Hiç Duyulmamış Jeanette & Şebnem Ferah Düeti

Hiç Duyulmamış Jeanette & Şebnem Ferah Düeti

Başlığa bakıp şaşırmış olabilirsiniz, amaç zaten sizi şaşırtmak. Aslında düet felan yok. Nasıl bir rastlantı yada anlaşma olduğunu da bilemiyorum ama Alman şarkıcı Jean Biedermann’ın 2006 yılında yayınlanmış şarkısının melodisi ile sevilen Rock şarkıcımız Şebnem Ferah’ın 2009 yılında yayınlanan şarkısının melodileri birebir aynı. Hangi şarkı bu? 

Jeanette’nin şarkısının adı “Heatwave In July”. 2006 yılında yayınlanan “Naked Truth” (Çıplak Gerçek) albümünden bir parça. Şebnem Ferah’ın şarkısı ise “Eski”. 2009 yılında yayınlanan “Benim Adım Orman” albümünden sevilen bir parça.

İlk duyduğumda inanamadım ve biraz araştırma yaptığımda hiçbir kaynak bulamadım. Tek bildiğim şey Jeanette’nin parçası Şebnem Ferah’ın parçasından 3 sene önce yayınlanmış.

Aradaki benzerliği görmeniz için aşağıda özel bir mix hazırladım ama tabiki inanmayanlar olacaktır, videonun altında orijinal parçaları da paylaşacağım.

Dinleyin karşılaştırın. Girişler birebir aynı, nakaratta epey farklılık var ama söyleyiş tarzında bile bazen benzerlikler görebilirsiniz.

Videoda ilk 1 dakika Jeanette’ye ait, sonraki 2 dakika Şebnem Ferah’a ve son 1 dakika yine Jeanette.

Parçaların full halleri: 

https://www.youtube.com/watch?v=EQyYuS7JISk
https://www.youtube.com/watch?v=Cq8uDaeeh5U

Şunu da belirteyim; Şebnem Ferah’ı çok severim ki bu benzerliği de albümünden eski parçaları dinlerken keşfettim. Ayrıca özel bir anlaşma var mı telif ödediler mi ya da (çok saçma olur ama) anonim bir melodi midir bilmiyorum. Belki de aranjörler melodiyi Jeanette’den araklamıştır? İnşallah konu altından belgeli ve mantıklı bir cevap gelir. Yorumlarınızı bekliyorum.