Apple İos 4.2.1 Uyumlu İphone, İpod Uygulama ve Oyunları

Apple İos 4.2.1 Uyumlu İphone, İpod Uygulama ve Oyunları

Apple’ın en sevmediğim yönlerinden birisi eski cihazlarını bir süre sonra uygulama desteğinden mahrum bırakması. Android’de de belki bazı uygulamaları kurmak için Android 4 veya Android 5 ve üzerine ihtiyacımız oluyor ama eski bir uygulamayı yine kullanmaya devam edebiliyoruz. Fakat Apple’da durum öyle değil. Geçmişte ios 4.2.1’de kullandığınız uygulamaya sonradan bir bakıyorsunuz ios gereksinimi olmuş 4.3, 5.1, 6.0 veya 7.1 vs.. Yani artık kullanamıyorsunuz.

Apple’da da ufak bir ayrıcalık var ama onunda yeterli olduğunu söyleyemeyiz. Ayrıcalık şöyle; eğer bir uygulamayı önceden cihazınıza kurduysanız ve sonradan sildiyseniz daha sonra yükleme yaparken eski sürümünü indirebiliyorsunuz. (Eskiden kurduğunuz uygulamalarıda İtunes üzerinden, satın alınanlar sayfasından görebiliyorsunuz.) Ama tabiki uygulamanın eski sürümü artık yoksa yine kuramıyorsunuz. Bu durumu eski ipod touch 3g’de yaşadım ve buradan yola çıkarak derlediğim ios 4.2.1 destekli uygulamaları, oyunları sizlerle paylaşmak istedim. Ayrıca eski uyumlu uygulamaları bulabileceğiniz bir sitenin de bağlantısını listenin en başına ekliyorum, aklınıza gelen anahtar kelimeleri aratarak belki seveceğiniz uygulamalar, oyunlar bulabilirsiniz.

>> http://findoldapps.com/

Güncelleme: Findoldapps sitesi şuan hizmet vermiyor. Tekrar ne zaman açılır, bilmiyorum.

Yukarıdaki site inşallah hiç kapanmaz ve açık kalırsa, istediğiniz zaman arama yaparak App Store madeninden eski değerli taşları çıkarabilirsiniz. Benim arama kelimelerim genelde sudoku, atari, mahjong, car, parking, puzzle vb. idi. Listede görünen 4.2.1 destekli uygulamalardan beğendiklerimi kurmayı deneyerek kurulanları aşağıdaki listeye dahil ettim. Bu sayede eski çöpe dönen İpod touch 3G’de 12 civarı oynanabilir oyun oldu.

Okey 51: Orijinal okey oyununun ios 4.2.1 uyumlusu yok. Online oynanan Arkadaş Okey kuruluyor fakat offline bulamadım. Alternatif olarak bu okey oyunu var ama oynanışı biraz farklı.

https://itunes.apple.com/tr/app/okey-51/id492544973

Fling! Free: Basit bir zeka bulmaca oyunu. İos 3 ve sonrası istiyor. Yani rahatlıkla kurabilirsiniz.

https://itunes.apple.com/us/app/fling!-free/id325825863

Jelly Pop Free: Değişik bir renk eşleme oyunu. İos 3.0 ve sonrasını istiyor.

https://itunes.apple.com/tr/app/jelly-pop-free/id359015710

Puzzle Marble Free: Benzer şekilde bunda da renk eşleme yapıyoruz. İos 3.0 ve sonrasını istiyor.

https://itunes.apple.com/us/app/puzzle-marble-free/id414786592

♥Sudoku: Eğlenceli bir sudoku oyunu. Oyunu mağazada aratacaksanız geliştiricinin adından aratın. Sarah Pierce.

https://itunes.apple.com/us/app/sudoku/id441153803

Sudoku İnfinity: Sudoku sevenler için bir başka alternatif. Bu oyuna daha çok emek verilmiş gibi. Oyun ios 3.0 ve sonrasını istiyor.

https://itunes.apple.com/us/app/sudoku-infinity/id547537658

Puzzle Sky Blox: Eskiden en sevdiğim oyunlardan biriydi. Eskiden dediğim 5-6 sene öncesi. Yinede güzel ama. İos 3.1 ve sonrasını istiyor.

https://itunes.apple.com/us/app/puzzle-sky-blox/id378077516

Crystal Cave Classic Lite: Yine 5-6 sene evvel oynadığım bir oyun. İos 2.1 ve sonrasını istiyor.

https://itunes.apple.com/tr/app/crystal-cave-classic-lite/id332257521

Ace Unblock Free: Basit bir başka bulmaca oyunu. Belirli bir parçayı diğerlerinden kurtarmaya çalışıyorsunuz. İos 3.0 ve sonrasını istiyor.

https://itunes.apple.com/us/app/ace-unblock-free/id433574785

Cyber Puzzle: Yine eskiden oynadığım ofis oyunu denen oyunlardan birisi. Oyunda tüm renkleri eşleyerek ekranda hiç kutucuk kalmamasına çabalıyorsunuz. İos 4.0 ve sonrasını istiyor.

https://itunes.apple.com/us/app/cyber-puzzle/id501947249

Original Snake Lite: Eğer Doodle Snake oyununu önceden kurmadıysanız ve yılan oyunu arıyorsanız bu alternatifi önerebilirim. Eğer daha iyisini biliyorsanız yorum panelinden yazın, bende faydalanayım.

https://itunes.apple.com/tr/app/original-snake-lite/id315950609

Mahjong Blitz: Mahjong, yani taş eşleme oyunu. Süre sınırı olması kötü ama taşlar net görülüyor yeterli. Yoksa alternatif olarak Shanghai Lite oyununu da indirebilirsiniz. Mahjong Blitz, ios 3.1.2 ve sonrasını istiyor.

https://itunes.apple.com/us/app/mahjong-blitz/id349172289

Lars Lite: Eğlenceli bir platform oyunu. İos 3.0 ve sonrasını istiyor.

https://itunes.apple.com/us/app/lars-lite/id433861222

Real Chess for ios 4.2: Karşılıklı iki kişinin oynayabileceği bir satranç oyunu. Tek başınıza ipod veya iphone’a karşı oynayamıyorsunuz. İos 4.2 ve sonrasını istiyor.

https://itunes.apple.com/us/app/real-chess-for-ios-4.2/id577353735

AE Freecell: Kaliteli bir kağıt oyunu. İos 4.0 ve sonrasını istiyor.

https://itunes.apple.com/us/app/ae-freecell/id522323410

Froggy Jump: Doodle Jump’ı önceden cihazınıza yüklemediyseniz İos 7 istediği için şimdi yükleyememiş olabilirsiniz. Bu durumda alternatif olan Froggy belki hevesinizi giderir. Froggy Jump, İos 4.0 ve sonrasını istiyor.

https://itunes.apple.com/us/app/froggy-jump/id364355046

Truck Parking 3D Pro: Çok harika bir oyun değil ama eski cihazlar için bulunmaz nimet. Tabi elinizdeki cihaz kasmadan açarsa. İos 4.0 ve sonrasını istiyor. (İpod Touch 3G ile açıyor ama 2G ile açmayabilir.)

https://itunes.apple.com/us/app/truck-parking-3d-pro/id660684592

Ultra 3D Bus Parking: Bu oyunda aynı geliştiriciye ait ama bu sefer tır yerine otobüs park ediyoruz. İos 4.0 ve sonrasını istiyor.

https://itunes.apple.com/us/app/ultra-3d-bus-parking/id672260102

Ultra 3D Car Parking: Yine aynı geliştiricinin 3. oyunu. Bu oyunda da normal arabaları park ediyoruz. İos 4.0 ve sonrasını istiyor.

https://itunes.apple.com/us/app/ultra-3d-car-parking/id665121092

Ponon! Deluxe: Ne yazık ki ios 4.2.1 uyumlu tetris oyunu bulamadım. Eskiden yüklediğim için Ponon! Deluxe’u kurabildim ama birçoğunuzda yüklenmeme ihtimali var. İos desteği 4.3 ve üzeri.

https://itunes.apple.com/tr/app/ponon!-deluxe/id402642577

İPUCU: Bazı uygulama ve oyunlar doğrudan eski cihaza yüklenirken, bazıları eski sürümleri var olmasına rağmen yüklenmiyorlar. Örneğin Adikus’un Okey oyununun eski sürümü bulunuyor fakat onu yükleyebilmeniz için o uygulamayı daha önceden Apple hesabınıza yüklemiş olmanız gerekiyor.

Diyelim ki apple123@icloud.com mail adresi İpod’unuz da tanımlı fakat o oyunu daha önce yüklemediğinizden şimdi yükleyemiyorsunuz.. Hemen şunu yapıyorsunuz; Aynı mail adresini farklı bir yeni nesil Apple cihaza ekliyor, Appstore’dan o oyunu yada uygulamayı yeni nesil cihaza yüklüyorsunuz. Bu cihaz sizin İpad veya İphone’unuz da olabilir, komşu veya arkadaşınızın İpad, İphone’u da olabilir.

Yükleme bittikten sonra mail adresinizi o cihazdan kaldırıyorsunuz ve aynı uygulamayı şimdi ipod’unuza yüklemeyi deniyorsunuz. İşlem başarılıysa, mail üzerine tanımlama tamamlandıysa daha önceden İos sürümü yükselt uyarısı veren oyun veya uygulamayı şimdi sorunsuz eski sürüm olarak yükleyebileceksiniz. Bu yöntem ile yukarıda bahsettiğim Okey oyununun eski sürümünü kurdum ve sorun olmadı.

Sizinde bulduğunuz güzel uygulama ve oyunlar olursa yorum olarak gönderin lütfen.

Notlar: 

– Paylaştığım oyunların Lite sürümleri demo olabilir ve tamamını oynamak için paralı sürümü almanız gerekebilir.
– İos 4.2.1 sürümü, birçok cihazı kapsadığından ipod touch 3g’de çalışan oyun, ipod touch 2g’de çalışmayabilir.
– Eğer ipod veya iphone’unuza eskiden kurduğunuz uygulamalar varsa İtunes üzerinden satın alınanlar geçmişine bakmayı unutmayın. Oradaki birçok uygulamanın eski sürümlerini tekrar kurma şansınız var.
– Cihazınıza daha fazla uygulama ve oyun kurmak istiyorsanız cihazın sistemine jailbreak uygulayabilirsiniz. Bu sayede dışarıdan eski ipa dosyaları kurabilirsiniz.
– Findoldapps.com sitesinin önerdiği tüm uygulamalar ne yazık ki doğru çıkmıyor. Sitede 4.2.1 öncesi görünürken cihazınıza kurmaya çalıştığınızda veya appstore bağlantısına gittiğinizde uygulamanın olmadığını veya ios 4.3 üzeri istediğini görüyorsunuz. Bu sebeple cihazımıza uygulama bulmak biraz daha zorlaşıyor.