CyberPunk 2077’yi Ücretsiz İndirmek İsterken Oltaya Gelmeyin!

CyberPunk 2077'yi Ücretsiz İndirmek İsterken Oltaya Gelmeyin!

Sekiz yıllık bekleyiş ve çok sayıda ertelemenin ardından dünyanın en çok merak edilen oyunlarından olan Cyberpunk 2077 bugün (10 Aralık 2020) piyasaya sürüldü. E tabi oyunun piyasaya sürülmesi ile eş zamanlı olarak siber dolandırıcılar da harekete geçti! 2020’nin ilk 10 ayında dolandırıcıların sürekli olarak Cyberpunk 2077 ile ilgilendiğini ve hazırlıklar yaptığını tespit eden Kaspersky, oyun tutkunlarını uyardı; Cyberpunk 2077 siber dolandırıcıların yeni gözdesi!

>> Cyberpunk 2077’de Half Life 3 Göndermesi!

Dolandırıcılar Cyberpunk 2077 ile Kişisel Bilgilerinizi Çalıyor!

Herkesin beklediği bir şeydi zaten bunun olması fakat Cyberpunk 2077’nin satış fiyatının hayli yüksek olması, bile bile gençleri bu tuzakların üstüne atıyor. Cebinde en fazla 30-40 tl olan oyun tutkunu kardeşlerimiz, bir oyuna 250 tl veremeyecekleri için çalışan korsan oyun arayışlarına giriyor ve dolandırıcılar tarafından hazırlanmış sahte indirme sayfalarına paçayı kaptırıyorlar.

Bu Tuzaklar Nasıl Çalışıyor? 

Bu sitelerdeki yükleyiciler gerçeğine çok benziyor, ancak herhangi bir oyun dosyası indirmek yerine sadece bir süre bekleyip kullanıcıdan bir lisans anahtarı istiyor. Bu anahtar, dolandırıcıların hazırladığı bir anketi tamamlayarak ve ardından e-posta adresleri ve telefon numaraları gibi kişisel verileri girerek ediniliyor.

Kullanıcı, kişisel bilgilerini paylaşıp anahtarı aldığında bir açılış ekranıyla karşılaşıyor ve uygulama kullanıcıya, oyunu başlatmak için önemli işlevler içeren bir DLL dosyasının eksik olduğunu söylüyor. Bu DLL’yi almak için kullanıcıdan anketi tekrar doldurması isteniyor, süreç tıkanıyor ve kullanıcının eli boş kalıyor.

Tabi siz bu sürecin sonunda oyunu indireceğinizi düşünürken tüm kişisel verileriniz çoktan dolandırıcıların eline geçmiş oluyor.

Yada bildiğiniz diğer yöntem var; size oyunun korsan sürümünü indirtiyorlar ve yanında birde virüslü bir başlatıcı exe dosyası sunuyorlar. Exe dosyasını çalıştırıyorsunuz, bilgisayarınız kimlik hırsızlığı için hazırlanan virüslerle doluyor. Bu aşamadan sonra virüsü bilgisayarınızdan temizlemek bir işkence, virüsün bilgisayarınızdan götüreceği kişisel verileri geri almak ise imkansız hale geliyor.

Bu Henüz Başlangıç!

İlerleyen zamanda bu tarz tuzakların farklı Cyberpunk 2077 temaları ile katlanarak artacağı düşünülüyor ve Kaspersk güvenlik uzmanları oyun tutkunlarına şu önerilerde bulunuyorlar;

  • Son derece cömert tekliflere ve promosyonlara şüpheyle yaklaşın. Bir şey gerçek olamayacak kadar iyi görünüyorsa, büyük olasılıkla gerçek değildir. Ayrıca kimse henüz yeni satışa sunulmuş bir oyunu %80-90 gibi uçuk indirimler ile satamaz. Abartılı indirimlere dikkat edin!
  • Oyunları sorumlu bir şekilde doğru kaynaklardan ve doğru yollarla satın alın. Bir oyunu indirmeden önce dağıtım hizmetinin güvenilirliğini kontrol edin. Geçmişte etik olmayan şekilde hareket ettikleri tespit edilmişse alışveriş yapmaktan kaçının.
  • Verilerinizi girmeden, para ödemeden veya herhangi bir programı indirmeden önce mesajın güvenilir bir kaynaktan geldiğine emin olun.
  • Bilgisayarınızda ve mobil cihazlarınızda, dolandırıcılık veritabanına sahip Kaspersky Security Cloud gibi güvenilir güvenlik çözümlerini kullanın. Kendini kanıtlamış güvenlik yazılımları, sizleri sahtekarların hazırladığı sitelerden ve kötü amaçlı yazılımlardan koruyacaktır.

Ve illa ki inatla korsan oyun indireceğim diyorsanız en azından binlerce kişi tarafından denenmiş, yorumlanmış güvenilir indirme sitelerini tercih edin. Muhtemelen Cyberpunk 2077’de crack sorunu olacaktır ve her yeni yama ile korsan başlatıcılar etkisiz hale getirilecektir. Bu yüzden şimdiden para biriktirmeye başlayın ve birkaç ay sabredip oyununuzu yasal şekilde, olabilecek en iyi fiyattan satın alın.

Cyberpunk 2077’yi Ucuza Satın Almak!

Biliyorum, Cyberpunk 2077’nin piyasaya çıkış fiyatı gerçekten çok yüksek fakat birkaç sene sonra bu fiyatın yarılara ineceğini hepimiz çok iyi biliyoruz. Bu yüzden imkanımız varsa 1-2 sene beklemeli, sonrasında oyunun yasal sürümünü satın almalıyız. Bekleyemiyorsak, özel indirimleri, kart kampanyalarını ve güvenilir promosyonları takip etmeliyiz.

Mesela;

  • Epic Games kupon kampanyalarını takip edip, 79 TL üstü alışverişler için verdiği 60 TL kuponlardan birini kaparak oyunu 190 TL’ye satın alabilir. Hatta ödemeyi de İninal, Tosla, Paycell, Papara, Vodafone Pay gibi kartlarla yaparak üstüne birde ücret iadesi alabiliriz.
  • Steam’de kütüphane oyunlarımızı oynayıp, oyunlardan düşen kartları satarak bir miktar bakiye toplar, yılbaşı indirimi gibi indirimlerde bakiye + kart ödemesi yöntemi ile Cyberpunk 2077’yi daha ucuza alabiliriz.
  • Steam’de düşürecek kartımız yok mu? O zaman ön ödemeli kartların ücret iade kampanyalarını takip edip, Steam hesabımıza indirimli fiyattan yada ücret iadeli şekilde bakiye stoklayabilir ve sonrasında cazip bir fırsatta oyunumuzu daha ucuza satın alabiliriz.
  • Güvendiğimiz bir arkadaşımız ile tek hesap altından ücreti yarı yarıya bölüşerek oyunu satın alabilir ve sırayla baştan sona oynayabiliriz. (Tabi bunun için birinizin epey sabırlı olması gerekiyor.)
  • Ve iyi bir e-ticaret takipçisiyseniz idefix, D&R, Hepsiburada, N11 gibi sitelerin kupon kampanyalarını yakalayıp, Cyberpunk 2077 oyunu stoklarında varsa indirimli fiyat üstünden daha uygun bir şekilde satın alabilirsiniz.

Daha fazla fikir aklıma geldiğinde yazımda güncelleme yapacağım..

Aman dikkat, dolandırılmayın!

Cyberpunk 2077 tanıtım videosunu, oyunun satıldığı platformların bağlantılarını ve ön ödemeli kartların kampanya duyurularını hemen aşağıda bulabilirsiniz.

https://www.epicgames.com/store/tr/product/cyberpunk-2077
https://store.steampowered.com/app/1091500/Cyberpunk_2077/
https://www.microsoft.com/tr-tr/p/cyberpunk-2077/bx3m8l83bbrw
https://tosla.com/kampanyalar
https://www.ininal.com/kampanyalar
https://paycell.com.tr/kampanyalar/
https://www.vodafonepay.com.tr/kampanyalar/index.php

>> CYBERPUNK 2077 SİSTEM GEREKSİNİMLERİ