Facebook’dan Twitch Alternatifi “Facebook Gaming”

Facebook'dan Twitch Alternatifi "Facebook Gaming"

Kurulduğundan beri neredeyse tüm interneti yutmaya yemin etmiş ve bu amaç doğrultusunda her yere el atan, her şeye, herkese rakip olan Facebook, şimdide Steam platformuna rakip oluyor. Aslında sadece Steam değil rakip olduğu, Origin, Ubisoft, Playstore ve diğer oyun platformlarıda tehdit altında. Ancak dijital oyun dünyasında lider Steam olduğundan gelişmelerden en çok onun etkileneceğini düşünüyorum.

Facebook’dan Twitch Alternatifi Facebook Gaming

Facebook, Steam’e rakip olarak düşündüğü Gameroom yeniliğinden sonra şimdi de Twitch alternatifi Facebook Gaming uygulamasını hayata geçiriyor. Bu yenilik ile artık oyun yayıncıları Twitch yada Youtube’a bağlı kalmadan, doğrudan Facebook üzerinden Facebook hayranlarına canlı yayın başlatabiliyorlar. Facebook Gaming web sayfasına ve mobil uygulamasına aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

fb.gg
https://www.facebook.com/gaming/

Facebook’dan Steam Alternatifi “Gameroom”

Facebook’da uzun zamandır oyun kategorisi ve bu kategori altında binlerce oyun mevcuttu. Ancak oyun severler Steam gibi platformlara yönelerek oralarda daha fazla vakit geçirdikçe Facebook’a ve Facebook oyunlarına olan ilgi azaldı. Bu Facebook için iyi bir şey değildi. Biran önce ilginin tekrar Facebook oyunlarına çekilmesi ve Oculus satışları için oyun piyasasının da yutulması gerekiyordu. Facebook gerekli adımları attı, Gameroom isimli oyun erişim uygulaması geliştirilerek, kullanıma açıldı.

Facebook'dan Twitch Alternatifi "Facebook Gaming"

Güncellemeler: Facebook Gameroom uygulaması 2021 sonu itibari ile yayından kaldırıldı. Şuan sadece Facebook üzerinde canlı yayınlar yapılabilen Gaming bölümü aktif olarak yayınına devam ediyor.