Full HD Bilgisayarlarda Oyun Çözünürlük Sorunu ve Çözümü

Full HD Bilgisayarlarda Oyun Çözünürlük Sorunu ve Çözümü

Eskiden böyle sorunlara çok rastlanmazdı, çünkü bilgisayarlar genelde full hd çözünürlükleri destekmezlerdi. En fazla 1366×768 çözünürlükte oynardık oyunları. Fakat oyun bilgisayarlarının çoğalması ile oyunlarda çözünürlük sorunları da artmaya başladı. En çok da eski oyunları yeni bir oyun bilgisayarında açtığınızda yaşarsınız bu sorunu.. Çözünürlük otomatik olarak 1920×1080 olmuştur yada oyun küçük ekran açılmıştır da siz gidip full hd ayarlara çıkarmışsınızdır. Sonuç olarak yukarıdaki resimde olduğu gibi yada benzeri bir sorun başınıza bela olur.

Peki nedir bunun çözümü?

Birkaç farklı yol var ama öncelikle ekranda duran oyundan kurtulmanız gerekiyor. Exit, Quit butonları görünüyorsa bu butonlar yardımıyla, butonlar görünmüyorsa ALT + F4 yada Ctrl + Alt + Delete tuşları yardımı ile oyunu kapatın. Ama sakın oyunu silmeyin! Muhtemelen çözümünüz bende olabilir.

Yakın zamanda 4-5 eski oyunda benzer sorunlar yaşadım ve kısa sürede çözüme kavuşturdum. Bu sebeple benzer sorun yaşayanlar içinde örnekli çözüm yollarını paylaşmak istedim. Hemen geçelim çözüm önerilerine..

Çözüm 1: Oyunu kapatıp tekrar açın. Çözünürlük ayarlarına ulaşabiliyorsanız çözünürlüğü 1366×768 yada 1024×768’e indirin. Aynı şeyi oyunun exe dosyasından da ayarlayabilirsiniz. Bir oyunu düşük çözünürlükte çalıştırmak istiyorsanız, oyunun exe dosyasını bulun, sağ tıklayıp Özelliklerine gidin ve Uyumluluk sekmesinden 640 x 480 ekran çözünürlüğünde çalıştır seçeneğine tik koyun.

640 x 480 seçeneği her oyunda aktif olmayabilir. Bu seçenek genelde eski oyunlarda aktif oluyor, yeni oyunlar çözünürlük sorunu yaşatmadığından kapalı oluyor.

Çözüm 2: Oyunun çözünürlük ayarlarını değiştirmek çözüm olmuyorsa pencere moduna geçmeyi deneyin. Bunun için ALT + Enter tuşlarına basın. Oyun pencere moduna geçtiyse ayarlardan çözünürlüğü değiştirebilirsiniz.

Çözüm 3: Oyun çözünürlüğü hiçbir şekilde düzelmiyorsa oyunun kurulu olduğu dizini yada save dosyalarının olduğu klasörü bulup oradaki config dosyasını silmeyi deneyin. Her oyunun config dosyası farklı konumda olacağı için bu çözüm önerisini çeşitlendiremiyorum fakat oyunuzun ismi ile Google’da cfg dosyası aratırsanız işinize yarayacak öneriler bulabilirsiniz.

Çözüm 4: Oyununuza ait çözünürlük düzeltme yamaları araştırın. Mesela GTA San Andreas için ve Half Life için Widescreen yamaları mevcut. Benzer şekilde yamalar bulup kurarsanız oyunda yaşanan çözünürlük sorununu çözebilirsiniz.

Bazı oyunlarda widescreen (yani 16:9 görüntü) için video ayarları altında seçenekler bulunuyor ancak bazı oyunlarda böyle bir seçenek olmadığından oyun ekranının her iki tarafı siyah şeritli oluyor. İşte bu sorunlar için widescreen patch aratacaksınız.

Çözüm 5: Eğer sorun çıkaran oyun Steam oyunu ise işiniz belki de daha kolay olabilir. Bu yöntem birçok oyunda işe yarıyor ancak her oyun için farklı yolları olabilir. Ben Half Life için örnekleme yapacağım.. Diyelim ki Half Life’ı kurdunuz, çözünürlüğü 1920 x 1080 yaptınız ve oyunun ağzı burnu kaydı!

Steam Kütüphanenizde Half Life’ı bulun, sağ tıklayın ve Özelliklere tıklayın. Karşınıza açılan pencerede direk karşınıza gelen ekranda en altta Başlatma Seçeneklerini göreceksiniz. O kutucuğa aşağıdaki komutu girin.

-wide -w 1920 -h 1080
veya -full -w 1024 -h 600 -freq 60

Full HD Bilgisayarlarda Oyun Çözünürlük Sorunu ve Çözümü

Artık Half Life oyunu 1920 x 1080 çözünürlükte ve geniş ekran olarak açılacak. Tabi siz bu rakamı 1600 x 900 olarak da ayarlayabilirsiniz. Ayrıca aşağıdaki komutlarda işinize yarayabilir.

-fullscreen : full ekran
-windowed : pencere modu
-gl : open_gl grafik render
-software : CPU grafik render
-normal : ekran oranı 4:3
-wide : ekran oranı 16:9