Half Life 1 RTX (Işın İzleme) Modu Nasıl Yüklenir?

Half Life 1 RTX (Işın İzleme) Modu Nasıl Yüklenir?

Yıllarca Half Life 3 hayali ile yaşadık ama artık ümidi kestik, anlaşıldı Half Life 3 hiç gelmeyecek. Tabi içimizdeki Half Life aşkı hiç bitmedi. Halen daha crossfire’da maç yapıyor, arada bir hikaye modunda aksiyona dalıyoruz. Oyun geliştiricileri de bunun farkındalar ki, her gün yeni bir fan yapımı mod geliştiriyorlar Half Life’a! Rus grafik yazılım mühendisi Sultim Tsyrendashiev tarafından ücretsiz olarak github’da yayınlanan Half-Life 1: Ray Traced modu da, tarihi eser seviyesindeki Half Life’a ışın izleme özelliği getiriyor.

>> Half Life 2, Işın izleme Teknolojisi ile Yeniden Doğuyor!

Peki Nasıl Yüklüyoruz? 

Öncelikle orijinal oyunu Steam üstünden satın alıyor, temiz kurulum yapıyoruz.

>> Steam’de Half Life 1

Sonrasında aşağıdaki github bağlantısına gidiyor, son sürüm mod dosyalarını indiriyoruz.

>> GitHub’da Ray Traced Modu

Daha önce Github‘dan dosya indirmediyseniz şuna dikkat ediyorsunuz; Açılan sayfada mod versiyon numarası yanında Latest yazıyorsa bu doğrusu, yok eğer Pre-release yazıyorsa henüz o sürümü indiremezsiniz.

Latest sürümü buldunuz, hemen onun başlığında son kısma bakın, Assets yazan yerde indirme bağlantılarını göreceksiniz.

Burada source code yazanları indirmiyor, sadece hl1-rt.zip ve hl1-rt-resources.zip yazanı indiriyoruz. (Belki sonradan isim değiştirebilir ya da sonuna versiyon numaralarını ekleyebilir.)

İndirme işlemleri tamamsa! Geçelim yüklemeye.. 

İndirdiğiniz klasörleri masaüstüne ayıklayın ve Half Life’ın bilgisayarınızda kurulu olduğu dizine gidin.

...\SteamLibrary\steamapps\common\Half-Life

hl1-rt.zip klasöründeki valve, rt, rt_bin klasörlerini Half-Life klasörü içine kopyalayın. Valve için dosya değişim onayı gelecek, onay verin.

hl1-rt-resources.zip klasöründeki rt klasörünü

...\SteamLibrary\steamapps\common\Half-Life\rt

klasörü içine kopyalayın.

Ve şimdi aşağıdaki konuma gidip, oradaki xash3d.exe isimli dosyadan bir kısayolu masaüstünüze gönderin.

...\SteamLibrary\steamapps\common\Half-Life\rt_bin

Artık oyunu ışın izleme ile oynayacaksanız, masaüstündeki xash3d.exe’yi çalıştırarak oyuna girebilirsiniz.

DLSS için; Modun dlss özelliğinden de yararlanmak isterseniz indirme sayfasındaki optional DLSS başlığında yer alan nvngx_dlss.dll ve RayTracedGL1-Bundle-DLSS.zip dosyalarını indirmeli, nvngx_dlss.dll dosyasını rt_bin klasörü içine kopyalamalı, RayTracedGL1-Bundle-DLSS.zip içindeki RayTracedGL1.dll dosyasını …\SteamLibrary\steamapps\common\Half-Life\rt_bin konumundaki dosya ile değiştirmelisiniz. Ayrıca oyun ayarlarından da aktif etmelisiniz. Ben dlss kurulumunu kullanmıyorum.

Mod henüz ilk sürümlerde olduğu için hatalar, ışık sorunları görebilirsiniz fakat dikkat ederseniz göreceksiniz, karanlık ortamlarda görüntü çok daha iyi bir hal alıyor.

Ayrıca hikaye modu harici multiplayer modda da ışın izlemenin nimetlerinden yararlanabiliyorsunuz.

Fakat şuan denemediğimden ışın izlemeli multiplayer’da botlarla maç atabiliyor muyuz? Bilmiyorum.

En kısa zamanda araştıracağım.

Notlar: Işın izleme modu şuan ilk sürümde olduğundan eğer beğenirseniz güncel sürümleri github üstünden izleyip, oyunu devamlı güncellemenizi öneririm. Eğer modu silecekseniz, toptan oyunu Steam’den kaldırıp, yeniden yüklemenizi öneririm. Ve ışın izleme ayrıcalıklarından yararlanmak için ekran kartınızda ray tracing özelliğinin aktif destekleniyor olması gerektiğini hatırlatırım.

Peki fan yapımı ışın izleme modu oyunumuzda nasıl bir değişim yaratıyor? Yüklemeye değer mi? Kararınızı vermek için hemen aşağıdaki kıyaslama videosunu izleyebilirsiniz.

Konuyla alakalı sorularınızı yorum formundan yazabilirsiniz.