ATS ve ETS 2 için Serbest Kamera, Gün, Hava Değişimi ve Işınlanma

ATS ve ETS 2 için Serbest Kamera, Gün, Hava Değişimi ve Işınlanma

Euro Truck Simulator 2 ve American Truck Simulator oyuncularının genelinin bilmediği, bilse de belki çok fazla kullanmayacağı bir özellik konsol geliştirici komutları.. Ancak nadiren de olsa bu komutlar bir an işinize yarayabiliyor. Örneğin Ats veya Ets için mod geliştiriyorsanız, uzaktan ekran görüntüsü almak için yada hava değişimini beklememek için faydalı geliştirici hileleri ve konsol komutlarını kullanabilirsiniz. 

Tabi bu hileler için önce konsolu aktif etmeniz gerekir. Konsol, geliştiricilerin işine yarayan bir komut penceresidir ve klavyemizde sol TAB tuşunun hemen üstündeki é tuşu ile açılır, kapanır. Tabi konsolu önceden aktif ettiyseniz!

Peki konsolu nasıl aktif ederiz?

Oyunlardan herhangi biri sisteminizde yüklü ise aşağıdaki konuma gider, config.cfg dosyasını bulursunuz.

C:\Users\KullanıcıAdı\Documents\American Truck Simulator
C:\Users\KullanıcıAdı\Documents\Euro Truck Simulator 2

Config.cfg dosyasını bulunca, notepad++ veya not defteri ile açar, belge içinde şu developer ve console komutlarını buluruz.

uset g_developer "0" 
uset g_console "0"

Komutların sağındaki 0 (Sıfır) rakamlarını 1 olarak değiştiririz.

Bu değişimleri yaptığımızda hem geliştirici hilelerini hemde konsolu aktif etmiş oluruz.

Hile ve Komutların Kullanımı: 

Gerekli değişimi yaptıysanız artık oyun içinde konsol açmaya yada geliştirici tuşlarını kullanmaya hazırsınız. Gelelim nasıl yapacağımıza..

Serbest Kamera: Bu hile oyun içinde özgürce hareket etmenizi sağlar. Önce klavyeden sol paneldeki 0 (Sıfır) tuşuna basarsınız, sonra sağ tarafta yer alan numara tuşları 8, 4, 5, 6, 3, 9 ve mouse yardımıyla oyun içinde gezinmeye başlarsınız.

Mesela 0 tuşuna bastınız, 8, 4, 5, 6 gezindiniz, tırınızı gittiğiniz son konuma istiyorsunuz; klavyeden F9 tuşuna basacaksınız. Ama yüksekliği iyi ayarlayın yoksa aracınız yüksekten düşerek %100 hasar alabilir.

Saat / Gün Değişimi: Oyunda anlık saatin gece 03:00 olduğunu farz edelim ve sizin gündüz 09:00 veya öğlen 13:00 gibi bir vakitte olmaya ihtiyacınız var. O zaman, konsolu açıp aşağıdaki komutu kullanacaksınız.

Dikkat: Klavyenizde alt çizgi tuşuna basınca _ yerine + işareti çıkıyorsa hemen solundaki * tuşunu deneyin. i tuşuna basınca ‘ işareti çıkıyorsa ı tuşuna basın. Nokta tuşuna basınca da virgül çıkıyorsa ç tuşuna basın.

g_set_time XX [YY]

X saat, Y dakika olduğu için örneğimizde komutu şöyle kullanacağız;

g_set_time 09 00

Ve bir anda her yer aydınlanacak.

Eğer gündüz vakti akşama geçmek istersek, 24 saat düzeninde şu şekilde komut yazacağız;

g_set_time 21 00

Tabi bu komutla günü de kaydırdığımız için komutu aktif işiniz varken kullanmamanızı öneririm. Yani teslimatına 6 saat kalan iş için havayı aydınlatırsanız muhtemelen teslimat süresini de kaçırabilir, ceza alırsınız.

Hava Değişimi: Oyun sırasında birden yağmur yağmaya başladı ve siz yağmur yağmasını istemiyorsunuz. O zaman komut olarak şunu yazacaksınız;

g_set_weather X f

Tabi burada X yerine bir sayı yazmamız gerekiyor. Eşit olmayan sayılar kötü hava durumu, eşit sayılar güneşli güzel havayı getirir. Komutun sonundaki f ise komutun anında uygulanmasını sağlar. Yok ben 20 dakika beklerim derseniz f yerine i ekleyin.

Diyelim yağmur istiyorsunuz X yerine 0 yazın, hava güneşlensin istiyorsanız X yerine 1 yazın.

FPS Sayacı: Oyun sırasında ekranın bir köşesinde FPS durumunuz görünsün isterseniz onun içinde bir komut var..

g_minicon 1

Bu komutu aktif ettiğinizde sol üst köşede bir sürü teknik detay göreceksiniz. Kapatmak için 1 yerine 0 yazmanız yeterli.

Oyun Hızı: Oynanış açısından ilginç ve herkesin tercih etmeyebileceği bir hile.. Komuta eklediğiniz rakam oyunun akış hızını değiştirir, ortaya değişik sonuçlar çıkar. Mesela Oyun hızını %80 oranına düşürdüğünüzde hızlı gittiğiniz halde hızlı gitmediğinizi fark edersiniz. Oyunu normalden biraz daha hızlı hale getirirseniz de yavaş gittiğiniz halde her şey çok hızlıdır.

warp 1.0

Standart akış 1.0’dır. Eğer 0.2 yazarsanız oyun hızı iyice düşer (slowmotion gibi.) Oyunu çok hızlandıracaksanız 5.0 yazarsınız ama trafik aşırı hızlanır. Hele ki bir ileri tuşuna basın, aracınızın hızına inanamayacaksınız.

Konuma Git: Oyun içi konsol hilelerinden biriside bu.. Goto komutu. Bulunduğunuz yerden çok uzak bir noktaya ışınlanmak mı istiyorsunuz? Eyalet adını yazmanız yeterli.

goto Berlin
goto Las Vegas

gibi..

Kamera o eyaleti göstermeye başladığında da klavyeden F9 tuşuna basın. Ama dikkat kamera konumu çok yüksek ise aracınız aynen o mesafeden yere çakılacak!

Daha fazla komut öğrendiğimde yazımda güncelleme yapacağım. Eğer sizinde bildiğiniz komutlar, hileler varsa yazı altından yorum olarak yazabilirsiniz.