LORDİZ.COM - PAYLAŞMAK GÜZELDİR! | DESTEKLERİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER!
İletişim | Hakkımda | Gizlilik Politikası | Privacy Policy
Minnetle, Sevgiyle Anıyoruz!
Yazıya Yorum Gönder!

e-Arşiv Nedir? e-Fatura Nedir? İkisinin Arasındaki Fark Nedir? - karma

2016 yılı başından itibaren birçok işletme zorunlu olarak e-Fatura ve e-Arşiv kullanmaya başladı. Zorunluluk kapsamında olup e-fatura uygulamasına belirtilen tarihte geçmeyen mükelleflere ise Vergi Usul Kanununun ceza hükümleri uygulanacağı duyuruldu. Ama buna rağmen işletmelerin bir çoğu hala e-Fatura ve e-Arşiv hakkında birşey bilmez iken, birde arasındaki farkı anlamakta zorluk çekiyorlar. İşte o bilinmeyen e-Arşiv, e-Fatura ve ikisinin arasındaki farklar!

Güncelleme: Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB), e-Fatura’ya kayıtlı şirketleri ilgilendiren taslak tebliğ yayımladı (Tebliğ 1Tebliğ 2). e-Fatura’ya kayıtlı olan mükellefler, 01 Ocak 2019 tarihine kadar e-Arşiv Fatura ve e-İrsaliye’ye geçmek zorunda olacak.

(* İnternet üzerinden mal ve hizmet satışı yapan ve 2014 yılı gelir tablosu brüt satış hasılatı tutarı 5 milyon lira ve üzerinde olan mükellefler, en geç 1.1.2016 tarihine kadar e-Arşiv Uygulamasına geçmek zorundadır. Kapsama giren mükelleflerin belirlenen tarihten önce e-fatura ve e-arşiv başvurularını ve fiili geçiş hazırlıklarını tamamlamaları gerekmektedir.)

(** e-Arşiv uygulamasına 1.1.2016 tarihinde zorunlu geçecekler için iki şartın birlikte gerçekleşmesi gerekiyor.

1-İnternet üzerinden satış yapılması,

2- 2014 yılında brüt satış hasılatı (İnternet üzerinden yapılan satışlar dâhil) 5 milyon üzerinde olması,

2014 yılında internet üzerinden mal satışınız yoksa yani 2015 yılında internet üzerinden mal satışına başlamış iseniz,  2014 yılı cironuz 5 milyonu aşmış olsa dahi 01.01.2016 tarihinden itibaren e-arşiv kullanma zorunluluğunuz bulunmamakta.)

e-Arşiv nedir?

e-Arşiv; Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenen standartlara uygun olarak faturanın elektronik ortamda oluşturulması, elektronik ortamda muhafazası, ibrazı ve raporlamasını kapsayan bir uygulamadır.

e-Arşiv faturası nedir?

e-Arşiv faturası bir elektronik fatura türüdür. Bu faturayı e-Arşiv uygulaması aracılığı ile oluşturup müşterinize iletebilirsiniz.

– e-Arşiv’in e-Fatura’dan farkı nedir?

Bu iki elektronik fatura türü sıklıkla karıştırılmaktadır. Temelde bu iki fatura şu şekilde ayrılabilir:

e-Fatura’yı, e-Fatura kullanıcısı olan müşterinize, e-Arşiv’i, e-Fatura kullanıcısı olmayan müşterinize gönderebilirsiniz. Örneğin; e-Fatura’ya geçmemiş bir tüzel kişiye ya da son kullanıcınıza e-Arşiv gönderirsiniz.

E-fatura:

– E-fatura, e-fatura mükellefi olan şirketler arasında elektronik ortamda fatura gönderilebilmesini sağlar. – 421 No’lu VUK tebliği ile bazı sektörlere zorunluluk getirilmiştir. – Gelir İdaresi Başkanlığı, e-faturaların gönderilip alınmasını sağlayan gönderim merkezini bünyesinde tutar. İsteyen her kurum geçebilir.

E-arşiv:

– E-arşiv, e-fatura sistemine dahil olmayan kurumlar ve kişilere elektronik ortamda fatura gönderilebilmesini, ayrıca gönderilen faturaların saklanmasını sağlar.

– Öncelikle, cirosu belirli bir tutarın üzerinde bulunan e-ticaret sitelerine zorunlu tutulmuştur.

– Gelir İdaresi Başkanlığı’na yalnızca arşivlenen e-arşiv faturalarının raporlaması yapılır.

– İsteyen her kurum geçebilir. Kurum, öncelikle e-fatura sistemine dahil olmalıdır.

– e-Arşiv’i kullanmak için Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenen kurallara göre önce e-Fatura kullanıcısı olmalısınız. e-Fatura ve e-Arşiv’e çeşitli entegratörler aracılığı ile başvurabilir, işlemleriniz tamamladıktan sonra e-Fatura kullanıcısı olmayan tüm müşterilerinize e-Arşiv faturası gönderebilirsiniz. e-Fatura ve e-Arşiv’e Paraşüt gibi web tabanlı ön muhasebe programlarını kullanarak ücretsiz ve zahmetsizce geçiş yapabilirsiniz.

– 28867 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan 433 sıra numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği [Link]

Faydalı Bağlantılar:

e-Fatura başvurusu, e-Arşiv başvurusu, uygulama kullanımları hakkında dikkat edilmesi gerekenler ve daha birçok sorunuzun cevabı için Gelir İdaresi Başkanlığının web sitesi efatura.gov.tr‘ye bakmalısınız.

e-Fatura başvurusu: http://www.efatura.gov.tr/efaturabasvuru.html 
a-Arşiv başvurusu: http://www.efatura.gov.tr/earsivbasvuru.html
e-Bilet başvurusu: http://www.efatura.gov.tr/ebiletbasvuru.html
e-Arşiv Fatura sorgulama: http://www.efatura.gov.tr/earsivsorgula.html
Sık sorulan sorular: http://www.efatura.gov.tr/sss.html
İletişim: http://www.efatura.gov.tr/iletisim.html

Yazıyı beğendiyseniz Facebook, Twitter ve Linkedin üzerinde paylaşabilir, sitemizi sık kullanılanlarınıza (Ctrl+D) ekleyebilirsiniz! Teşekkür ederim!

facebook share
twittershare
linkedin share


Bu yazı 2 Haziran 2016 tarihinde yayımlanmıştır.


  911aile 13 Haziran 2016, 12:39

  bu siteye bayılıyorum

  Dopigo 08 Eylül 2017, 21:35

  Merhaba,
  Ellerinize sağlık bu güzel bilgilendirme için.
  Dopigo.com olarak biz de e-fatura hizmeti vermeye başlayacağız bu yüzden e-ticaret satıcılarını bilinçlendirme amacıyla blog yazıları yazıyoruz. Bu yazılara da gözatabilirsiniz.
  dopigo.com/e-fatura-nedir/
  dopigo.com/e-ticarette-e-faturanin-onemi/

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


2008 © 2019