Deniz Suyu Sıcaklığı Takip Sistemi

Deniz Suyu Sıcaklığı Takip Sistemi

1-2 sene önce bir başka yazımda deniz suyu kalitesini nereden takip edeceğinizi paylaşmıştım sizlerle. Ancak deniz suyu sıcaklığını paylaşmadığımı fark ettim. Yaz mevsimi gelmişken, herkes tatil planları yaparken tam sırası diye düşündüm ve böyle bir yazı yazarak ilgili bağlantıları da paylaşmak istedim.. Denize gideceksiniz, tatile çıkacaksınız, peki şuan deniz suyu nerede daha sıcak? 

Meteoroloji genel müdürlüğünün güncel bilgilerine göre şuan; Hatay – İskenderun, Adana – Karataş ve Antalya – Kemer deniz suyu sıcaklığı en yüksek olan yerler. Fakat bu durum sürekli değişebiliyor. Bu sebeple arada bir kontrol etmekte yarar var.

Örneğin Balıkesir ve  Çanakkale’de bu aralar deniz suyu biraz daha soğuk. İzmir merkezde Güzelbahçe, Konak, Urla’da deniz suyu 27 derece. Tabi Güzelbahçe ve Konak’ta denize nasıl girersiniz bilemiyorum. Bu sebeple Urla daha mantıklı bir seçim olabilir.

Sonuç olarak tatil planınız yada o gün denize gidip gitmeme kararınızı etkileyebilecek güzel bir hizmet.. Bence kullanın, kullandırın.

İlgili deniz suyu sıcaklıkları sayfasına hemen aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

>> Deniz Suyu Sıcaklıkları Haritası

Harita üzerinde gördüğünüz rakamlara tıklayarak konumu öğrenebilir yada hemen alt kısımdaki arama kutucuğuna aradığınız konumu yazabilirsiniz.

Ayrıca MGM Meteoroloji Hava Durumu mobil uygulaması üstünden de mobil haldeyken deniz suyu sıcaklıklarına bakabilirsiniz.

>> MHD Google Play Bağlantısı

>> MHD Apple Store Bağlantısı 

Global Deniz Suyu Sıcaklıkları

Eğer Türkiye değilde yurt dışına gidecekseniz ve yurt dışı ülkelerdeki deniz suyu sıcaklıklarını merak ediyorsanız, aşağıdaki site tamda aradığınız şey olabilir.. Sitede birçok ülke mevcut, Türkiye’de dahil. Ayrıca site üstünden baktığınız konumun son 1 yıla ait en düşük – en yüksek deniz suyu sıcaklıklarını dahi görebiliyorsunuz.

Belki yurt dışına gitmeseniz de kıyaslama amaçlı siteyi kullanmak isteyebilirsiniz.

https://www.seatemperature.org
https://www.seatemperature.org/middle-east/turkey/

Umarım işinize yarar.

Konuyla alakalı sorularınız, eklemek istedikleriniz olursa yorum olarak yazabilirsiniz.