RDR 2 Benzeri Hayatta Kalma Oyunu “Outlaws Of The Old West”

RDR 2 Benzeri Hayatta Kalma Oyunu "Outlaws Of The Old West"

2019 yılının Ocak ayında vahşi batı ve tabi ki hayatta kalma oyunlarını sevenler için, harika olacağını düşündüğüm bir oyun tanıtmıştım işte bu yazımda.. Oyun, eski zamanlarda, kızıldereliler, kovboylar diyarında geçecek, açık dünyada hayatta kalmaya çalışacaktık.. Tabi ki oyun satışa çıkar çıkmaz satın aldım. 48 GB kurulumun inmesini sabırla bekledim ve sonrasında oyuna dair ilk izlenimlerimi de sizlerle paylaştım.

Oyun ne yazık ki tam bir hayal kırıklığı idi, kalıbının hakkını verememişti. Ayrıca yeni çıkmış olmasına rağmen doğru düzgün indirimde yapmamışlardı. Üzülerek, birkaç güncellemeden sonra oyunu iade ettim ve yeni arayışlara girdim..

Aradan 3 ay geçti, yeni ve benzer bir seçenek olduğunu gördüm. Adı Outlaws Of The Old West. Yani Eski Batı Haydutları. Bir nevi Red Dead Online.

>> Outlaws Of The Old West

OYUN ERKEN ERİŞİMDİR!

Oyunu satışa çıkana kadar bekledim, satışa çıktığında ise 32 TL yerine indirimli fiyatından, yani 24 TL’ye hemen kaptım.

Oyunun indirme boyutu diğerine göre daha düşük, sistem gereksinimleri de yine benzer şekilde düşüktü. Fakat her şeye rağmen beklentimi de düşürmüştüm.. (Heat oyunundaki gibi hayal kırıklığı yaşamamak için..) Fakat bu sefer öyle olmadı! 15 GB indirme yapmama rağmen Heat’dan daha iyi grafikler sunan bir oyun vardı karşımda!

Hatta The Forest’un kovboylu versiyonu diyebileceğim kadarda benziyordu ona.. (Bu iyi bir şey..)

Oyunun geliştiricisi kim diye bakınca ise olayı anladım.. Bu oyun aslında Ark: Survival Evolved oyununu geliştiren ekibin eseriymiş. (Eğer Ark oyununu hiç duymadıysanız biraz araştırın, göreceksiniz nasıl bir oyun olduğunu.) Adamlar oradaki tecrübeleri ile başlangıç için harika bir oyun çıkarmışlar ortaya. (Erken erişimde bazı sorunların olması normal..)

Konuyu çok ballandırmadan, ilk 30+ saatlik oyun tecrübem ile sizlere oyunun artılarını, eksilerini, püf noktalarını aktarmak istiyorum. Bu sayede oyunun Youtube videolarına da bakıp, son kararı vererek, indirimli fiyatı kaçırmadan oyunu satın alabilirsiniz.

Oyunun Artıları: 

 • Grafikler çok iyi; hava durumu, bitki örtüsü, güneşin yansımaları, havada süzülen kuşlar, su efekti, eşyalar, hayvanlar ve karakter tasarımları.. (Fakat arayüz, menüler kötü. Düzeltecekler umarım..)
 • Oyun, The Forest ile benzer mantığa sahip, Türkçe dil desteği olmasa da daha önce The Forest oynadıysanız hemen uyum sağlıyorsunuz..
 • Yamyamlar, 6 bacaklı yaratıklar (henüz) yok. (Fakat farklı düşmanlar var; Kurt, tilki, ayı, kaplan ve kafatası çetesi, ödül avcısı gibi tehlikeler var..)
 • Gece karanlığı The Forest kadar ürkütmüyor.
 • Hemen acıkmıyoruz, susamıyoruz, uykumuz gelmiyor. Acıkırsak bitkiler, meyvelerle besleniyoruz, başlangıçta büyük sorun çıkmıyor. Su için evimizin yanına kuyu kurabiliyor, uzaklara giderken yanımıza çadır alabiliyoruz.
 • Oyun haritası The Forest kadar büyük. Belki daha büyük. Oyunu 21 saat oynadım, haritanın sadece %10 kadarını anca gezebilmişimdir.
 • Oyun müzikleri normal kıvamda. Sürekli duymuyor, sıkılmıyorsunuz.
 • Oyunun indirme boyutu ise bu grafikler ve büyük harita için tam kıvamında. Sistem gereksinimleri de Heat’e göre daha iyi. (En düşük 4 gb bir ekran kartı yerine, 2 gb bir ekran kartı yeterli oluyor. Fakat 1 gb ekran kartınız varsa bence oynamaya pek heveslenmeyin.)
 • Oyunu hem tek başınıza, hem arkadaşlarınızla, hemde online mod da yabancılarla hemde OFFLİNE oynayabiliyorsunuz. Evet, oyun internet olmasa da single player modunda oynanabiliyor. Fakat internetli haline göre baya bir gecikme ve kasma yaptı bende.. Neden oldu bilmiyorum.
 • Oyunun satış fiyatı makul. İndirimli hali hele ki, daha güzel.

Oyunun Eksileri: 

 • Türkçe dil desteği henüz yok.
 • Oyun girişleri, yüklenme aşaması uzun sürüyor. (Sunuculardan ve ssd disk kullanmadığımdan olabilir.)
 • Oyunun haritasına, karakter tasarımlarına önem verilmiş ama menü ve arayüz tasarımları çok basit. (Fakat güncelleme ile gelişeceğine eminim.)
 • Oyuna başlarken eğer önceden benzer bir hayatta kalma oyunu ile deneyiminiz yoksa ne yapacağınızı anlatan ekran yok, yönlendirme, eğitici yok. Bu sebeple sizler için hemen aşağıda püf noktalar paylaşıyor olacağım. Bu sayede başlangıcı yapıp, devamını kendiniz getirebilirsiniz. Yada oyunu sevip sevmeyeceğinize kolaylıkla karar verebilirsiniz.
 • Bazen merdiven, kapı, pencere, çatı yüzünden yada bir kaya yüzünden sıkışıp kalabiliyoruz. Kaya için hoplayıp zıplarsınız ama evinizde bir eşyaya sıkışırsanız o eşyayı yada kapıyı, pencereyi kırmaktan başka çareniz yok. 3-4 kez merdivene sıkışmışlığım var.

Oyunun Püf Noktaları!

Oyuna rahat başlamanız, başlangıçta takılıp kalmamanız için neyi nasıl yapacağınızı anlatmak istiyorum. Böylelikle Steam’in iade kurallarına takılmadan oyunu oynar, kararınızı verir, sonra iade edecekseniz iadenizi yapabilirsiniz. (Ben şahsen iade etmeyeceğim.)

 • Ateş Yakmak: Oyunda ateş yakmak için campfire oluşturdunuz diyelim, campfire’a gelecek, E tuşuna basıp menüye ulaşacak ve solda yer alan fuel kısmına odun koyacaksınız. Ardından da İgnite butonuna tıklayacaksınız. Eğer et pişirecekseniz tabi sağ kutucuğa et koyduktan sonra ignite butonuna basmanız lazım. Et süreli olarak piştiğinde sol altta görünecek, envantere taşıdıktan sonrada istediğiniz zaman yiyebileceksiniz.
 • Leather (Deri) Bulmak: Plank oluşturmak için en önemli malzeme bu. Bunu bulmak için bir bizon yada yerde sürünen kirpi  gibi şeylerden avlayacaksınız, E tuşu ile loot yapıp ondan Rawhide (yani hamderi) toplamış olacaksınız. Rawhide’lar tamamsa, şimdi Rawhide’i işleyip işimize yarayacak hale getireceksiniz. Bunun içinde Craft menüsünden Tannery oluşturacaksınız, onu uygun bir konuma yerleştireceksiniz. Tannery’de E ile menüye gidip Rawhide’den Leather oluşturacaksınız. İşte deriniz hazır. (Hayvan avlamak için evinizin çevresine kapan kurabilirsiniz. Fakat kapanlar sizin hayvanları da yakalarsa acımıyorlar. Mesela atınız!)
 • Plank (Tahta) Oluşturmak: Oyunda bir çok craft için Plank gerekiyor fakat bunu nasıl oluşturuyoruz? Bir önceki adımda leather yani deriyi oluşturduğumuza göre Craft menüye giriyor, Tablesaw oluşturuyor, onu uygun bir yere yerleştiriyoruz. Artık E tuşu ile menüsüne girip, ağaç odunlarından tahtalar oluşturmaya başlayabiliriz.
 • Altın Bozdurma: Oyunda kafatası avcıları ve ödül avcılarını öldürdükçe bazısından külçe altın geliyor. Bu altınları paraya çevirmek için önce evinizde güvenli kasada saklayın, sonrasında mailbox üzerinden 200 Dolara takas büfesi alıp, altınlarınızı orada paraya çevirin.
 • Maden kazmak: Oyunda maden kazıp, altın toplayıp onuda satarak para kazanabiliyoruz. Sonrasında da paralarla kendimize silahlı koruma satın alabiliyoruz. Tabi bunun için önce maden kazmamız lazım. Maden kazmak içinde Mailbox üzerinden 1000 Dolar gibi bir fiyata başvuru yapacaksınız. Peki 1000 Doları nereden bulacaksınız? Tabi ki kafatası çetesi ve ödül avcılarını avlayarak, onlardan gelen paralar ve altınlar sayesinde!
 • Banka oluşturmak: Yukarıda belirttiğim gibi madenden altın çıkarınca onu paraya dönüştürmek gerekiyor, bunu da banka üzerinden yapıyoruz. Fakat banka oluşturmak için önce para toplamanız lazım. Yani yine çete üyelerini, ödül avcılarını avlamanız gerekiyor. Sonrasında mailbox üzerinden banka satın alabilirsiniz.
 • Toplu Craft!: Bir ürünü bir seferde fazla fazla craftlamak için önce shift tuşunu basılı tutun, sonra o ürüne sol tıklayın. Rakam yazma formu çıkınca (amount), oraya rakamı girin.

Outlaws için Diğer Pratik İpuçları:

1) Oyunun grafik ayarlarını Options > Graphic menüsü altından yapıyorsunuz. Fakat otomatik tespit yöntemini kullanmayın. Sisteminize göre daha düşük bir ayar seçebiliyor, oyunu layıkıyla oynayamıyorsunuz. Mesela ben otomatik tespit ile Low ayara düşürülmüştüm ki kendim her şeyi High yaparak rahatlıkla oynayabiliyorum. (Tam ekran için Fullscreen yerine Borderless seçimi yapın. Çözünürlük çamur gibiyse de Graphic menüsünde Resolution Scale seçeneğini 100 yapın.)

2) Oyuna karakter seçimi ile başlıyoruz.. Sakın aceleye getirmeyin ve ad soyad, karakterin cinsiyeti, karakter tipi, ten rengi, saç rengi, göz rengi gibi detayları güzelce ayarlayın.. Sonra oyuna dalın.

3) TPS mi seviyorsunuz? FPS mi bilemiyorum. Ben Tps seviyorum ve bu oyunda her iki seçenekte mevcut.. V tuşu ile iki görünüm arasında geçiş yapabiliyorsunuz. Seçiminizi yapın, oynamaya başlayın. (Bazı malzemeleri yerleştirirken tps modunda sorun çıkabiliyor, o zamanlar fps moduna geçin. Yada kement atarken mesela fps tercih edin.)

Oyuna bir tabutun içinde başlıyorsunuz ve tabuttan çıkıyor karakteriniz.. “Doğar doğmaz ne yapacağım ben?” diyeceksiniz! Ekranda gördüğünüz şeyleri öğrenin önce..

RDR 2 Benzeri Hayatta Kalma Oyunu "Outlaws Of The Old West"

Sol üstte sağlık durumu vb. karakterinize ait detaylar var. Sağ üstte hava durumu var. Alt ortada 4 kutucuk var..

Tab tuşuna basın, sağ tarafta envanter açılacak. Solda karakter detayları ve yetenek puanları.

Envanterde ilk sekme İnventory, ikinci sekme Crafting.. İnventory’de elinizde olanlar görünür. Crafting ise yapabileceklerinizi gösterir. Fakat önce gerekli malzemeleri edinmeniz gerekir; taş, odun, pamuk vb.

4) Malzemeleri nasıl toplayacaksınız? E tuşu ile. Yada balta oluşturacak, baltanız ile ağaçları kesecek, kayaları parçalayacaksınız. Envanterde 3 tip alet var, biri ağaç keser, diğeri kayaları parçalar, diğeri ise ev vb. yapılar oluşturmaya yarar.

Balta oluşturun! Adı Primitive Axe. Ağaç kesmeye yarıyor. Odun ve taş toplayacaksınız ki evinizi inşa edebilesiniz. Fakat bunun için çok fazla oduna ve taşa ihtiyacınız olacak.. Ayrıca Primitive Pick Axe isimli baltayı da oluşturun, bir yerlerde bakır rengi kayalar görürseniz onunla onları parçalayacaksınız. (Tuz kayası, kömür kayası gibi birkaç kaya çeşidi var.)

5) Yürümeye başlayın, sağa sola bakın. Yerde büyük bir taş görürseniz imleç noktasını ona getirin, dışında sarı bir çerçeve belirince E tuşuna basın. Bu şekilde taşları toplayın.. Aynısını toplanabilen pamuk, böğürtlen, aloevera, kaktüs meyvesi gibi şeylere de yapın. Hepsi enventer de birikmeye başlayacak.

Kaktüs meyvesi, böğürtlen gibi şeyler topladıysanız ve sol üstte Hungry (Açlık) durumu %50’lerin altında ise, karnınızı doyurun.. Bunun için Tab tuşuna basın, inventory’de yenebileceklerden birini bulup üstüne 2 kez tıklayın. Açlığı %100 yapana kadar yada sizi idare edene kadar yiyebilirsiniz..

6) Kurt yada Ayı mı var? Uzak durun yada kurt sizi kovalamaya başlarsa balta ile, sapan ile bir kez vurun. Sizden kaçacak. Vurmazsanız da size hasar verecek. Hasar alırsanız, ölmediğiniz sürece sorun olmuyor. Sol üstten sağlık barını takip edin..

Silahınız olmayacak! Bir adet sapan yapın kenarda dursun. Sapan ile hayvanları, avcıları, çete üyelerini vurabilir, en önemlisi kafatası çetesi üyeleriyle karşılaştığınızda onları sapanla uzaktan halledebilirsiniz.

Kafatası çetesi genelde 3 kişi birlikte gezen npc’ler. Tek kişi yada arkadaşınızla oynadığınızda haritanın orasında, burasında beliriveriyorlar ve çok yaklaşırsanız ateş ederek peşinize düşüyorlar. Sizi öldürene kadar da peşinizi bırakmıyorlar.

Onları öldürdüğünüzde E tuşu ile silahlarını, paralarını lootluyorsunuz. Öldüğünüzde ise tüm üstünüzdekiler PUBG’de olduğu gibi öldüğünüz yere düşüyor, siz ise oyuna farklı bir konumda başlıyorsunuz. Şimdi ya yeniden taş, tahta, meyve toplayacaksınız yada öldüğünüz yere gidip düşen malzemelerinizi geri lootlayacaksınız.

Kafatası çetesi çok dişli ve tek kişiye 3 silahlı kişi daldığından şansınız çok fazla olmuyor. Bu yüzden onlara bulaşmamanızı yada peşinize düşerlerse onları evinize kadar sürüklemenizi öneririm. Evinize girmiyor, dışarıda sizi bekliyorlar. İçeriden, camdan, kapıdan sapanla tek tek vurup onları avlayabilirsiniz!

7) Ev yapmak için acele etmeyin, fakat kalıcı evinizi öldükten sonra her zaman doğacağınız yere yakın yapın. Böylece yeniden doğduğunuzda çok uzun yol kat etmenize gerek kalmaz. Ev kurdunuz ve öldünüz! Korkmayın üstünüzdeki malzemeler düşüyor fakat evinize bir şey olmuyor. Atınız da aynı şekilde, hiçbir şey olmuyor. Hatta evinizin içine bir sandık koyun, topladığınız malzemeleri arada oraya istifleyin. Böylelikle öldüğünüzde çoğu malzemeyi kaybetme sorunu olmaz.

8) Pamuk toplayıp hemen kıyafet yapamayacaksınız. Önce bir ilkel dikiş makinesi yapmanız gerekecek. Ayrıca birkaç malzeme daha gerekecek. Oyunun başından kıyafete odaklanmayın.

Craftladığınız bir şey, başka bir şeyin öncüsü olacak.. Zamanla kocaman bir dünyanız olacak. Her şeyini sizin yaptığınız.

Başlangıçta meyve, sebze yiyeceksiniz, sonrasında balık tutacak, avlanacak hayvanların etlerini yiyeceksiniz..

Ayrıca oyunu oynadıkça tecrübe puanı kazanıp level (seviye) atlayacaksınız. Seviye atladığınız da yetenek puanları kazanacaksınız. Yetenek puanlarına nereden bakacağınızı biliyorsunuz; Tab tuşuna basınca solda çıkan karakter ekranından.. Burada Skill Points varsa, hemen altındaki yeteneklerden birine harcayıp karakterinizin yeteneklerini yükselteceksiniz..

9) Haritada son olduğunuz yeri işaretlemek için M tuşuna basın, olduğunuz konuma iki sol tıklayın. Her ilerlemenizde bunu yapın, en eski konum yerine güncel konumunuzu görün.

10) Bina yaptınız yada bir lamba diktiniz! Oluşturduklarınızı taşımak yada silmek için imleç bu obje üstünde iken E tuşunu basılı tutun, açılan ekran menüsünden Move yada Delete seçin.

11) Bizon, ayı, kaplan görürseniz tek başınıza tabancayla felan dalmayın. 1 bizon, 20 ok yiyince anca ölüyor. Kaplan yakalarsa 2-3 ısırıkta sizi öldürüyor.

12) At görüp yakalamak isterseniz, önce kement oluşturun. Onun içinde Craft menüsünden oluşturmanız gereken bir tezgah var. Sonra kement elinizde CTRL ile sessizce ata yanaşın, kementi atın, atın sahibi olmak için 3 kez sol tık yakalamanız gerekiyor, onu tamamlayın.

13) At sahibi olduğunuzda atınızın da sağlık bari sizde görünecek fakat sadece ata binerken, tab tuşuna bastığınızda.. At siz yürüdüğünüzde sizi takip edecek. Bağlamak isterseniz önce eğer vs yapmanız lazım ona. Yoksa bırakın gelsin peşinizden.

14) Susuzluktan ölmemek için suya yakın bir yere ev yapın, bir matara, bir su taşıma kabı üretin. Yada evin yakınına kuyu kurun. Craft seçenekleri arasında kuyu seçeneği var.

15) Ev yaparken aslında bir çok malzeme var (merdiven, kapı, cam, döşeme vs.) ancak bazısı misc kategorisinde yer alıyor. Başlangıçta birkaç deneme yaparak neyin ne olduğunu öğrenin, başlangıçta uyduruk bir ev kurmayın.

16) Oyunda öldüğünüzde rastgele bir yerde yeniden doğarsınız. Eğer rastgele yerde doğmak değilde evlerinizden birinde doğmak istiyorsanız biran önce bir yatak craftlayın. Yatağı oluşturduktan sonra E tuşuna basarsanız tercihli spawn noktanız orası olacak ve artık hep evinizde doğacaksınız. Mesela haritada 5 ayrı yerde eviniz var, 3 numaralı evde doğmak isterseniz oradaki yatakta spawn noktası oluşturacaksınız ve yeriniz sabitlenmiş olacak. Ölüm gibi durumlarda kabak gibi ortada kalmamak için..

17) Son olarak ise alttaki 4 kutucuktan bahsedeyim; bunlar klavyemizde yer alan 4 rakam tuşumuzu temsil ediyor. İnventory’den sürükleyip buraya koyduğunuz eşyalar kısayol tuşu sahibi oluyorlar. Mesela baltayı ilk kutuya, meşaleyi ikinci kutuya koyduysanız 1 tuşuna bastığınızda balta gelecek karakterin eline, 2 tuşuna basınca ise meşale..

Sonrasında elinizde balta, sapan, tabanca, meşale deli gibi koşturun durun. (Şaka tabi ki)

Konuyla alakalı güncellemeleri, gelişmeleri yine yazımda paylaşacağım. Yani oyuna ait tanıtım videosu ve sistem gereksinimleri ile yazımı şimdilik sonlandırıyorum. Fakat sorularınız olursa konu altından yorum olarak da yazabilirsiniz.

İyi eğlenceler!

>> Outlaws Of The Old West

Oyunun Sistem Gereksinimleri:

En Düşük:

Zorunlu: 64 Bit işlemci ve işletim sistemi
OS: En düşük Windows 7 64bit
İşlemci: Intel Core i5-4460 veya AMD Ryzen 2400G
RAM: En Düşük 8 GB RAM
Ekran Kartı: 2 GB VRAM NVIDIA GeForce 660 GTX veya AMD Radeon 7850 HD
DirectX Sürümü: Version 11
Ağ Bağlantısı: Geniş bant internet bağlantısı
Harddisk Alanı: 20 GB

Önerilen:

Zorunlu: 64 Bit işlemci ve işletim sistemi
OS: Windows 10 64bit
İşlemci: Intel Quad Core i7 4770K veya AMD Ryzen 5 2600X
RAM: Belirtilmemiş
Ekran Kartı: 4 GB VRAM NVIDIA GeForce 970 GTX veya AMD RX480
DirectX Sürümü: Version 11
Ağ Bağlantısı: Geniş bant internet bağlantısı
Harddisk Alanı: 50 GB