Fotoğraf Arka Plan Bulanıklaştırma Uygulaması “After Focus”

Fotoğraf Arka Plan Bulanıklaştırma Uygulaması "After Focus"

Mobil cihazlarınızdan çektiğiniz resimlerin arka plan manzarası istediğiniz gibi değilse, sosyal medyada paylaşmanıza engel olan bir şeyler varsa yada bir nesneyi vurgulamak istiyorsanız yapabileceğiniz en güzel şey blur efekti uygulamak. Blur içinde kullanabileceğiniz en güzel uygulama hem Google Play’de, hemde Appstore’da bulabileceğiniz Afterfocus

Güncelleme: After Focus uygulaması sonradan biraz kafayı kırdı. Her zaman, her telefonda, her fotoğrafta güzel sonuçlar vermeyebiliyor. Böyle bir durumla karşılaşırsanız alternatif olarak DSLR Camera Blur Effect uygulamasını kullanabilirsiniz. Resimlere filigran basıyorlar fakat sonuç sayfasında reklam izleyerek filigranı kaldırabiliyorsunuz.

Afterfocus’u Google Play’den ücretsiz, Appstore’dan 3.5 TL karşılığında şu bağlantılardan indirip kullanmaya başlayabiliyorsunuz.

Google Play’de [AfterFocus]

Appstore’da [AfterFocus]

Appstore’daki sürüm paralı ancak reklamsız, Google Play’de ise iki versiyon var; ücretsiz olan reklamlı, ücretli olan reklamsız.

Uygulamayı yükledikten sonra karşınıza 3 seçenekli bir ekran geliyor; Camera, Album, Project.

Doğrudan fotoğraf çekip sonra blur uygulayacaksanız Camera seçeneğini, zaten galerinizde fotoğraf hazır ise Album seçeneğini seçiyorsunuz.

Fotoğraf Arka Plan Bulanıklaştırma Uygulaması "After Focus"

Karşınıza 2 seçenek bildirimi geliyor; Smart ve Manual.

Smart yani akıllı seçeneğini seçerseniz blur harici tutulacak alanları parmağınızla gelişi güzel işaretlemeniz yeterli oluyor ve geri kalan alanları uygulama otomatik olarak bulanıklaştırıyor. Ancak smart seçeneğini sevdiğimi söyleyemem. En güzel sonucu her zaman Manual ile alıyorum.

Manual yani el ile seçeneğini seçerseniz blur harici tutulacak alanları parmağınızla tamamen boyamanız gerekiyor. Sonrasında Next butonu ile efektin uygulanmış haline ulaşıyorsunuz. Eğer sonucu beğenmediyseniz sol üstten geri butonu ile geri gidiyor ve gerekli düzeltmeleri yapıyorsunuz.

Fotoğraf Arka Plan Bulanıklaştırma Uygulaması "After Focus"

Eğer efekt hoşunuza gittiyse o ekranda iken sağ üstten SAVE butonu ile resmin yeni halini kaydedebiliyorsunuz yada öncesinde alt menüdeki efektler ile biraz daha oynama yapıyorsunuz. Mesela blur yoğunluğunu, şeklini, açısını değiştirebiliyor, fotoğrafa sticker ve filtreler uygulayabiliyorsunuz.

Uygulama asıl işini düzgün olarak yaptığı için filtre ve stickerlar ile ilgilendiğimi söyleyemem. Eğer eklemek istedikleriniz ve sorularınız olursa yazı altından yorum olarak yazabilirsiniz.