Half-Life: Alyx NoVR Modu! Gözlüksüz Half-Life Deneyimi Ne Kadar İyi?

Half-Life: Alyx NoVR Modu! Gözlüksüz Half-Life Deneyimi Ne Kadar İyi?

Half Life: Alyx oyunu satışa sunulduğunda en büyük hayal kırıklığım, oyunun sadece VR destekli olması olmuştu. Hatta oyuna resmi olarak VR desteği gelmeyeceğini duymuş ama inanamamıştım. Nihayetinde oyun satışa sunulalı 3 sene oldu ve halen NoVR sürümü gelmedi. Halbuki 3 senelik bir oyunun satışlarını arttırmak için NoVR sürümün tam zamanıydı ama Gabe Newell’in daha fazla para kazanmak gibi bir derdi olmadığından ileride de bir NoVR desteği sunacaklarını sanmıyorum.. Bu nedenle bizlerde mecburen fan yapımı araçlarla işimizi hallediyoruz. O aracın adı HLA-NoVR.

Peki bu araç ne kadar başarılı?

Half-Life: Alyx NoVR Modu ile Oyun Tecrübem!

Bu yazımı yazmadan tam 2 gün önce oyunu tamamen bitirmiş, finali görmüş birisi olarak söylüyorum; NoVR modu ile oyunu gözlüksüz oynamak ve bitirmek mümkün! Keyif alır mısınız? Alırsınız. Tıpkı Half Life 2 oynuyor gibi atmosfer sizi içine çeker mi? Evet, çeker. Hatta bazı pürüzler olmasa, sanki oyunun orijinali böyleymiş bile sanabilirsiniz. Fakat işte bazı pürüzler ve değişiklikler var!..

Peki oyunu NoVR modu ile oynamaya kalkışırsak bizleri neler bekliyor? işte size madde madde o liste..

 1. No VR modunu yüklediğinizde Steam atölyesindeki özel modların hepsini sorunsuz oynayamıyorsunuz. Diyelim yüklediniz, başlattınız, düşmanlar hareket etmiyor, odalara giremiyorsunuz, kayıp objeler olabiliyor vs.. (No VR modunun 18 Kasım tarihli sürümüyle Belomorskaya Station atölye haritasını sorunsuz oynayabiliyorsunuz. Antlion Arena 3 Xen haritasında da aslan karıncalarına karşı combine askeri oluyoruz. Absolution haritasında merdivene tırmanılmadığı için ilerleyemiyoruz. Campaign Overhaul’da silahı elimize alamadığımız için ilerleyemiyoruz. Ayrıca mod haritalarını yüklediğinizde her yeri mor pembe renklerde görüyorsanız, oyun ayarlarında tercihler > performans > rendering api altından vulkan yerine directX 11 seçmelisiniz.)
 2. NoVR modunu yüklediğinizde silahlarınızı belirli bir seviyeden yukarı yükseltemiyorsunuz. Bu nedenle oyuna başlarken kolay modu seçmeniz çok önemli. Aksi halde elinizdeki silahlar karşınıza çıkan düşmanlar için yetersiz kalıyor. Halbuki oyunun orijinalinde silahlar harika güçlere ulaşabiliyor.
 3. NoVR modunu yüklediğinizde oyunun orijinalindeki gibi, bir şeyleri elinize alıp kurcalayamıyorsunuz. Sadece bazı objeleri kaldırıp bırakabiliyorsunuz. Oysa ki oyunun VR sürümünde yüzümüze gaz maskesi bile takabiliyoruz. Ki bu maske Jeff bölümü için çok iyi olurdu.
 4. NoVR modunu yüklediğimizde objeleri elimize alabiliyor ama çok uzaklara fırlatamıyoruz. Bu özellik Jeff bölümünde olmazsa olmaz ama yapamıyoruz, o şekilde bölümü geçmemiz gerekiyor. (El bombasını rakam tuşlarından 5’te görürseniz seçmeniz halinde eline alıyor ve işaretlediğiniz uzaklığa fırlatabiliyorsunuz.)
 5. NoVR modunu yüklediğimizde silahları upgrade edemediğimiz için el bombalarını silahımıza takıp fırlatamıyoruz. Bu özellik el bombasını elle atmaktan daha etkili ama yapamıyoruz.
 6. NoVR modunu yüklediğimizde sağa sola takılabiliyoruz. (Bunun sebebi hareket şeklini yürüme seçtiğimden olabilir.) Oyunun orijinalinde bir noktayı işaret edip oraya ışınlanan karakter, NoVR modunda adım adım yürüyor ve yerdeki objelere takılabiliyor. (Zıplayarak veya V tuşu ile noclip özelliğini açıp kurtulmak gerekiyor.)
 7. NoVR modunu yüklediğimizde hareket sistemi değiştiğinden, orijinal oyuna göre gitmememiz, tırmanmamamız gereken yerlere gidebiliyor, tırmanabiliyoruz. Bu durumda da oyun haritası dışına çıkıp orada sıkışma veya canını kaybetme ihtimali doğuyor. (1 kez harita dışına sıkışmış, 1 kez boşlukta kaybolmuştum. Nadiren düşmanların gelemeyeceği yerlere çıkıp, hile yaptığımda oldu.)

Dikkat! Steam atölyesinden fan yapımı bir harita indirdikten veya sildikten sonra, novr menüleri kaybolursa novr kurulum dosyalarını tekrar oyun klasörüne kopyalamanız gerekebilir.

Sonradan gelecek güncellemeler ile NoVR deneyimi daha iyi seviyelere gelecektir fakat hangi sorunları çözebilirler onu bilemiyorum.

Peki NoVR Moduna Dair Olumlu Haberler Neler? 

 1. Mod ile oyunu sonuna kadar oynayabiliyoruz.
 2. E tuşu ile birçok etkileşim kurabiliyoruz. Açamadığımız kapı, giremediğimiz oda yok.
 3. Araç gereç dolaplarını multi-tool aracı ile doğrudan açabiliyoruz. (NoVR modu ile sorun çıkacağı için oyunun orijinalindeki puzzle’lar kaldırılmış.)
 4. Mod ile silahların kullanımında upgrade sorunu hariç bir sıkıntı yok. Düşmanları rahat vuruyor, her yerden bolca mermi toplayabiliyoruz. (Canımız azaldığında da sağlık dolapları ve medikal iğneler gayet güzel çalışıyor.)
 5. Jeff ile olan bölümde bir puzzle daha kaldırıldığı için bu bölümü de takılmadan geçebiliyoruz.
 6. Mod ile camın dışı, duvar kenarı her yerde rahat yürüyebiliyoruz. Camlardan içeri girerken, doğrudan sizi odaya ışınlaması bazen tehdit yaratsa da, genelde sorun olmuyor.
 7. NoVR modunun boyutu çok az. Yüklemesi kolay, kaldırması da bir o kadar kolay.
 8. Ve mod şuan ücretsiz. İleride ücretli olur mu? Neden olmasın.

Oyunu modla oynarken bunaldığım, zora girdiğim oldu mu?

Bir tek Jeff ile olan bölümde “keşke maskeyi takabilseydim”, “keşke şu şişeyi fırlatabilseydim” dedim. Onun haricinde büyük sorunlar yaşamadım. Birde silah upgrade sorunu can sıkıcıydı.

Oyunu bu haliyle oynadıktan sonra pişman oldum mu? 

Hayır olmadım. Hatta NoVR modunun yeni sürümlerinde çantaya erişim, silah upgrade ve atölye haritalarına erişim sorunları çözülürse oyunu tekrar tekrar oynamayı düşünüyorum.

Peki NoVR modu ile Half Life Alyx oynayacağım diye bir oyuna 750 TL ödenir mi? 

Tabi ki hayır. Oyun şuan resmi olarak NoVR desteği sunmuyor ve fan yapımı NoVR modu ile atölye haritalarına erişemiyoruz. Halbuki bu sorunlar olmasa indirimlerde 350 TL gibi bir fiyata alınabilirdi.

Oyunu daha önce satın aldıysanız veya farklı yöntemler ile elde ettiyseniz, kesinlikle bu mod ile oynamalısınız. Ve oyunu oynayacaksanız, orijinal oynanış deneyiminin olmayacağını ancak yine de keyifli ve heyecanlı bir tecrübe yaşayacağınızı garanti ederim.

Half-Life: Alyx NoVR Modunu indirmek ve yüklemek istiyorsanız aşağıdaki yazıma göz atabilirsiniz.

>> Half Life Alyx için NO VR Modu! 

NoVR moduna dair sorularınız olursa yorum formundan yazabilirsiniz.