Cyberpunk 2077: Uçan Araba Modu “Let There Be Flight” Nasıl Yüklenir?

Cyberpunk 2077: Uçan Araba Modu "Let There Be Flight" Nasıl Yüklenir?

Cyberpunk 2077’de ana görevler dahil yapılacak her görevi bitirdim ve artık sadece güncellemelerle gelecek yeni görevleri bekliyorum. Boş zamanlarımda da yavaş yavaş Nexusmods’da yayınlanan modları deniyorum. Daha önce birkaç mod denemiş ve burada sizlerle paylaşmıştım. Şimdi ise en yeni denediğim modu paylaşmak istiyorum.. Hem de modu sadece tanıtmakla kalmayıp, nasıl yükleneceğini de anlatmak istiyorum. Haydi başlayalım..

Dikkat! Oyunun Cyberpunk 2077 Patch 1.6.1 sürümü ile mod Let There Be Flight v1.6.1 arasında uyumsuzluk sorunu var. Eğer mevcut sürümleri kullanıyor ve oyuna giriş yapamıyorsanız yükleme sırasını takip ederek tüm Let There Be Flight kurulum dosyalarını silin ya da yeni bir güncelleme varsa oyununuzu ve modunuzu güncelleyin. Eğer sorun devam ediyorsa farklı bir moddan kaynaklı sorun olup olmadığını görmek için Cyberpunk 2077 yükleme klasöründe \Cyberpunk2077\r6\logs konumuna gidip, redscript.log dosyasının içeriğini kontrol edin.

Modun adı; Let There Be Flight.

Tabii siz bunu uçan arabalar modu olarak bilecek ve söyleyeceksiniz.. Peki bu mod ne işe yarıyor?

Bu mod, oyun içerisindeki tüm binilebilir araçları uçak gibi uçurmamızı sağlıyor.

Peki bu nasıl oluyor? Aşağıdaki videoyu izlerseniz anlayacaksınız.

Ve eğer videoyu izledikten sonra yine bu modu yüklemek isterseniz, yazımı okumaya devam etmeniz gerekiyor..

Önce videoya bir bakın, ilginizi çekerse, hemen aşağıda bekliyorum.

Karar verdiyseniz ve hala buradaysanız, hoş geldiniz. Hadi devam edelim..

Mod geliştiricisi Jack Hambert. Kendisinin Nexusmods sitesinde toplam 6 adet mod, eklenti ve script paylaşımı var. Bu paylaşımlarından biride yukarıda izlediğiniz uçan arabalar modu. Modu yükleyip 1 saate yakın oynamış birisi olarak ilk olarak deneyimlerimi paylaşmak, aklınıza gelebilecek soruları yanıtlamak, sonrasında da modun yükleme sırasını anlatmak istiyorum.

Bu sayede modu yüklemekle yüklememek arasındaki kararsızlığınızı da bir sonuca bağlayacağımı düşünüyorum. Çünkü bende aynı kararsızlığı yaşamış fakat sonrasında bir cesaret edip modun yüklemesine girişmiştim.

Peki sonra ne oldu?

Sonra şu oldu..

Modu yüklemek için Nexusmods sitesine gittim, yükleme bilgilerine göz attım ve fark ettim ki bu modu yüklemek için öncelikle 5 farklı eklenti, araç, uzantı ve scripti yüklememiz gerekiyormuş. Ve bunları yüklemezsek, uçan arabalar modu çalışmıyormuş.

Peki nedir bu arkadaşların isimleri?

RED4Ext, TweakXL, Input Loader, Redscript ve Mod Settings.

Ve tabii ki ana modumuz Let There Be Flight.

Önce yukarıdaki 5 arkadaşı yüklüyor, gerekli altyapıyı hazırlıyoruz, sonrasında da Let There Be Flight mod dosyalarını yükleyip son aşamayı tamamlıyoruz.

Peki bu kadar uğraşmaya değiyor mu? 

Tam karar veremedim.. Neden derseniz, evet mod başarılı olmuş, kurulum adımları basit, neredeyse her araç ile uçabiliyoruz, polislerden çok rahat uçarak kaçabiliyoruz, ancak bir eğlencesi yok. Ve bence kontroller çok kötü. Kontrollerin kötü olması, biraz eğlencenin içine ediyor. Belki zamanla alışılır ama o zamana kadar gökdelenlerin arasında uçmak, ilk baştaki kadar cazip olur mu? Bilemiyorum.

Ama yine de bu kararı size bırakmak istiyorum. Yani araba ile uçmak size cazip geliyorsa, modu yükleyip bir denemek istiyorsanız devam edin. Size birazdan en basit şekli ile bu modun kurulum sırasını anlatacağım ve eğer sıralamaya dikkat ederseniz, hem modu rahat bir şekilde kurup deneyimleyebilecek, hem de moddan sıkılırsanız basit bir şekilde onu silip ondan kurtulabileceksiniz.

Fakat her ihtimale karşı, vaktiniz, yeterli disk alanınız varsa oyunun kurulum dosyalarını yedeklemenizi öneriyorum.. Bir sorun olursa, tek tek uğraşmak yerine elinizdeki yedeği yükleyebilir veya oyun istemcisi üstünden dosya doğrulama yaparak oyununuzu onarabilirsiniz.

Ayrıca yedekleme yaparken oyun ilerlemenizi de farklı bir klasöre, konuma yedeklemenizde yarar var. Yani işinizi sağlama alın, sonra başınız ağrımasın.

Let There Be Flight Sıralı Kurulum! 

Evet, başlıyoruz..

Öncelikle oyunun güncel sürümü 1.6’ya sahip olduğumu ve sizin de yasal 1.6 sürümüne sahip olmanız gerektiğini belirtmem gerekiyor. Çünkü bu mod oyunun 1.6 sürümü için geliştirildi ve eski sürümlerde çalışmama ihtimali var. Hatta oyunun korsan sürümünde nasıl sonuç verir, onu da bilmiyorum..

Bu konuda bir sorun yoksa, oyununuz güncel durumda ise.. İlk olarak aşağıdaki bağlantılardan sırayla 6 tane mod, eklenti ve scriptin yükleme dosyalarını indiriyoruz.

Nexusmods sitesi, ücretsiz üyelik yapmadan indirme yapmanıza izin vermez. Yani üşenmiyor, üye oluyor ve sonrasında gerekli mod dosyalarını bilgisayarınıza indiriyorsunuz.

RED4Ext: Bu araç, Cyberpunk 2077’nin oyun motorunu mod araçlarının düzgün çalışması için genişleten bir kitaplık sağlıyor. Yani birçok mod için yine bunu yüklemiş olmak gerekiyor.

https://www.nexusmods.com/cyberpunk2077/mods/2380?tab=files

TweakXL: Bu uzantı, oyunun dahili veritabanına bir genişleme ve bağlantı sağlıyor. TweakXL’in çalışması için ise öncesinde RED4Ext’in yüklü olması gerekiyor.

https://www.nexusmods.com/cyberpunk2077/mods/4197?tab=files

Input Loader: Bu eklenti, oyuna yükleyeceğimiz modlardaki xml dosyalarının oyunla doğru iletişim kurmasını sağlıyor. Bu eklentinin çalışması içinde yine RED4Ext’in yüklü olması gerekiyor.

https://www.nexusmods.com/cyberpunk2077/mods/4575?tab=files

Redscript: Bu script, oyuna yüklenecek modlar için bir derleyici sunuyor. Bu sayede tüm komutlar derleyici ile oyuna entegre edilmiş oluyor.

https://www.nexusmods.com/cyberpunk2077/mods/1511?tab=files

Mod Settings: Bu eklenti, oyuna yükleyeceğimiz modları yönetebilmemiz için oyunun ana ekranına “Mod Settings” yazan bir bağlantı ekliyor. Örneğin uçan arabalar modunu yükledikten sonra mod settings’e girerseniz orada beliren seçeneklerden uçan arabalar modunun ince ayarlarını değiştirebiliyorsunuz. Bu eklenti de düzgün çalışmak için RED4Ext ve Redscript’in önceden yüklenmesini şart koşuyor.

https://www.nexusmods.com/cyberpunk2077/mods/4885?tab=files

Let There Be Flight: Ve işte asıl hedefimiz olan uçan arabalar mod dosyaları.. Bu paketin ne yapacağını söylememe gerek yok..

https://www.nexusmods.com/cyberpunk2077/mods/5208?tab=files

Yukarıdaki bağlantılara gidiyor, NexusMods üyeliğiniz ile oturum açtıktan sonra Files sekmesi altından tek tek gerekli zip paketlerini indiriyorsunuz. Her sayfada basılacak olan butonun adı “MANUAL DOWNLOAD“. Sonrasında gerekiyorsa; Download, Slow Download butonlarına basarak indirmeleri tamamlıyorsunuz.

Dosyaları indirdik, peki sırada ne var? 

Sırada, tek tek zip paketlerini açıp, içlerindeki dosyaları ve klasörleri olmaları gereken konumlara kopyalamak var. Bunu da size en kolay anlatmanın yolu şu;

Öncelikle Cyberpunk 2077’nin bilgisayarınızda kurulu olduğu dizini bulun.

Oyunu Steam üstünden satın aldıysanız, şu konuma bakın;

Program Files\Steam\steamapps\common

Oyunu Epicgames üstünden satın aldıysanız şu konuma bakın;

Program Files\Epic Games

Oyunu GOG üstünden satın aldıysanız şu konuma bakın;

Program Files\GOG Galaxy\Games

Sonrasında indirdiğimiz paketleri tek tek, sırayla masa üstüne çıkartın. İlk olarak RedExt4, yüklemesi bitince TweakXL, o bitince Input Loader, sonra Redscript, sonra Mod Settings ve en son uçan arabalar modu..

Ve her klasörü çıkardığınızda o klasörün oyuna aktarımını şu şekilde yapın;

REDExt4 yükleme dosyaları:

bin/x64/d3d11.dll dosyasını şu klasöre kopyala;

...\Cyberpunk2077\bin\x64

red4ext klasörünü oyun ana dizinine kopyala.

...\Cyberpunk2077

—————————–

TweakXL yükleme dosyaları:

r6/scripts ve r6/tweaks klasörlerini şu klasöre kopyala;

...\Cyberpunk2077\r6

red4ext/plugins/TweakXL klasörünü şuraya kopyala;

...\Cyberpunk2077\red4ext\plugins

—————————–

Input Loader yükleme dosyaları:

red4ext/plugins/input_loader klasörünü şuraya kopyala;

...\Cyberpunk2077\red4ext\plugins

—————————–

Redscript yükleme dosyaları:

engine/config/base/scripts.ini dosyasını şuraya kopyala;

...\Cyberpunk2077\engine\config\base

engine/tools klasörünü şuraya kopyala;

...\Cyberpunk2077\engine

r6/config/cybercmd klasörünü ise şuraya kopyala;

...\Cyberpunk2077\r6\config

—————————–

Mod Settings yükleme dosyaları: 

archive/pc/mod klasörünü şuraya kopyala;

...\Cyberpunk2077\archive\pc

r6/scripts/mod_settings klasörünü şuraya kopyala;

...\Cyberpunk2077\r6\scripts

red4ext/plugins/mod_settings klasörünü ise şuraya kopyala;

...\Cyberpunk2077\red4ext\plugins

—————————–

Ve Son Olarak…

Let There Be Flight mod yükleme dosyaları: 

archive/pc/mod/let_there_be_flight.archive dosyasını şuraya kopyala;

...\Cyberpunk2077\archive\pc\mod

r6/input klasörünü şuraya kopyala;

...\Cyberpunk2077\r6

r6/scripts/let_there_be_flight klasörünü şuraya kopyala;

...\Cyberpunk2077\r6\scripts

r6/tweaks/let_there_be_flight.yaml dosyasını şuraya kopyala;

...\Cyberpunk2077\r6\tweaks

red4ext/plugins/let_there_be_flight klasörünü ise şuraya kopyala;

...\Cyberpunk2077\red4ext\plugins

İşte bitti! 

Artık oyunumuza girip modun çalışıp çalışmadığına bakabiliriz.

Cyberpunk 2077: Uçan Araba Modu "Let There Be Flight" Nasıl Yüklenir?

İlk girişte bende oyun daha hızlı açıldı nedense? Ama sizde belki geç açılabilir.. Sonrasında hiçbir şey yapmadan, ayar değiştirmeden doğrudan son kayıtlı oyununuzu açarak bulduğunuz ilk arabaya binin..

Bindiğiniz arabayı uçuracak mısınız? Araç içindeyken E tuşuna basın. Sonrasında klavyeden Space tuşu ile arabayı havalandırın, yön tuşları ile arabayı sağa sola ileri geri götürün.. C tuşu fren yapın. Araç havadayken tekrar E tuşuna basmayın! araç hızla düşmeye başlar.. G tuşuyla drone modu ve uçuş modu arasında geçiş yapabilir, nokta ve virgül tuşlarıyla da aracı sağa sola yatırabilirsiniz. Ancak aracı ne kadar sağa sola yatırırsanız o kadar dengeniz bozulur.

Bence ilk denemeleri sakin sakin ve yeterince alçakta yapın.

Bazen araba yüksek binaların içinden geçiyor ve hiç olmadık yerlerde mahsur kalabiliyor. Bu nedenle sürüşte profesyonelleşmek şart.

Sonuç Olarak! 

Uçan arabalar modu güzel olmuş mu? Olmuş. Ancak bu özelliğin bir geliştirici modu olması yerine resmi bir dlc ya da özellik olmasını yeğlerim. O zaman daha az sorun yaşar, daha fazla keyif alırız.

Modu deneyimleyip bir süre sonra sıkılır ve kaldırmak isterseniz, yukarıda yüklediğimiz tüm dosyaları tek tek silebilir veya sadece uçan arabalar modunun dosyalarını silerek benzer sonuca ulaşabilirsiniz.

Ve modun çalışması ile alakalı bir sorun yaşamaya başlarsanız, yukarıdaki 6 aracın Nexusmods sayfasında Files sekmesine bakarak yeni sürüm kontrolünü yapabilirsiniz. Mesela Cyberpunk 2077 için 1.7 sürümü yayınlanmış ve bunu yüklediğiniz için yukarıdaki araçlardan biri pasif hale gelmiş olabilir. Bu durumda eğer o aracın güncel sürümü varsa, Nexusmods sayfasından indirip eski dosyaların üstüne yazdırarak gerekli düzeltmeyi yapmış olursunuz.

Konuyla alakalı eklemek ya da sormak istedikleriniz olursa yorum olarak yazabilirsiniz.

İyi eğlenceler!