5G Nedir? 5G’ye Geçiş Tarihi ve 5G Destekleyen Akıllı Telefonlar!

5G Nedir? 5G'ye Geçiş Tarihi ve 5G Destekleyen Akıllı Telefonlar!

5G Nedir? 5G, yeni nesil mobil iletişim teknolojisidir. Daha hızlı ve güvenilir bir iletişim sağlamak için, mevcut iletişim teknolojilerinden daha yüksek frekanslarda çalışmaktadır. 5G, yalnızca saniyede gigabit’ler seviyesine çıkacak bir indirme hızı değil, bundan daha fazlasıdır. Sürücüsüz araçlar, sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik, uzaktan ameliyat ve nesnelerin interneti (IoT) gibi teknolojiler, 5G ile hayatımıza dahil olacaktır. Peki, 5G’de daha neler olacak? Ülkemizde ne zaman kullanıma açılacak? Şimdiden 5G destekleyen telefon marka ve modelleri hangileridir?

5G’de Neler Olacak?

Yüksek Hız: Saatte 500 km ve üzeri hızlarda hareket halindeyken bile kesintisiz iletişim 5G ile mümkün hale gelecek. Böylece, özellikle yeni nesil hızlı trenlerde seyahat ederken akıllı cihazlar iletişimlerine kesintisiz olarak devam edecek. 4.5G’de 1 dakikada yaptığınız işleri, 5G ile saniyelere indirebileceksiniz.

Gerçek Zamanlı Bağlantı Deneyimi: Daha akıcı oyun ve görüntülü arama deneyimiyle, görüntü takılması problemi tarihe karışacak.

Geniş Kapasite: 5G’nin hız artışıyla birlikte gelen başka bir yenilik de kapasite artışı olacak. Bugün binlerce cihaz bir baz istasyonuna bağlanıyor ve sunulan kapasiteyi paylaşıyor. Yakın gelecekte 1 milyon cihazın sorun yaşamadan veri alıp gönderebilmesi ancak 5G ile mümkün olacak. Konser, stadyum gibi kalabalık alanlarda kesintisiz ses ve internet bağlantısı deneyimleyebileceksiniz.

Düşük Gecikme Hızı: Yüksek hızlı 5G ile gecikme süreleri de artık 1-10 milisaniyeler seviyesine düşecek. Örneğin bir doktor, başka bir şehirdeki hastayı ameliyat edebilecek.

Geleceğe Hazırlık: Sağlık yeniliklerine, akıllı binalara, akıllı şehirlere ve daha güvenli yaşam alanlarına hayatınızda yer açacaksınız.

5G Yaşamımızı Nasıl Değiştirecek? 

Türkiye’de 5G Ne Zaman Kullanılabilir Olacak?

BTK’nın yol haritasına göre 5G’nin, Haziran (2020) ayında şebekelerde kullanılmaya hazır hâle getirilmesi hedefleniyordu. Buradan yola çıkarak, içinde bulunduğumuz Kasım (2020) ayı itibari ile gsm operatörlerinin çalışmalarında sona yaklaşmış olduğunu tahmin edebiliriz. Hatta konuyla alakalı çıkan basın bültenlerinde iki yerli gsm operatörümüzün 5G indirme testlerinde hız rekoru kırdığını okumuştuk. Eğer altyapı hazır ise geriye bir tek frekans ihalesi kalacak. Tabi birde 5G uyumlu telefonlar, tabletler satın almamız gerekecek.

Peki frekans ihalesi ne zaman olacak?

Henüz bilmiyoruz. Fakat 5G gsm şebekelerinin 2023’te kullanıma açılacağı söylenmişti, bu durumda ihalenin de 2023 yılında olma ihtimali var. Durum böyle olursa, ihale 2023 yılında yapılırsa, Türkiye 5G kullanmaya 2023 senesinde başlayacak. Dünya nüfusunun genelinde 5G kullanan abone sayısı ise 2024 yılı itibari ile 1.9 milyar kişi olacak.

Fakat 2020 senesine musallat olan Covid-19 virüs salgını nedeni ile 5G teknolojisinin ülkemizde kullanıma açılacağı tarih ile alakalı erkene alımlar yada gecikmelerde olabilir.

Hangi Sim Kart? Hangi Telefon?

Şuan için konuyla alakalı net bir bilgi yok fakat tahminler yine sim kartların değişeceği yönünde. Yani ülkemizde 5G’ye geçiş ile 5G uyumlu sim kartlar piyasaya sunulacak ve bizlerde 5G uyumlu telefonlarımız için bu sim kartları yada eSim teknolojisini kullanmaya başlayacağız.

>> eSim Nedir? eSim Destekleyen Telefonlar ve GSM Operatörleri!

Peki şuan yeni bir telefon satın alacak olsak hangi marka ve modellerde 5G uyumluluğu bulabileceğiz?

 5G Destekli Telefon ve Tabletler!

Yakın zamanda yada hemen şimdi satın alabileceğiniz 5G destekli akıllı telefonlardan bazıları şunlar;

Google Pixel 4a 5G, Google Pixel 5, Samsung Galaxy S10 5G, Samsung Galaxy S20 5G, Samsung Galaxy S20 FE 5G, Samsung Galaxy Note10+ 5G, Samsung Galaxy Note20 Ultra 5G, Samsung Galaxy A51 5G, Samsung Galaxy A71 5G, Samsung Galaxy Fold 5G, Samsung Galaxy Z Fold2 5G, Samsung Galaxy W21 5G, Apple iPhone 12, Apple iPhone 12 Pro, Apple iPhone 12 Pro Max, Huawei Mate 20 X 5G, Honor V30 Pro, Xiaomi Poco F2 Pro, Xiaomi Mi 10 5G, Xiaomi Mi 10T Lite, Xiaomi Mi Mix 3 5G, Xiaomi Redmi Note 10 5G, Oppo Reno 5G, Oppo Reno3 Pro 5G, Oppo A73 5G, Oppo K7x 5G, OnePlus 7 Pro 5G, OnePlus Nord N10 5G, Nokia 8.3 5G, LG K92 5G, LG Wing 5G, Sony Xperia 5 II, Vivo Z6 5G, Vivo X50 5G, Vivo iQOO 5 5G, Vivo S7e 5G, Vivo Y73 5G, TCL 10 5G, Sharp Sense5G, Motorola Moto G 5G Plus, Motorola One 5G, Asus Zenfone 7 Pro, BlackBerry 5G, Realme V5, Realme RMX2111.

Yakın zamanda yada hemen şimdi satın alabileceğiniz 5G destekli tablet bilgisayarlardan bazıları ise şunlar;

Samsung Galaxy Tab S6 5G, Samsung Galaxy Tab S7+ 5G, Huawei MatePad 5G, Huawei MatePad Pro 5G, Honor V6 5G, Xiaomi Redmi Pad 5G, Apple iPad Pro 5G.

Tabi zaman geçtikçe yeni yeni modeller çıkacak, çeşitlilik artacak. Bende fırsat buldukça, yeni gelişmeler oldukça hem ülkemizden 5G haberlerini yazımda paylaşmaya, hem de yeni eSim ve 5G destekli cihazları listeme eklemeye devam edeceğim. Takipte kalın!

Güncelleme: Ericsson Mobilite Raporu’nun son sayısı yayınlandı. Raporda, 2020 yılının sonunda 1 milyarı aşkın kişinin (dünya nüfusunun yüzde 15’i) 5G kapsama alanında yaşayacağı tahmin ediliyor. 2026 yılında ise dünya nüfusunun yüzde 60’ının 5G kapsama alanında olması ve 5G abone sayısının 3,5 milyara ulaşması bekleniyor.