eSim Nedir? eSim Destekleyen Telefonlar ve Türk GSM Operatörleri!

eSim Nedir? eSim Destekleyen Telefonlar ve Türk GSM Operatörleri!

Teknoloji öyle hızlı gelişiyor ve değişiyor ki, bir bakmışsınız yepyeni bir şey var karşınızda. Biz ona alışana kadar bir başkası geliyor, sonra yine bir başkası.. Telefonlara takılan sim kartları hepiniz bilirsiniz, önce kocamandılar. Sonradan micro sim olup ufaldılar, ardından mini sim oldular, sonra nano sim oldular ve en ufak boyuta ulaştılar. Ama durun bitmedi, şimdi dahada küçülüyor, gözden kayboluyorlar. Yakın gelecekte çoğu gsm operatörünün destekleyeceği eSİM geliyor.

Güncelleme:
Türkiye yerli eSIM teknolojisine geçiyor

12.02.2019’da BTK, eSIM teknolojilerinde kullanılacak uzaktan yönetim sistemlerinin Türkiye içerisinde konumlandırılması yönünde bir kurul kararı aldı. Karara göre, eSIM uzaktan yönetimi ile ilgili yapı Türkiye’de tesis edilecek ve bu sayede hayati önem taşıyan, güvenlik zafiyeti oluşturabilecek hassas veriler de Türkiye sınırları içerisinde kalmış olacak.

Türkiye’de her ne kadar ilk olarak eCall süreçleri ile eSIM projesine geçiş yapılacak olması beklentisi mevcut olsa da çok kısa bir süre içerisinde akıllı telefonlar, iPadler, akıllı saatler, mobil POS cihazları, akıllı sayaçlar gibi cihazlarda da eSIM uygulaması hayata geçirilecek. Yapılan son araştırmalara göre, 2015 yılında 37,5 milyar dolar olan pazarın 2020’de 151,8 milyar dolara çıkması tahmin ediliyor. Dünya çapında ise şimdiye dek 22 telekom operatörü eSIM’e geçiş yapmış durumda.

Güncelleme 2: eSİM Teknolojisi Türkiye’de Kullanımına Sunuldu!

>> 5G Nedir? 5G Destekleyen Telefonlar Hangileri?

Gömülü Sim eSim!

“eSim”, gömülü SIM veya “yerleşik abone kimlik modülü” anlamına geliyor. eSim, akıllı telefonunuzun içinde küçük bir çıkarılabilir yonga değil, bir plastik kart değil, taşıyıcıları destekleyen ve neredeyse tümüyle gömülü olan bir çip. Fiziksel sim kartların sunduğu tüm hizmetleri destekliyor. Bir çipe 2 hat tanımlanabiliyor ve herhangi bir fiziksel sim kartı telefona takmanıza veya değiştirmenize gerek kalmıyor. Her şey dijitalde hallediliyor.

Fakat telefon üreticileri henüz nano sim’de direttiklerinden eSim’in hayatımıza girişi biraz yavaşlıyor.

İlk defa Samsung tarafından 2016 yılında Galaxy Gear S2 akıllı saatte, sonrasında Google Pixel 2’de (Project Fi) kullanılan teknoloji, yakın tarihte tanıtılan Apple İphone XS, XS Max’de ve benzer şekilde Apple Watch 3, Watch 4 serisinde de destekleniyor. Ama bu yetmiyor. Daha fazla cihaz üreticisinin tıpkı USB Type C’de olduğu gibi eSim’i cihazlarında standartlaştırması gerekiyor.

eSim Destekleyen GSM Operatörleri

Ülkemizde Vodafone, Turkcell ve Türk Telekom’un desteklediği eSim teknolojisi, Amerika, İspanya, İngiltere, Almanya, Avusturya, Kanada, Hırvatistan, Çekya, Macaristan ve Hindistan’daki birçok gsm operatörü tarafından destekleniyor. Fakat eSim kullanan cihaz azlığı sebebi ile şuan için ne kadar aktif kullanıcıları var? Orasını bilemiyorum.

eSim gibi harika bir teknolojinin geleceğini; akıllı telefon üreticileri ve gsm operatörleri şekillendirecek. Destekleyen cihazlar yaygınlaşırsa, bizde alıp bu cihazları alıp kullanmaya başlayacağız.

Not: eSim teknolojisinin bu ilk emekleme aşamalarında cihaz üreticileri ürünlerinde mecburen hem eSim çipine, hem de standart nano sim yuvasına yer verecekler. Fakat eSim’in tamamen yaygınlaşıp kabul gördüğü bir zamanda nano sim yuvasından kurtulmamız, hem su geçirmez cihazlar açısından hem de cihaz üreticilerine daha fazla boş alan yaratması açısından harika sonuçlar doğuracak.

eSIM destekleyen cihaz listesi;

Apple: iPhone XS, iPhone XS Max, iPhone XR, iPhone 11, iPhone 11 Pro, iPhone 11 Pro Max, iPhone 12, iPhone 12 Pro, iPhone 12 Pro Max, iPhone SE 2020.

Samsung: Samsung Galaxy Note 20, Samsung Galaxy Note 20 Ultra, Samsung Galaxy Z Fold 2.

Huawei: Huawei P40, Huawei P40 Pro, Huawei Mate 40 Pro.