Gelecek Temalı Ücretsiz Hayatta Kalma Oyunu “Apex Legends!”

Gelecek Temalı Ücretsiz Hayatta Kalma Oyunu "Apex Legends!"

Muhtemelen duymuşsunuzdur, bu ara herkes bu oyunu konuşuyor. Ücretsiz olması sebebiyle büyük bir ilgi var fakat bence aşırı abartılıyor. Çünkü diğer alternatifleri ile karşılaştırıldığında yakın zamanda sönecek bir balon Apex Legends! Peki neden balon? Çünkü hızlı bir oynanışı var, oyunun tadını çıkaramadan ölmüş oluyorsunuz ve bu sebeple Pubg sevmeyen birine bile Pubg’yi mumla aratıyor.

>> Apex Legends Mobile Yayından Kaldırılıyor!

Tamam grafikleri çok güzel, müziği çok güzel, harita göz alıcı, oyun ücretsiz. Fakat oynaması keyifli değil. Bakınız Call Of Duty serilerinde en az ilgi gören oyunlar gelecek temalı olanlarıydı. Ki kaldı ki Call of Duty serisini başlatan adamlar, Apex Legends’ın arkasındaki adamlar iken bunu görmeleri gerekirdi. Nişancı oyunlarını oynayan kitlenin büyük bölümü vuruş hissiyatını yaşamak ister.. Bu hissi en iyi veren hayatta kalma oyunlardan biri Pubg, diğeri Ring of Elysium iken Apex Legends’a kim bakar? Tabi ki Titanfall fanları, Quake hayranları vb. hızlı oynanışı olan oyunları sevenler..

Hem haritanın tadını çıkaramıyorsunuz acele acele oynuyorsunuz, hemde karakter öldürmenin keyfini yaşayamıyorsunuz. (Adamlar ölmüyor!)

Peki nereye kadar böyle gidecek? Tabi ki bir süre sonra büyük bir çoğunluk Apex Legends’ı bırakmaya başlayacak. Bir kesim tekrar Pubg’ye, bir kesim Fortnite’a yada CS: Go Danger Zone’a dönecek. Bir diğer kesimde Call of Duty: Blackout ücretsiz olursa yada Pubg Lite Pc sürümü globalde aktif edilirse o tarafa yönelecek.

Her ne kadar 10 yıl güncelleyeceğiz deseler de, belirli bir kesim çok sevmiş olsa da, Apex Legends rakiplerinin gerisine düşmeye başlayacak.

Güncelleme: Oyun Şubat ayının başında yayınlandı ve tüm popülaritesi 1 ayda sona erdi. Herkes tamda yazımda belirttiğim gibi tekrar Pubg, Fortnite, CS: Go gibi eski oyunlarına geri dönüş yaptılar. Tabi oyuna team deathmatch modu eklenirse tekrar popüler hale gelebilir. Bakalım geliştiriciler bu popülarite kaybına karşı ne yapacak?

Güncelleme 2: Apex Legends geliştiricileri, oyunun sürekli oyuncu kaybına uğraması üzerine oyunu tekrar canlandırabilmek için mobil sürümlerinin yayımlanacağını duyurdular. Ayrıca oyun yakın zamanda Steam üzerinden de yayınlanacak.

Apex Legends Oynamaya Değer Mi? 

Evet, bir şans verebilirsiniz. Oynayabilirsiniz. Fakat Pubg gibi bağımlısı olacağınızı sanmıyorum. Ayrıca oyunu Steam üzerinden değil Origin üzerinden çekiyorsunuz, önceden bir Origin hesabınız yoksa yeni üyelik açmakla, 20 gb’lık oyunu indirmekle uğraşmanız gerekiyor (Fortnite’de böyle yaptı). Sonrasında ise oyuna girip, 2-3 dakikada öldürülüyorsunuz.

Beceriksiz miyim ki 2-3 dakikada öleyim? 

Hayır! Yukarıda söylediğim gibi oyun çok hızlı oynanıyor, kahramanlar direkler, halatlar üzerinden süzülerek uzun mesafeleri kısa sürede kat edebiliyor, yerde kayarak (sol CTRL) daha hızlı ilerleyebiliyorlar. Bu sayede siz oyunu çözene kadar, oyunun çakalı olmuş arkadaşlar tepenize biniyorlar. Birde adamı vuruyorsun, vuruyorsun ölmüyor. Fakat o size 1 tane sıkıyor, ölmüşsünüz. (Sanırım silahlar çok dengesiz. Birde loot olayı var. Eliniz boş ise, haritada acemi iseniz adamlar sizi birkaç dakikada indiriyor.)

Tekrar belirtiyorum! Oyun ilginizi çekiyorsa bir şans verin, oynayın. Belki seversiniz. Fakat Pubg Lite, Pubg Mobile, Fortnite, Ring of Elysium, Creative Destruction, CS:Go Danger Zone, H1Z1, Rules of Survival, Realm Royale, Cuisine Royale, Extopia gibi oynaması keyifli ücretsiz seçenekler varken, bu oyunun çok şansı yok. En azından bu haliyle şansı yok. Sonradan oyuna güncellemeler ile farklı modlar ekleyerek oyunu ayakta tutabilirler, ancak bu haliyle herkes sıkılıp kenara çekilecek ve bu popülarite hızla sona erecek.

Aslında güzel düşünülmüş! 

Fakat laf olsun diye battle royale yapmamalıydılar. Apex Legends, çok güzel bir team deathmatch oyunu olabilirdi ve gayet keyifli olurdu. Ama bir hayatta kalma oyunu olarak rakiplerinin önüne geçmesi zor.

Yinede oyunu denemek isteyenler için indirme bağlantısını hemen aşağıda paylaşıyorum.. Önce Origin indirip, kuracak ve üyeliğinizle giriş yapacaksınız. Sonrasında 20 GB’lık Apex Legends’ı kütüphanenize ekleyip indirme işlemini başlatacaksınız.

>>Origin İndir
>> Apex Legends İndir

(Oyuna başlarken önce eğitim aşamasını geçmeniz gerekiyor. Eğitimde size bazı görevler yaptırıyor. Eğer görevlerde takılırsanız yorum olarak yazın, ne yapmanız gerektiğini paylaşayım.)

Oyunun sistem gereksinimi şöyle; 

Minimum Sistem:

OS: 64-bit Windows 7
CPU: Intel Core i3-6300 3.8GHz / AMD FX-4350 4.2 GHz Quad-Core Processor
RAM: 6GB
GPU: 1 GB NVIDIA GeForce GT 640 / Radeon HD 7700
DİSK ALANI: Minimum 30 GB boş alan

Önerilen Sistem:

OS: 64-bit Windows 7
CPU: Intel i5 3570K veya üzeri
RAM: 8GB
GPU: 8 GB Nvidia GeForce GTX 970 / AMD Radeon R9 290
DİSK ALANI: Minimum 30 GB boş alan

https://www.ea.com/games/apex-legends/about/pc-system-requirements

Apex Legends Geliştiricisi “Respawn Entertainment”

Oyunu geliştiren şirket Respawn Entertainment. Şirketin ceo’su Vince Zampella.

Vince Zampella, arkadaşları Jason West ve Grant Collier ile İnfinty Ward isimli oyun şirketini kuran, bu şirketi kurmak için Activision’dan maddi destek alan, Activision’a Call of Duty serisini kazandıran ve sonra bu şirketten kovulup Respawn Entertainment’i kuran kişi. Ayrıca Activision öncesinde de Medal of Honor oyununu geliştirenler onlar!

Activision, önce şirketin kurulmasını sağladı, sonra şirketi satın aldı, sonrada Vince Zampella ve Jason West’i sözleşmeye aykırı olarak EA şirketiyle temasta bulunmak suçlamasıyla kendi şirketlerinden kovdu.

Başta Activision’a kızdı herkes ama sonradan anlaşıldı ki, Activision haklıymış. Adamlar EA ile flört halindelermiş..

Sonra ne oldu?.. EA’dan maddi destek alarak Respawn Entertainment’ı kurdular. Titanfall oyununu geliştirdiler. Titanfall 2’yi geliştirdiler. Ve EA (Electronic Arts), tıpkı Activision gibi 2017 senesinde Respawn Entertainment şirketini satın aldı. 2019 yılında da Apex Legends yayınlandı.

Eğer sistem aynı devam ederse, yine bu adamlar başka bir şirketle flört edecekler, kendi şirketlerinden kovulacaklar ve belki Apex Legends’da arada Titanfall’un kaderini paylaşacak. Unutulup gidecek.

Bakalım neler olacak!

Alternatif hayatta kalma oyunları arıyorsanız yukarıda paylaştığım oyun isimlerini araştırabilir yada hemen aşağıdaki yazıma göz atabilirsiniz ve Apex Legends hakkında karşı yada destekleyici görüşleriniz varsa yazı altından yorum olarak yazabilirsiniz.

>> Ücretsiz Hayatta Kalma Oyunları