Google Arama Sonuçları Spam Sitelerle Doldu! Peki Ne Yapacağız?

Google Arama Sonuçları Spam Sitelerle Doldu! Peki Ne Yapacağız?

Muhtemelen sizde fark etmişsinizdir, aylardır Google Arama motoru saçma sapan sonuçlar ile ömrümüzden çalıyor. Google’u kullanma amacımız ne? Aradığımız şeye en doğru, en hızlı şekilde ulaşmak. Fakat bir süredir çok yanlış şeylere ulaşıyor, birilerine havadan para kazandırıp, kendimizi, kişisel bilgilerimizi tehlikeye atıyoruz. Çünkü Google, spam siteleri durduramıyor!

En basitinden örnek veriyorum; Google’da d vitamini ve kalsiyum takviyesi olan Zentius D isimli ilacı aratın ve sonuçlara bakın.

İlk sayfada sorun yok, fakat ikici sayfadan itibaren işler karışıyor.

Google Arama Sonuçları Spam Sitelerle Doldu! Peki Ne Yapacağız?

Birçok aptal anlamsız kelime karmasından oluşan aptal saçma uzantılı web siteleri çıkıyor karşınıza. Bu sitelerin hepsi giftbonus.life, tadbabypit.live ve appcloudping.com gibi siteler üstünden sürekli yönlendirme yaparak p*rno ve bahis dahil birçok zararlı web sitesine bağlanıyorlar. Ve bu siteler Google aramalarının neredeyse %40 – 50’sine hakimler.

Telefon ve bilgisayarınıza chrome adı verilmiş exe ve apk dosyası indirmeye çalışanlarda var. Yani iki gün sonra bu sitelerde ne ile karşılaşacağımızı kimse bilemiyor.

Peki Ne Yapacağız? Nasıl Korunacağız?

Google’u sık sık aramalarınız için kullanıyorsanız arama sonuçlarında çıkan web sitelerinin adreslerine dikkat edin ve bunu alışkanlık haline getirin.

Normal şartlarda çoğu sağlıklı web sitesinin mantıklı ve iş kolu veya içeriğine uygun adresleri olur. Yani bir üniversite web sitesi genellikle edu.tr uzantılı olurken, adında da üniversitenin adı yer alır. Bir devlet sitesinin uzantısı gov.tr olurken, adında da ilgili bir kelime yer alır; turkiye.gov.tr, gib.gov.tr, ilan.gov.tr gibi.

Bilmediğiniz, tahmin edemeyeceğiniz bir web sitesini görüyorsanız işiniz daha zordur ama yine de bazı detaylardan doğru siteyi ayırt edebilirsiniz. Bunun için bir web sitesi sahibi gibi düşünmeniz yeterli olacaktır. Mesela en basiti bir blog sitesi açacaksınız, peki sitenize isim olarak lordiz.com gibi kısa, öz bir adresi mi seçerdiniz yoksa kl7who.etcheverry-fermetures-arbonne.fr gibi akılda kalmayacak mantıksız bir adresi mi? Ve bu adrese her sene en az 250 tl para ödeyeceksiniz! Bu adresi her yerde duyurmaya çalışacaksınız!

Zaten Türkiye’deki kullanıcılara hitap ediyorsanız com, net, com.tr varken neden fr, it, cz, pl, mx gibi başka ülke uzantılarını alasınız?

Bu sitelerin çoğu bu şekildeler.. Başka sitelerin içeriklerini kopyalıyor, aramalarda önde çıkıyor fakat tıkladığınızda sizi tehlikeli sitelere yönlendiriyorlar.. Google bunun farkında fakat engelleyemiyor. Şuan tek yaptıkları şey, bireysel kullanıcı şikayetlerini toplayarak spam sitelerle savaşmak.

Arama sonuçlarında bir spam site bulursanız önce adresin hemen sağındaki 3 noktaya tıklıyor veya dokunuyorsunuz.

Google Arama Sonuçları Spam Sitelerle Doldu! Peki Ne Yapacağız?

Karşınıza o web sitesine bağlı bir bilgi ekranı geliyor.

Bu ekranda ekranın en altına inince görüyoruz ki, orada bir Geri bildirim gönder bağlantısı yer alıyor.

Google Arama Sonuçları Spam Sitelerle Doldu! Peki Ne Yapacağız?

Bu bağlantıya bastığınızda ilgili geri bildirim formu açılıyor.

Google Arama Sonuçları Spam Sitelerle Doldu! Peki Ne Yapacağız?

İlk açıklama kutusuna site ile ilgili kısa özet geçiyoruz; spam site, reklam sitesi, tuzak site, p*rno site, tehlikeli site gibi..

Sonra bu kutucuğun hemen altındaki Ekran görüntüsü yakala yazan butona tıklıyoruz. Karşımıza bir ekran yakalama penceresi açılıyor. Bu pencerede Diğer sekme yazısına tıklayıp açık olan sahtekar siteyi seçiyor, Paylaş butonuna tıklıyoruz.

Tabi ilgili siteyi açmadıysanız ekran görüntüsü ekleyemiyorsunuz. Eğer spam siteyi açmadınız ve açmak istemiyorsanız ekran görüntüsü adımını atlayabilirsiniz.

Google Arama Sonuçları Spam Sitelerle Doldu! Peki Ne Yapacağız?

Son olarak, ekran görüntüsünün altında yer alan Gönder butonu ile bildirimi yolluyoruz.

Google Arama Sonuçları Spam Sitelerle Doldu! Peki Ne Yapacağız?

Bildirim göndermemiz halinde o site hemen yok olmuyor fakat bu büyük organizasyonun çabucak çözülmesi için şikayet havuzuna bir damlada siz katmış oluyorsunuz. İnanın Google bunu hala durduramadıysa ve beta olarak bu bildirim aracını kullanıma açıyorsa, bizden gelecek bildirimlere çok ihtiyacı var demektir.

Aynı şekilde mobil cihazlarda da ilgili siteleri şikayet edebiliyoruz fakat ekran yakalama aracı bazı mobil tarayıcılarda düzgün çalışmıyor. Bu durumda ekran görüntüsü olmadan sadece metin bildirim gönderebilirsiniz.

Bu istila şimdi durmazsa bir süre sonra ne güvenle Google’da arama yapabilir, ne de girilecek düzgün bir web sitesi bulabiliriz.

Google’daki spam site istilası bitene kadar ne aradığınıza çok dikkat edin. Sevgiler.