Facebook’da Videolar ve Canlı Yayınlardan Para Kazanmak!

Facebook'da Videolar ve Canlı Yayınlardan Para Kazanmak!

Biliyorsunuz bu işi başlatan ilk Twicth idi, sonradan Youtube atağa geçti ve şuan hem Twitch, hemde Youtube üzerinde canlı yayın yaparak yada offline içerik üreterek bu içeriklerinden para kazanan binlerce insan var. Video çekiyorlar, reklamlardan para kazanıyorlar. Canlı yayın yapıyor, bağış topluyor, reklam gösteriyor ve para kazanıyorlar. Ve şimdi bu iki ezeli rakibin yanına Facebook’da dahil olmuş durumda. Facebook canlı yayın yapanlar ve offline içerik üretenlere para kazandırıyor!

Yenilik! Artık Facebook yayıncılarına abone olunabiliyor. İzleyiciler yayıncılara abone olarak abonelere özel içerikler ve yayınları izleyebiliyorlar.

Yenilik! Artık Facebook yayınları eş zamanlı olarak İnstagram’a aktarılabiliyor. Bu sayede yayıncı aynı yayını daha fazla kitleye ulaştırmış oluyor ve İnstagram üzerinden Facebook’a daha fazla izleyici çekebiliyor.

Güncelleme: Facebook yayınları için öneriler almak, yayınlarınızda daha başarılı olmak istiyorsanız Facebook’un özel olarak hazırladığı En İyi Uygulamalar sayfasına göz atabilirsiniz.

Olay şu; tıpkı Twitch ve Youtube’da olduğu gibi belirli kurallar var. Bu kurallara uyuyor, gereksinimleri karşılıyorsunuz ve canlı yayın açtığınızda yayın arası reklamlardan, canlı yayında aktif edeceğiniz Bağış Yap butonundan, ayrıca yakın zamanda aktif olacak Facebook Yıldızlar özelliğinden gönderilen hediyeler ile para kazanıyorsunuz. Ayrıca sayfanıza yükleyeceğiniz videolardaki reklamlardan da para kazanabiliyorsunuz.

Tabi para kazanmak sandığınız kadar kolay değil. Yukarıda belirttiğim gibi kurallar ve koşullar var. Bunları yerine getirirseniz ilk başlangıcı yapabiliyorsunuz.

Ayrıca birde Seviye Atlama programı var ki bu programa katılan yayıncılar şu ayrıcalıklara sahip oluyorlar;

 • Facebook’ta Özel Destek
 • Yüksek Kaliteli Premium Kod Çevrimi (ör. 1080p, 60 fps erişimi)
 • Hayranlarınızın sizi desteklemesini sağlayacak Facebook Yıldızlar Özelliği
 • Beta Ürünlere ve Özelliklere Sınırlı Erişim
 • Diğer üyelerle Topluluk Grubuna davet etme

Seviye Atlama programına başvurabilmek için ön koşullar ise şöyle;

 • Facebook’da sağlam bir kitleye sahip olmalısınız. En az 100 takipçi.
 • Son 14 günde 2 gün yayın yapmış olmalı, son 14 günde en az 4 saat yayın yapmış olmalısınız.
 • Sahte içerikler yada çalıntı içerikler üretmemelisiniz.
 • Kazanç programına kabul edilmek için en az 90 gün Facebook’da aktif olmalısınız.

Seviye Atlama programına katılmazsanız ne olur?

 • Destek lazım olursa Facebook özel olarak ilgilenmez.
 • Yayınlarınız, içerikleriniz full hd olmaz. En fazla 720p.
 • Yeni özelliklere ilk erişenlerden olamazsınız.
 • Yıldızlar özelliği ile hediyelerden para kazanamazsınız.
 • Ancak yine içerik üreterek reklamlardan para kazanabilirsiniz.

Tabi bunun böyle olması, hep böyle olacağı anlamına gelmez. Bir zaman sonra Facebook, daha fazla içerik üreticisini kendine çekmek için koşullarını değiştirecek, kazanç yollarını alternatiflendirecektir.

Dikkat: Seviye Atlama Programına Türkiye’de dahil edildi. İyi bir yayıncı olur ve seviye atlama programına katılabilirseniz yayınlarınızdan para kazanabilirsiniz ve izleyicileriniz de yayınlarınızı izledikçe yıldız kazanabilirler. Güncel durumu bu sayfadan takip edebilirsiniz.

Facebook’dan Para Kazanmak için Canlı Yayın Yapmak!

Tamam koşullar olduğunu anladık, para kazanabileceğimizi gördük ama canlı yayınlara nasıl başlayacağız?

Bunun için Facebook’un yardımcı bir sayfası mevcut. Orada anlatıldığı gibi 3 adımı tamamlarsanız canlı yayınlarınıza rahatlıkla başlayabiliyorsunuz ve sonrasında koşulları yerine getirip, seviye atlama programına, yayınlardan kazanç sistemine başvurunuzu gerçekleştirebiliyorsunuz.

>> Facebook Oyun İçerik Üreticileri Topluluğu 

1. Adım: İçerik Üreticisi Sayfası Oluşturun: 

Öncelikle içerik üreticisi sayfası oluşturacaksınız. Bunun için aşağıdaki bağlantıyı takip edeceksiniz, sayfanızı oluşturacaksınız.

>> İçerik Üreticisi Sayfası Oluştur

Ama zaten bir sayfanız varsa mevcut sayfanıza aşağıdaki bağlantı üzerinden gidecek, gerekli ayarlamalara oradan devam edeceksiniz.

>> Facebook İçerik Stüdyosu 

Yukarıdaki sayfa göreceğiniz üzere tamamen içerik üreticilere özel bir sayfa. Oradan video arası reklamlar veya canlı yayınlardan kazançlara başvurabilecek, uygunluğumuzu, kazancımızı görebilecek, bir çok istatistiğe ve faydalı özelliğe erişebileceğiz. (Aynı Youtube Stüdyo gibi.)

Ama önce canlı yayına başlamak için gereken bir adım var, onu halletmemiz gerekiyor..

2. Adım: OBS kurulumu.

OBS Nedir? Yayınlara başlayabilmek için ihtiyacınız olan ufak, zararsız, ücretsiz yazılım. Tam adı Open Broadcast Software.

Yazılımı aşağıdaki bağlantıdan indirecek, yayın yapmaya başlayacağınız bilgisayara kuracaksınız.

>> OBS İndirme Bağlantısı

Yukarıdaki bağlantı doğrudan geliştirici sitesine gidiyor. Belki işletim sisteminiz Windows, belki Linux belki de Mac os’dur. Bu sebeple hangi sürümü indireceğinizi sizin belirlemeniz gerekiyor.

Yazılımı kuruyor ve açıyorsunuz. Karşınıza aşağıdaki ekran geliyor.

Facebook'da Videolar ve Canlı Yayınlardan Para Kazanmak!

 • Otomatik yapılandırma sihirbazını atlayın,
 • Üst menüden Dosya > Ayarlar > Çıkış sekmesine gidin.
 • Çıkış modu Basit yerine Gelişmiş seçin.
 • Kodlayıcı listesinden Quick Sync H.264 seçin.
 • Bit hızını 2500 yerine 4000 kbps ayarlayın. (Bu oran internet upload hızınıza göre değişir. Üst paket internet kullanmıyorsanız ve upload hızınız düşük ise yayınınızda sorunlar yaşanabilir. Yani önce upload hızınızı öğrenin ve bit hızınızı upload hızının %20’si olacak şekilde ayarlayın.)
 • Ses sekmesinden ses aygıtınızı, ses seçeneklerini düzenleyin.
 • Video sekmesinden fps ayarınızı yapın. (Seviye atlam programında değilseniz 30 fps = 1280×720)
 • Ve Yayın sekmesinden Facebook Live seçip, sunucu url’si, yayın anahtarı gibi bilgileri girin.

Not: Yayın anahtarınızı kimseyle paylaşmayın. Yayın anahtarına erişimi olan herkes gönderinizde video yayını yapabilir. Daha önce OBS kullanmadıysanız Youtube’da OBS’nin sahne ve kaynak ayarlarını araştırabilirsiniz.

Gerekli ayarları tamamladıysanız, son adıma geçebilirsiniz.

3. Adım: Canlı Yayına Başlayın!

Ve artık son adımdayız. Canlı yayına başlayacağız! Peki nereden nasıl? Tabi ki aşağıdaki sayfalardan.

>> Canlı Yayın Sayfası 

>> Facebook Yayıncı Sayfası 

OBS’nin tüm ayarları tamamsa, canlı yayın sayfası yada yayıncı sayfasında Canlı Yayına Geç butonuna tıklayın, canlı yayın ekranında gerekli ayarlamaları yapın, yayın ön izlemesine bakın, sunucu url’si ve yayın anahtarını OBS’de gerekli alanlara girin ve sayfada sağ alt taraftaki Canlı Yayına Geç butonu ile ilk yayınınızı başlatın.

Facebook'da Videolar ve Canlı Yayınlardan Para Kazanmak!

EKLEMELER:

İmkan buldukça yazıya yeni eklemeler güncellemeler yapmaya çalışacağım. Amacım yukarıdaki basit anlatımı karmaşıklaştırmamak ve birçok konuda yeterince bilgi sahibi olabilmeniz.

Ekleme 1: Hayran Yıldızları

Hayran yıldızları henüz Türkiye’de kullanılamıyor fakat kullanıldığı ülkelerde yıldızlar ve ücretlendirmeleri şöyle;

Facebook'da Videolar ve Canlı Yayınlardan Para Kazanmak!

Yayıncınıza hayran yıldızı yollamak istiyorsunuz, o zaman 95 yıldız için 2 Dolar, 250 yıldız için 5 Dolar yada 6500 yıldız için 100 Dolar ödüyorsunuz.

>> Facebook’da Bedava Yıldız Kazanma ve Yıldız Satın Alma!

Güncelleme: Hayran Yıldızları Türkiye’de kullanıma açıldı. Yıldızları yayın ekranında sağ tarafta yer alan chat yazma kutucuğundan aktif ediyorsunuz, hali hazırda yıldızınız yoksa o anda kartınız ile satın alabiliyorsunuz. 100 yıldız 7.69 TL, 378 yıldız 27.45 TL, 795 yıldız 54.90 TL, 2235 yıldız 137.24 TL vb. şekilde devam ediyor. Ve bu fiyatlara kdv ekleniyor.

Güncelleme 2: İzleyicilerin yayınlardan bedava yıldız kazanabilmesi için belirli şartlar var. Bu şartları sağlayan yayıncıların izleyicileri rastgele bir şekilde bedava yıldız kazanır ve bu yıldızları yayıncıya hediye edebilirler. Bedava hayran yıldızı kazanma koşullarına bu bağlantıdan göz atabilirsiniz.

Yayıncı tarafında ise yıldızlardan para kazanılıyor fakat Facebook bu kazancın bir kısmına ortak oluyor.

Yıldızların tam olarak nasıl kullanıldığını bilemiyorum ama iki ihtimal var; yayıncının sayfasında yıldız sayısı görünüyor, şu kadar yıldız aldı yazıyor ve bu yıldızlarla bağış toplanmış oluyor yada izleyici toplu olarak yıldız alıyor, yıldızlarla yayıncısına hediye gifler (kalp, çiçek, öpücük, çikolata) alıp, hediye edebiliyor. Ve bunlar yayıncı sayfasında sergileniyor olabilir.

Ekleme 2: Para Kazanmaya Uygunluk Durumu 

Zaten hali hazırda bir Facebook sayfanız var ama acaba yayın yaparak para kazanmaya uygun musunuz? Bunun kontrolünü direk Facebook Stüdyo üzerinden yapıyorsunuz. Önce aşağıdaki bağlantıya gidiyor;

>> Facebook Stüdyo 

Sonra sol menüden Para Kazanma bağlantısına tıklıyorsunuz. Karşınıza açılan sayfada Yeşil, Sarı yada Kırmızı renkli bir nokta ile sayfanızın para kazanmaya uygunluk durumunu görebilirsiniz.

Facebook'da Videolar ve Canlı Yayınlardan Para Kazanmak!

Ekleme 3: Ses Kütüphanesi 

Facebook’da tıpkı Youtube gibi bir ses kütüphanesi açmış. Kütüphanede (onlar koleksiyon demiş) 2000 adet telifsiz müzik, 1700’den fazla ses efekti var. Yani video üretiyorsanız, yayınlarınızda ses kullanacaksanız, buradan bedava yararlanabilirsiniz.

Ses Koleksiyonlarına ulaşmak için Facebook Stüdyo‘ya gidin, sol menüden Ses Koleksiyonuna tıklayın.

Ekleme 4: Telif Koruması

Facebook’da canlı yayın yapıyor yada video üretiyorsunuz ve doğal olarak içeriklerinizin çalınarak başkalarının bundan para kazanmasından korkuyorsunuz! O zaman Facebook Stüdyo’da Telif korumasına başvuruyor, sayfanızı ve içeriklerinizi Facebook koruması altına alıyorsunuz.

Diyelim ki birgün bir başka Facebook sayfasının canlı yayınlarınızı yada videolarınızı çaldığını fark ettiniz, bu durumda Telif Koruması çok işinize yarayacaktır.

Telif Korumasına başvurmak için Facebook Stüdyo‘ya gidin, sol menüden Right Manager‘a tıklayın ve telif korumasına alınacak sayfanızı seçip gerekli ayarlamaları yapın.

Ekleme 5: Telif Uyarıları

Peki Facebook’da telif haklarını çiğnerseniz ne olur? Aynı Youtube’da olduğu gibi telif uyarısı alırsınız, gerekiyorsa içeriğiniz platformdan kaldırılır ve bununla alakalı size bir bildirim, mesaj gönderirler. Ya içeriğin kaldırılmasına razı olur, ya içeriği yeniden telifsiz oluşturur yada duruma itiraz edersiniz.

Telif uyarısı alırsanız para kazanma durumunuz etkilenir mi? Evet. Ne kadar çok uyarı alır, kurallara aykırı davranırsanız, Facebook Stüdyo > Para Kazanma sayfasındaki yeşil renkli Uygunluk durumunuz sarı yada kırmızı renge dönüşür.

Ekleme 6: Anketler 

Facebook üzerinden yayınlara başladığınızda her yayın öncesi anket oluşturmanızı öneririm. Bu sayede anketleriniz ile Facebook kitlesinin davranışlarını öğrenebilir, sizden beklentilerini görebilirsiniz. Mesela izleyicilerinizin büyük çoğunluğu MMORPG yerine FPS oyunlarını seviyorlarsa sizde buna göre hareket edip, sonraki yayınlarda FPS oyunlarına ağırlık verebilirsiniz.

Ekleme 7: Ne Kadar Kazanırız?

Facebook yayıncılığından ne kadar kazanç sağlayacağınız tamamen sizin emeğinize ve kitlenize bağlı. Ayrıca herkes Twitch ve Youtube’a odaklanmış iken hem izleyici hemde yayıncı açısından bazı farklar olacağını unutmayın.

 • Mesela izleyici açısından Facebook’da daha az insan, Youtube ve Twitch’de daha çok insan var.
 • Yayıncı açısından ise Facebook’da henüz çok fazla yayıncı yok ve bunu akıllıca kullanabilirseniz mevcut izleyicilerin çoğunu kendinize çekebilir, Facebook kazancınızı daha en baştan yükseltebilirsiniz.

Hakkınızı Arayın!

Herşeyi yaptınız, koşulları yerine getirdiniz fakat Facebook size hakkınızı teslim etmedi! O zaman Facebook’a itiraz etmeniz gerekecek. Bunun için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilir, para kazanma hakkınızı talep edebilirsiniz.

>> Para Kazanç Durumu İtiraz Formu

Biliyorum ki bu sistem zamanla dahada değişecek, gelişecek ve belki yazımda anlattığım bilgilerde farklılıklar doğacak. Bu sebeple güncel bilgi amacıyla aşağıdaki Facebook bağlantılarını takip edebilir, eklemek istedikleriniz olursa veya sorularınız olursa yazı altından yorum olarak yazabilirsiniz.

Faydalı Bağlantılar: 

https://www.facebook.com/creators/support
https://www.facebook.com/fbgaminghome/creators/getstarted
https://www.facebook.com/fbgaminghome/creators/levelup
https://www.facebook.com/help/publisher/