online olunca görüyor mudur beni? Daha önce de mesajlaşmıştık ayrıca?

  Lordiz 28 Eylül 2017, 15:16

  @Arzu; Rehberinizde değil Facebook Messenger’da ekli ise onda da siz eklisinizdir ve sizi görüyordur. Messenger’da kimlerin sizi online görüp göremeyeceğini ayarlayabiliyorsunuz. Ayarlardan isterseniz gizleyin.

  Arzu 29 Eylül 2017, 01:14

  Facebook arkadaşım değil.ben onu messengerda eklemiştim sadece onun beni eklediğini bilmiyorum öyle bir istek gelmedi bana.sadece messenger listemde ve online olunca görüyorum yani otomatik olarak ben eklesemde onda görünüyorum demek kabul ettiğine dair bildiri gelmiyor yani direkt online olunca görüyoruz ok anladım.

  Mehmet 02 Ekim 2017, 13:07

  Merhaba..birisi Facebook’tan benim arkadaşım olmadığı halde aynı yukarda anlattığınız gibi bana mesengerdan ulaşmak istimiş. Kendisinde telefonum var mı bilmiyorum ama çevresindeki arkadaşlarından almış olabilir. Çünkü onun arkadaşlarını tanıyorum..ve sizden öğrenmek istediğim , bende aynı yolu izleyerek telefon rehberimde kayitli olan ama Facebook ve mesenger kayıtlı olmayan birini arattim… baktim olmuyor facebook mesenger bölümünden senksizasyon yaptım ama bir türlü onun bende göründüğü gibi sizi şu kişi aratmis diye bir yazı o kiside çıkmıyor..ama nasıl oluyorda o kisinin bende uyarı mesajı çıkıyor.. yukarıda başlıkta anlatılan tüm şartlara uygun hareket ettigimi düşünüyorum ama aynı mesaj benim yaptığım kişide çıkmıyor.. yardımcı olursanız sevinirim..

  Lordiz 02 Ekim 2017, 18:36

  @Mehmet; Merhaba. Arattığınız kişi arama sonucunda çıktı mı? O kişiyi telefon numarasıyla mı arattınız? Belki arattığınız numara Facebook hesabında ekli olmayabilir yada arama sonucunda kendisine ulaşamadıysanız “telefon numarası üzerinden aramaları” kapatmış olabilir.

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


2008 © 2019