LORDİZ.COM - PAYLAŞMAK GÜZELDİR! | DESTEKLERİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER!
İletişim | Hakkımda | Gizlilik Politikası | Privacy Policy
Minnetle, Sevgiyle Anıyoruz!
Yazıya Yorum Gönder!

Format Sonrası Disk Hatası: "Bu dosya eylemi gerçekleştirmek için.." - windows-destek

Format sonrası Disk hatası:Bu dosya eylemi gerçekleştirmek için ilişkilendirilmiş bir programa sahip değil.. Bu hatayı alıyorsanız Autorun.inf solucanınız hayırlı olsun diyerek nasıl kurtulacağınızı anlatalım.. Önce giremediğimiz diske bakalım bunun için firefox veya internet explorer’ı açın ve adres kısmına D:\ yazın eğer sizde açılmayan disk C veya F ise C:\ F:\ yazıp enter’a basın.

Diskinizi bir web sitesi içeriği gibi görüyor olmalısınız ancak bilgisayarımdan diske tıklayınca yukarıdaki hatayı alıyorsunuz gelin soluncandan kurtulalım…

Solucandan kurtulmak için Combofix isimli programı yüklüyoruz..

>> ComboFix indir

Combofix programı nedir? Disklere yerleşen Autorun.inf solucanından kurtulmaya yarar bir kere kurup virüsten kurtulduktan sonra bilgisayar yeniden açılır disk kontrol edilir eğer artık hata yoksa combofix’i kaldırabilirsiniz..

Bir malware temizleme yazılımı olan Combofix flashdisk ve nadir de olsa dikkatsiz yazılan CD’lerden bulaşan amvo.exe adlı zararlı autorun dosyasını başarılı bir şekilde bilgisayarınızdan siliyor.

Amvo.exe Nedir?

Popüler antivirüs yazılımlarının neredeyse hiçbirinin tam çözüm sunmadığı bu zararlı uygulama kendini system32 klasörünün altına atıyor. En tehlikeli özelliği ise sisteminize bulaştıktan sonra kendini kopyalaması ve gizlemesi.

Amvo.exe‘nin Zararları Nedir?

Yerleştiği sistemin performansını fazlasıyla düşüren bu zararlı uygulama aynı zamanda “Gizli” durumda olan klasörlere erişilmesini engelliyor, yazılım bulaştıktan sonra “Klasör Seçenekleri > Görünüm” bölümünden tüm klasörleri görünür yapsanızda sonuç değişmiyor.

Amvo.exe‘den Nasıl Kurtulurum?

ComboFix’i bilgisayarınıza indirin ve masaüstüne aldıktan sonra çalıştırın (Vista kullnıcıları programın üzerine sağ tuş ile tıkladıktan sonra “Yönetici Olarak Çalıştır” seçeneğini kullanmalıdır). Eğer bilgisayarınız “Güvenli Kip”te değilse aktif olan tüm güvenlik yazılımlarını ve pencereleri kapatın. Karşınıza çıkan yönergelere “Evet/Yes” diyerek ilerleyin, hızlı bir taramadan sonra ComboFix gerekeni yapacak ve sonuçları C:’nin içerisine attığı log dosyasında size bildirecektir.

Not: ComboFix ile temizlik yaptıktan sonra alternatif olarak Dracula Virüs Temizleyici yazılımı ile tarama yaptırıp mevcut autorun.inf dosyalarını sistemden temizlemenizde fayda var.

Tavsiye: Autorun şeklindeki bu tip zararlı yazılımlardan kısmen de olsa korunmak için bilgisayarınıza taktığınız flashdisk ve CD’leri Otomatik Başlangıç Seçeneğinden değil “Bilgisayarım”dan ilgili sürücünün üzerine sağ tuş ile tıklayıp “Araştır sekmesinden açmanızda fayda var.

GÜNCELLEME: Combofix şuan için Windows 10 işletim sistemini desteklemiyor. Uyumluluk modunu kullansanız dahi yazılım çalışmıyor. Bu sebeple Windows 10 kullanıcılarının alternatif yazılım Malwarebytes veya Ccleaner’a yönelmesi gerekiyor. Malwarebytes’ın ücretsiz sürümüne buradan, Ccleaner’a buradan ulaşabilirsiniz.

Linkte sorun yaşandığında yorum yazarsanız link yenilenecektir..

Yazıyı beğendiyseniz Facebook, Twitter ve Linkedin üzerinde paylaşabilir, sitemizi sık kullanılanlarınıza (Ctrl+D) ekleyebilirsiniz! Teşekkür ederim!

facebook share
twittershare
linkedin share


Bu yazı 20 Haziran 2011 tarihinde yayımlanmıştır.


  caner 27 Aralık 2016, 19:26

  merhaba,ben combofix indiriyorum ama açamıyorum masaüstünden açılmıyor.

  Lordiz 27 Aralık 2016, 20:03

  @caner; Merhaba. Combofix henüz Windows 10 işletim sistemini desteklemiyor. Uyumluluk modunu bile açsanız yazılım çalışmıyor. Eğer Windows 10 kullanıyorsanız Malwarebytes veya Ccleaner yazılımlarına yönelmenizi öneririm. Ama sorunu kesin olarak çözerler mi deneme şansım olmadı.

  Emre 12 Mart 2017, 22:35

  İyide bilgisayarda hiç birşey açılmıyorki gel indir da görelim chorme bırak exploreri bile açmıyo hata veriyo

  Lordiz 13 Mart 2017, 01:29

  @Emre; Bilgisayar hiç açılmıyorsa yazımda anlattığım durum ve çözüm sizin için geçerli değil. Benim paylaştığım sorun yerel diske erişim hatası ve çözüm yolu. Bilgisayarı en azından güvenli modda açabiliyor olacaksınız ki dosyayı bilgisayara atıp tarama yapabilesiniz.

  MUSTAFA 04 Temmuz 2017, 21:44

  Selam ilk öncelikle sorunum dosyaların açılaması ve dosya açıcının bulunmamasıdır ve birde bu sorunla karşılaşıyorum bir el atarmısınız?

  Lordiz 08 Temmuz 2017, 00:30

  @MUSTAFA; Merhaba. Muhtemelen sisteminizde virüs var ve exe dosyalarının kontrolünü almış olabilir. Combofix, Malwarebytes gibi ücretsiz yazılımlarla tarama gerçekleştirin, sorun çözülmezse mecburen format atacaksınız.

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


2008 © 2019