GTA San Andreas’da Çözünürlük ve Mouse Sorunu

gta san andreas - GTA San Andreas'da Çözünürlük ve Mouse Sorunu

2014 yılı başlarında bir başka yazımda mouse sorunu için basit bir çözüm önermiştim ve gayet başarılı oluyor, oyunu rahat oynayabiliyorduk. Yıl oldu 2015, hatta 2016’ya giriyoruz ve önümüzde yeni bir işletim sistemi var; Windows 10.. Oyunu kurup tekrar kontrol ettiğimde hem çözünürlük hemde mouse sorununun devam ettiğini gördüm. Mouse’u geçtim çözünürlük sorunu oyunu hiç oynanmayacak hale getiriyordu, neyse ki çözümü de buldum.

Çözümü Steam’de denediğim için korsan sürümlerde tam olarak çalışır mı bilemiyorum ama yazımdan yola çıkarak soruna çözüm üretebileceğinizi düşünüyorum.

Güncelleme // Şubat 2022: Eğer çözünürlük ile bir sorununuz yok, sadece mouse sorunu yaşıyorsanız! Aşağıdaki yöntemi denemeden önce şimdi bahsedeceğim şu yöntemi denemenizi öneriyorum. Bizzat Windows 11’de denediğim ve başarılı olan bu yöntem şöyle çalışıyor; Bu bağlantıdaki dll dosyasını indiriyorsunuz, indirdiğiniz dosyayı oyunun ana dizinine kopyalıyorsunuz. Ve artık mouse düzgün şekilde çalışmaya başlıyor. (Kopyaladığımız dll dosyası aynı şekilde Gta Vice City’de de mouse sorununu çözebiliyor. Eğer işinize yaramaz ise aşağıdaki yöntemden devam edebilirsiniz.)

Yasal Steam sürümü için oyun klasörüne mod dosyaları kuruyor, ama öncesinde oyunun sürümünü 1.0’a geri döndürüyoruz. (Oyunu 1.0’a çevirmeden de mod dosyaları ile hem çözünürlük hemde mouse sorununu çözebiliriz ancak oyunu başlatırken karşınıza uyum sorunu hata mesajı gelir. Ayrıca yasal olmayan sürümlerde de 1.0 sürüm GTA SA indirirseniz aynı işi görecektir.)

Yapılacaklar çok zor değil ancak her adımı sakin sakin uygulamanız ve öncesinde oyun klasörünü yedeklemenizi öneririm.

Güncelleme // Nisan 2018: Aşağıdaki işlemi daha hızlı ve basit hale getirmek istiyorsanız Gtaforums‘da paylaşılan Rockstar Nexus aracını kullanabilirsiniz. Latest.exe isimli dosyayı bu bağlantıdan indireceksiniz, çalıştıracaksınız ve yazılım mod kurulumları dahil birçok işi kendisi yapacak. Sizin yapmanız gereken şey, yüklenmesini isteyip istemediklerinizi işaretlemek ve sonrasında Downgrade butonuna tıklamak.

Başlayalım..

1.) Oyunda mod’un çalışması için sürüm düşürme yapıyoruz. Steam yasal sürümde sorunsuz çalışıyor. Gta San Andreas’ın sürümünü 1.0’a yani mod uyumlu hale getirmiş oluyoruz. Bunun için aşağıdaki linkten Steam Downgrader yazılım paketini indiriyor ve oyun klasörü içine kurduruyorsunuz.

>> Steam Downgrader 1.0

>> Steam Downgrader 3.0

>> Steam GTA SA forum bağlantısı

Yukarıda 3 adet bağlantı paylaştım. İlk bağlantıdaki dosya 1.5 gb civarı boyuta sahip, oyunu 1.0 sürümüne yüklüyor. İkinci bağlantıdaki dosya 700 mb civarı boyuta sahip ve oyunu 3.0 sürümüne çeviriyor. (Sonrasında aşağıdaki bağlantıdan ek dosya indirip 1.0’a yükleme adımını tamamlıyorsunuz.) Üçüncü bağlantı ise linklerin paylaşıldığı Steam forumuna ait.

2.) Yukarıdaki yükleme adımını 1.0 ile yaptıysanız bu adımı atlıyor, 3.0 ile yaptıysanız aşağıdaki dosyayı indirip ve içindekileri oyun klasörüne çıkarıp, run.bat dosyasını yönetici olarak çalıştırıyorsunuz. Karşınıza komut istemcisi açılacak ve buradaki adımları takip ederek (yes için y tuşuna veya 1. 2. tuşlarına basarak) 1.0 downgrade işlemini tamamlıyorsunuz.

>> Downgrade 3.0 sonrası 1.0 Downgrade

3.) Modloader paketini oyun klasörüne atın. (Modloader klasörü ve Modloader.asi dosyası \Program Files \Steam \steamapps \common \Grand Theft Auto San Andreas klasörüne kopyalanacak.)

>> ModLoader 0.2.4 İndirmek için

4.) Silent asi loader 1.3 paketini oyun klasörüne atın. (Vorbis dll dosyaları ve diğer iki klasörü oyun klasörü ana dizine atın. Dll’ler için değiştirilsin mi onayına evet diyin.)

>> SilentAsi Loader 1.3 İndirmek için

5.) SilentPatch paketini oyun klasörüne atın. (SilentPathSa.asi ve ini dosyalarını oyun klasörü ana dizine atın.)

>> SilentPatchSA 1.1 Build23 İndirmek için

Şimdi tüm yüklemeler bittiğine göre oyun ana dizinindeki gta_sa.exe dosyası ile oyuna girebiliriz. Eğer açılışta hata vermiyorsa yüklemeler başarılı. Oyun ayarlarından da çözünürlüğü 1366×768 yaptıktan sonra oyunun tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca oyun menülerinde gezerken gözünüze takılacaktır, artık mod özelliğimizde var. Gta SA modları paylaşılan sitelerden modlar bulup oyunumuza mod yükleyebiliriz.

Dikkat! Oyunu steam üzerinden veya gta-sa.exe dosyasından çalıştırırsanız hata mesajı görebilirsiniz. Bu sebeple oyun dizinindeki gta_sa.exe dosyasını kullanmaya dikkat edin. Hatta kısayolunu masaüstüne gönderin. Eğer downgrade için 1.0 paketini kullandıysanız farklı bir exe dosyasıda olabilir. Buna dikkat edin.

(Yasal olmayan sürüm kullanıyorsanız downgrade ile uğraşmadan direk mod loader ve silent yüklemelerini deneyin belki hata almadan sorunu çözebilirsiniz. Çözüm olmazsa Steam downgrade’ı da deneyebilirsiniz ama dosyaların yükleneceği dizine dikkat edin.)

Hatırlatma! Yazıyı okuduğunuz sırada indirme bağlantılarından biri veya birkaçı silinmiş, çalışmaz hale gelmiş olabilir. Bu durumda yazıya yorum göndererek bana bildirebilir veya isimlerinden başka sitelerdeki indirme linklerini bulabilirsiniz.

– Reklamlar –

adbanner