Deniz (Plaj) Suyu Kalitesi Ölçüm ve Takip Sistemi

kirli denizler - Deniz (Plaj) Suyu Kalitesi Ölçüm ve Takip Sistemi

Varlığından haberdar olmadığımız bir sürü hizmet var işte bu da onlardan birisi. Kaçınız tatile giderken yüzeceği deniz suyunun temizliğine, kalitesine dikkat ediyor ve ölçüm sonuçlarını takip ediyor? Muhtemelen çok az bir kesim. Aslında yüzeceğiniz suyun temizliği ve yüzülebilir olup olmadığı çok önemli. Durduk yere enfeksiyon kapmak ister misiniz?

>> Deniz Suyu Sıcaklığı Takip Sistemi

Geçen sene yüzülebilir durumda olan plaj bu sene kirli ve yüzülemez durumda olamaz mı? Yada tatilinizi geçireceğiniz yerin plajı, 3-5 km ilerideki plaja göre daha kirli? Ölçümlere ve sonuçlara bakmadan bilemeyiz. İşte bu sebeple her yaz 3-5 dakikanızı ayırıp ölçüm sonuçlarına bakmanız da yarar var.

Nasıl Yapacağız?

Aşağıdaki web sitesine gidecek (ki aşağıdaki web sitesi sağlık bakanlığına bağlı resmi bir site), sitede karşınıza çıkan Türkiye haritasından tatile gideceğiniz (yada gittiğiniz) il/ilçenin, yüzeceğiniz plajının konumunu bularak ilgili plajın geçmiş ve güncel su kalitesini kontrol edeceksiniz.

>> Sağlık Bakanlığı Yüzme Suyu Takip Sistemi

Siteye gittiğinizde haritayı yakınlaştıracak, ilgilendiğiniz plajı (yada yakınını) bulduğunuzda ise harita üzerindeki durum simgesine tıklayacaksınız. (Örnek resimde göreceğiniz gibi ölçüm yapılan plajlara mavi renk simgeler koymuşlar. Eğer simge sarı, kırmızı yada gri ise hiç bakmanıza bile gerek yok.)

yuzme suyu kalitesi - Deniz (Plaj) Suyu Kalitesi Ölçüm ve Takip Sistemi

Açılır menüde Plaj Detayı butonunu görüyorsanız şimdi o butona tıklayın ve sonrasında açılan yeni pencerede aşağıya inerek yıl seçimi yapın.

plaj suyu olcum - Deniz (Plaj) Suyu Kalitesi Ölçüm ve Takip Sistemi

İşte sonuçlar karşınızda.

Çeşme Tekke plajı geçmiş ölçümlere göre mükemmel durumdaymış. Rahatlıkla yüzebilirsiniz.

Sayfada biraz daha aşağı inerseniz ilgili plajda yılda kaç kez ölçüm yapıldığını, yüzme sezonunun ne zaman başladığını, sahil uzunluğu, sahil genişliği, geçmiş yıllara ait ölçümler vb. birçok bilgisini de görebilirsiniz.

2018 yılına yeni girdiğimiz için yeni yıla ait sonuçlar yer almıyor fakat Mayıs 2018 itibari ile yeni yıl ölçüm sonuçları da listede yerini alacaktır.

Türkiye’de Mavi Bayrak almış plajlara aşağıdaki sayfadan ulaşabilir, haritadan il/ilçeye tıklayarak detaylara bakabilirsiniz.

>> Mavi Bayraklı Plajlar 

”Yaz aylarında havuza ve denize girme sonucu enfeksiyonlara yakalanma riski artmaktadır. Kulak, göz, cilt, idrar yolu enfeksiyonları ile ishal gibi sindirim sistemi sorunları, serinlemek için koştuğumuz deniz ve havuzların beraberinde getirdiği risklerden bazılarıdır. Aktif cilt mantarı, göz ve kulak enfeksiyonu olan kişiler havuza ve denize girmemeli, aksi takdirde hem enfeksiyonlarının iyileşmesi gecikecek hem de diğer kişilere bulaştıracaklardır.”

Konuyla alakalı sorularınız olursa yazı altından yorum olarak yazabilirsiniz.

– Reklamlar –

adbanner