Yerli Üretim eSİM Teknolojisi ve eSim Destekleyen Tablet, Telefonlar!

Yerli Üretim eSİM Teknolojisi ve eSim Destekleyen Tablet, Telefonlar!

Bundan iki sene önce yazısını yayınladığım eSİM teknolojisi nihayet ülkemizde de kullanıma sunulmaya başladı. eSiM’in Türkiye’deki öncüsü ise Vodafone oldu. Onun hemen arkasından Turkcell ve Türk Türk Telekom’da bugün itibari ile yerli eSİM teknolojisini abonelerinin kullanımına sundular. eSİM; akıllı telefonlardan giyilebilir teknolojilere, otomotiv endüstrisinden internete bağlı daha birçok ürüne kadar geniş bir alanda kolayca kullanılabilecek. eSİM destekli cihaz sahibi Vodafone, Turkcell ve Türk Telekom kullanıcıları, numaralarını değiştirmeden, ek ücret ödemeden eSİM teknolojisinden yararlanabilecek, yeni aboneliklerde eSİM’i tercih edebilecekler.

eSİM’de Fiziksel Bir Sim Karta Gerek Yok!

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun SİM teknolojilerini destekleyen sistemlerin kurulumu ve cihazlarda kullanımı kapsamındaki kurul kararlarına uygun olarak, tamamen yerli ve milli olarak üretilen eSİM teknolojisi, kullanıcılara dijital bir deneyim sunuyor. Dijital yapısı nedeniyle kaybolma ya da çalınma riskleri taşımayan ve fiziksel bir sim karta ihtiyaç olmadığı için birden fazla aboneliğe sahip olan kullanıcıların kart değişimi gereksinimini ortadan kaldıran eSİM, aynı zamanda çevre dostu olma özelliği de taşıyor.

eSİM teknolojisine geçiş yapmak isteyen abonelerin eSİM destekli cihazları ile birlikte Vodafone, Turkcell, Türk Telekom mağazalarını ziyaret etmeleri yeterli oluyor. eSIM işlemleri için herhangi bir ek ücret talep edilmiyor.

https://www.vodafone.com.tr/Servisler/e-sim.php
https://www.turkcell.com.tr/servisler/turkcell-e-sim
https://www.turktelekom.com.tr/e-sim/index.html

Gömülü Sim eSİM!

“eSim”, gömülü SIM veya “yerleşik abone kimlik modülü” anlamına geliyor. eSim, akıllı telefonunuzun içinde küçük bir çıkarılabilir yonga değil, bir plastik kart değil, taşıyıcıları destekleyen ve neredeyse tümüyle gömülü olan bir çip. Fiziksel sim kartların sunduğu tüm hizmetleri destekliyor. Bir çipe 2 hat tanımlanabiliyor ve herhangi bir fiziksel sim kartı telefona takmanıza veya değiştirmenize gerek kalmıyor. Her şey dijitalde hallediliyor.

Fakat telefon üreticileri henüz nano sim’de direttiklerinden eSim’in hayatımıza girişi biraz yavaşlıyor.

İlk defa Samsung tarafından 2016 yılında Galaxy Gear S2 akıllı saatte, sonrasında Google Pixel 2’de (Project Fi) kullanılan teknoloji, yakın tarihte tanıtılan Apple İphone XS, XS Max’de ve benzer şekilde Apple Watch 3, Watch 4 serisinde de destekleniyor. Ama bu yetmiyor. Daha fazla cihaz üreticisinin tıpkı USB Type C’de olduğu gibi eSim’i cihazlarında standartlaştırması gerekiyor.

eSİM Destekleyen GSM Operatörleri

Ülkemizde Vodafone, Turkcell ve Türk Telekom’un desteklediği eSim teknolojisi, Amerika, İspanya, İngiltere, Almanya, Avusturya, Kanada, Hırvatistan, Çekya, Macaristan ve Hindistan’daki birçok gsm operatörü tarafından destekleniyor. Fakat eSim kullanan cihaz azlığı sebebi ile şuan için ne kadar aktif kullanıcıları var? Orasını bilemiyorum.

eSim gibi harika bir teknolojinin geleceğini; akıllı telefon üreticileri ve gsm operatörleri şekillendirecek. Destekleyen cihazlar yaygınlaşırsa, bizde alıp bu cihazları alıp kullanmaya başlayacağız.

Not: eSim teknolojisinin bu ilk emekleme aşamalarında cihaz üreticileri ürünlerinde mecburen hem eSim çipine, hem de standart nano sim yuvasına yer verecekler. Fakat eSim’in tamamen yaygınlaşıp kabul gördüğü bir zamanda nano sim yuvasından kurtulmamız, hem su geçirmez cihazlar açısından hem de cihaz üreticilerine daha fazla boş alan yaratması açısından harika sonuçlar doğuracak.

eSİM Destekleyen Cihaz Listesi;

Apple: iPhone XS, iPhone XS Max, iPhone XR, iPhone 11, iPhone 11 Pro, iPhone 11 Pro Max, iPhone 12, iPhone 12 Pro, iPhone 12 Pro Max, iPhone 12 Mini, iPhone SE 2020.

Samsung: Galaxy S21, Galaxy S21 Plus, Galaxy S21 Ultra, Galaxy Note 20, Galaxy Note 20 Ultra, Galaxy S20, Galaxy S20 Plus, Galaxy S20 Ultra, Galaxy Fold, Galaxy Z Flip.

Huawei: P40, P40 Pro, Mate 40 Pro.

Google: Pixel 3a, Pixel 3a XL, Pixel 4, Pixel 4a, Pixel 4a 5G, Pixel 4 XL, Pixel 5.

Diğer: Motorola Razr (2019), Nuu Mobile X5, Rakuten Mini, Oppo Find X3 Pro, Acer Swift7, Apple iPad Pro 11″, iPad Pro 12.9″, Apple iPad Air (3. Gen.), Apple iPad (7. Gen.), Apple iPad mini (5. Gen.), Asus Transformer Mini, HP Spectre Folio, Lenovo Yoga 5G, Microsoft’s Surface Pro X, Samsung Galaxy Book S

eSİM Kullanıcıların Hayatına Ne Katacak?

  • Mobil abonelikleri bayilerden almamız gerekmeyecek.
  • Sim kartımızın kaybolması veya çalınması gibi bir kaygımız olmayacak.
  • Yurtdışı seyahatlerinde kullanıcılar ziyaret ettikleri ülkelerden daha kolay GSM hizmeti temin edebilecekler.
  • Daha bu ülkeye gitmeden hat almak mümkün olacak.
  • Kullanıcılar telefonlarında kullandıkları internet, konuşma, SMS paketlerini; tablet, akıllı saat, laptop gibi cihazlarında da kullanabilecekler.
  • Araba eğlence sistemlerimiz doğrudan internete bağlanabilir hale gelecek.
  • Dinlediğimiz online müzik listelerimiz otomatik olarak arabamızla eşlenecek.
  • Kaza anında arabamız bizim için acil çağrıda bulunarak, kaza yerine ambulans çağırabilecek.
  • Akıllı saatler ve diğer giyilebilir cihazlar telefonumuzun ve wi-fi ağımızın yardımı olmadan internete bağlanabilecek.