Steam’de Otomatik Oyun Güncellemeleri Nasıl Kapatılır?

Steam'de Otomatik Oyun Güncellemeleri Nasıl Kapatılır?

Dünya çapında milyonlarca oyun severin ücretsiz oyun kütüphanesi olan Steam, sürekli güncelleme alıyor, bir şeyler değişiyor. Fakat Valve bu kapsamda bizim beklediğimiz yenilikleri sunmak yerine, kendi kafasına esen yenilikleri getirmeyi tercih ediyor. Tıpkı Microsoft gibi.. Mesela ben Steam’de tüm oyunların otomatik güncellenmemesini istiyorum, ama o standart olarak hepsini otomatik güncelliyor. Microsoft’da aynı şekilde, Windows güncellemelerini tümden kapattırmıyor, sadece belirli bir süre ertelememize izin veriyor..

Sundukları yazılımları ücretsiz güncellemeleri ve bunu bizim güvenliğimiz için yapmaları iyi bir şey, fakat Türkiye gibi oldukça yavaş internet hızlarına sahip bir ülkede, hele ki bilgisayarınızdan Steam’e mobil internetiniz ile bağlanıyorsanız, bu durumda sizi rahatlatması gereken bu güncellemeler, sizi yavaşlatmaktan başka bir şey yapmıyorlar.

Peki otomatik güncellemeleri kapatmanın bir yolu yok mu? Var. 

Tek tek tüm oyunlarda otomatik güncellemeyi kapatmalı ve (kütüphaneniz çok kalabalık ise) otomatik güncellemeyi açık bıraktığınız oyunlar için otomatik güncelleme saatlerini belirli bir aralığa sıkıştırmanız gerekiyor.

Bunu nasıl yapıyoruz? 

Önce Steam kütüphanemize gidiyor, oyun listemizden bir oyun gözümüze kestirip oyun görselinde sağ tıklayarak Özelliklere tıklıyoruz.

Steam'de Otomatik Oyun Güncellemeleri Nasıl Kapatılır?

Karşımıza açılan pencerede sol menüden Güncellemelere tıklıyor, Otomatik Güncellemeler başlığı altındaki Bu oyunu hep güncel tut seçeneğine tıklayarak onun yerine Bu oyunu sadece çalıştırdığımda güncelleştir seçeneğini aktif ediyoruz.

Steam'de Otomatik Oyun Güncellemeleri Nasıl Kapatılır?

Artık o oyuna bir güncelleme gelirse size sormadan otomatik indirmeyecek, fakat tıpkı Epic Games’te olduğu gibi oyuna girmek istiyorsanız öncesinde oyunu güncellemeniz gerekecek.

Aynı şeyi diğer bol güncelleme alan oyunlar içinde yaptığınızda bilgisayarı açar açmaz Steam’in açılmasıyla başlayan download furyasının önüne geçmiş olacaksınız.

Ama ne yazık ki bunu tüm oyunlar için tek tek yapmamız gerekecek, çünkü Valve bunu topluca kapatmamıza olanak tanıyan bir seçenek sunmuyor (şimdilik)..

Peki kütüphanenizde 900 – 1000 oyun varsa ne yapacağız? 

Önce sık sık güncelleme alan oyunları bulacak, sadece onları güncellemeleri sadece oyun başlatıldığı zaman yüklenecek şekilde ayarlayacaksınız.

Sonrasında Steam genel ayarlarından İndirmelere gidip, güncellemelerin otomatik indirileceği saatleri belirli bir saat aralığına sıkıştıracaksınız. Mesela bilgisayarı hiç açmadığınız gece yarısı 4-5 saatleri gibi..

Steam'de Otomatik Oyun Güncellemeleri Nasıl Kapatılır?

Tabi bunu yaptığınızda da yine otomatik güncelleme deneyen oyunlar çıkacak ama mecburen eldekine şükredip Valve’nin bu soruna mantıklı bir çözüm üretmesi için bekleyeceğiz.

Konuyla alakalı yeni bir gelişme olursa yazımda güncelleme yapacağım. Detaylı yardım veya bilgi almak isterseniz konu altından yorum olarak yazabilirsiniz.