Facebook’dan Twitch Alternatifi “Facebook Gaming”

facebook gameroom zpsk9xf9xjw - Facebook'dan Twitch Alternatifi "Facebook Gaming"

Kurulduğundan beri neredeyse tüm interneti yutmaya yemin etmiş ve bu amaç doğrultusunda her yere el atan, herşeye, herkese rakip olan Facebook, şimdide Steam platformuna rakip oluyor. Aslında sadece Steam değil rakip olduğu, Origin, Ubisoft, Playstore ve diğer oyun platformlarıda tehdit altında. Ancak dijital oyun dünyasında lider Steam olduğundan gelişmelerden en çok onun etkileneceğini düşünüyorum.

Facebook’dan Twitch Alternatifi Facebook Gaming

Facebook, Steam’e rakip olarak düşündüğü Gameroom yeniliğinden sonra şimdi de Twitch alternatifi Facebook Gaming uygulamasını hayata geçiriyor. Bu yenilik ile artık oyun yayıncıları Twitch yada Youtube’a bağlı kalmadan, doğrudan Facebook üzerinden Facebook hayranlarına canlı yayın başlatabiliyorlar. Facebook Gaming web sayfasına ve mobil uygulamasına aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

fb.gg
https://www.facebook.com/gaming/
>> FB.GG Google Play Bağlantısı
>> Apple uygulaması henüz yok!

Facebook’dan Steam Alternatifi “Gameroom”

Facebook’da uzun zamandır oyun kategorisi ve bu kategori altında binlerce oyun mevcuttu. Ancak oyun severler Steam gibi platformlara yönelerek oralarda daha fazla vakit geçirdikçe Facebook’a ve Facebook oyunlarına olan ilgi azaldı. Bu Facebook için iyi birşey değildi. Biran önce ilginin tekrar Facebook oyunlarına çekilmesi ve Oculus satışları için oyun piyasasınında yutulması gerekiyordu. Facebook gerekli adımları attı, Gameroom isimli oyun erişim uygulaması geliştirilerek, kullanıma açıldı.

facebook gameroom zpsk9xf9xjw - Facebook'dan Twitch Alternatifi "Facebook Gaming"

Uygulama şimdilik bir web tarayıcısı gibi çalışıyor ve çok fazla özellik yada ayarlama yok. İndirip kuruyor, Facebook hesap bilgilerinizle giriş yaparak oyunlarınızı bilgisayarınızdan, tarayıcı üzerinde Facebook ile uğraşmadan oynayabiliyorsunuz.

gameroom indir zpswxzqbpik - Facebook'dan Twitch Alternatifi "Facebook Gaming"

>> Facebook Gameroom İndir

Uygulamada şimdilik 18 kategori mevcut. Zamanla kategori ve oyun sayısının artacağı kesin. Ayrıca uygulamanın Steam’e sağlam rakip olabilmesi için zamanla büyük oyun geliştiricilerine özel mağazalar açılacağı, ücretli oyun satışları ve Oculus aksesuar satışlarının başlayacağı da garanti diyebilirim. Eğer oyun oynamayı seviyorsanız, Facebook oyunlarının bağımlısıysanız biran önce Gameroom’u kurarak Facebook oyunlarınıza doğrudan uygulama üzerinden erişmeye ve bundan sonraki gelişmelere şahit olmaya başlayabilirsiniz.

Güncellemeler: Nisan 2017 itibari ile uygulama üzerinden canlı yayınları izleyebiliyorsunuz. Bir nevi Twitch sistemi eklenmiş oldu. Sadece Facebook’daki oyunlar değil Gta5, CS Global Offensive gibi oyunlar vb. birçok oyun canlı izlenebiliyor. Ayrıca bazı yeni oyunları para ödeyerek satın alabiliyorsunuz. Örneğin Kona isimli bir oyunun satış fiyatı 71 TL.

Gameroom’da şuan için önerebileceğim oyunlar; Critical Ops, Soccer Manager, Armada, Red Crucible: Firestorm, Angry Birds, 8pool. Daha kaliteli oyunlar eklendiğinde yazıda güncelleme yapacağım.

– Reklamlar –