Online Oyunların Gerçek Dünyadaki Tehlikeleri: Siber Riskler Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

Online Oyunların Gerçek Dünyadaki Tehlikeleri: Siber Riskler Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

Son birkaç senedir yazılımsal oyunlara ilgi epey artmış durumda. Bilgisayar oyunlarına ilginin bu kadar arttığı bir dönemde de özellikle gençlerden daha fazla ilgi görmeleri nedeniyle, çeşitli senaryolarda farklı farklı oyunlar piyasaya sürülmekte. Bu oyunların bazıları masaüstü bilgisayarlara uygun olarak yapılmakta, bazıları da başta cep telefonları olmak üzere tabletlere özel yazılmaktalar.

Anket: Kim en çok online oyun oynuyor?

Siber güvenlik şirketi ExpressVPN, ABD ve Birleşik Krallık’tan 16-55 yaş arası kendini “oyuncu” olarak tanıtan kişiler arasında bir anket gerçekleştirdi. Anket sonuçlarına göre, şaşırtıcı bir şekilde en çok oyun oynayan kuşak Z değil, Y olarak karşımıza çıkıyor.

Online Oyun Nedir?

Online oyunlar aynı anda birden fazla oyuncuların bir oyun içerisinde taraf oluşturarak oynanması olarak ifade edilmektedir. Online oyunlar gençlerin boş zamanlarında eğlenceli vakit geçirmek amacıyla oynanmaktadır. Ancak online oyunların başta çocuklar olmak üzere bekleyen bir takım tehlikelere karşı dikkatli olunması oldukça önem taşımaktadır.

 Çevrimiçi Oyun Oynamanın Riskleri Nelerdir?

Çevrimiçi oyun oynamanın riskleri arasında en önemlisi sanal ve gerçeklik olgusunun zamanla kaybedilmesi ve ergen psikolojisini olumsuz yönde etkilemesi olmaktadır. Çevrimiçi oyun oynarken ekran üzerinde sürekli değişen sahneler bilinçaltı ve üstüne olumsuz olarak etkilemektedir.

Öğrenci olan gençlerin derslerine dikkatlerini vermesi başarılı olması için çok önemlidir. Ancak dikkat dağınıklığına disiplinsiz olarak oynanan Çevrimiçi oyunlar neden olmaktadır. Çocukların elbette oyun oynamaları hakları ancak belirli bir düzen ve zamanı disipline ederek gerçek sosyal hayatta zaman geçirmeleri ile dengelemeleri sağlanmalıdır.

Oyun Oynarken Kimliğinizi Nasıl Korursunuz?

Online oyunların oynandığı cihazların siber yani kötü amaçlı yazılımlardan kimlik korumalı ve virüslere karşı bilgisayar ya da diğer cihazların güvenlik duvarının aktif olması aynı zamanda antivirüs programlarının mutlaka aktif olması gerekmektedir. Online oyun mobil indirme işlemleri sağlanırken güvenliği tescil edilmiş sertifikası olan oyunların indirilmesi önem arz etmektedir.

Oyun platformuna giriş yapıldığında kesinlikle gerçek bilgilerin girilmemesi ve mutlaka nickname olarak tanımlanan takma kullanıcı adı kullanılması önem taşımaktadır.

Kendinizi Virüslerden ve Kötü Amaçlı Yazılımlardan Nasıl Korursunuz?

Bilgisayar veya tablet ya da cep telefonları üzerinden indirilen oyunların içerisinde virüsler ve kötü amaçlı yazılımlar olduğu fark edilmesi halinde öncelikle indirilen oyunun silinmesi sağlanmalıdır. Ardından mutlaka internet bağlantısı kesilmelidir. Sonrasında bilgisayarın güvenli mod da çalıştırılarak sistem içerisinde kalan tüm geçici dosyaların silinmesi sağlanmalıdır. Ayrıca kötü amaçlı virüsleri karşılayan anti virüs programları mutlaka aktive edilmelidir.

Kaçınılması Gereken Yaygın Hatalar Nelerdir?

Online oyunların bazı aşamalarında oyunların açılması ücrete tabi olabilmektedir. Bu anlamda en önemli hataların başında kredi kartı bilgilerinin net üzerinde çevrimiçi oyunların satın alınması için kesinlikle bilgilerin verilmemesi olmalıdır.

Diğer yapılan ikinci önemli hataların birisi de güvensiz olan oyun portalında kişisel bilgilerin verilmesi, mail adres veya şifrelerin paylaşılmasıdır. Bu tip oyun sitelerinde içerisinde virüs barındıran e posta göndermesi sağlanarak kullanıcıya doğrulama linki olarak aktarılması ve bu sayede bilgisayarın ele geçirilmesi olarak bilinmelidir. Bu durumda bilgisayarda bir antivirüs programı aktif olması halinde gelen e postanın mutlaka scan edilmesi yani taranması sağlanmalıdır.

Kötü amaçlı virüs programları antivirüs programına takılır ve sistemden default olmasını sağlayacaktır.

Bilgisayar ve diğer cihazların son sürüm virüs programlarının ve yazılımlarının yüklenmesi çok önemlidir. Oyun esnasında istenen bilgilerin seçilerek kullanılması kişisel gerçek bilgilerin paylaşılmamasına önem verilmelidir. Ödeme yapılması gereken durumlarda sınırlandırılmış sanal kart bilgilerinin kullanılması önemli bir konudur.

Sosyal medya linklerinden oyun indirilmemeli ve mobil aplikasyon üzerinden güvenlik sertifikası geçerli olan oyunların indirilmesi riskleri minimize edecektir.

Mobil oyun ekranlarında oyuncuların mesajlaştığı portal üzerinden gelen linklerin tıklanmaması veya tıklamadan önce antivirüs tarama sürecinin tamamlanması sağlanmalıdır.

Kredi kartları bilgilerinin çalınması yanında kesinlikle kişisel kimlik bilgilerinin internet üzerinden asla paylaşılmamalıdır. Ayrıca son dönemlerde soğuk cüzdan adı verilen ödeme yöntemlerinin de sadece ilgili tutar kadar limit bırakılması ve sanal bilgiler ile ödeme yapılması oldukça önemlidir.