İnternetten İkinci El Telefon Nasıl ve Nereden Satılır?

İnternetten İkinci El Telefon Nasıl ve Nereden Satılır?

Uzun zamandır böyle bir yazı yazmayı düşünüyordum, sıraya da koymuştum ve nihayet sırası geldi. İnternetin hayatımızı tamamen ele geçirmesi ile her şeyi internetten yapar hale geldik. Örneğin ben elbise askısını da, çorabı da, kedi mamasını da, hatta kalem pili de internetten alıyorum. Çünkü yaşadığım yerde çeşit az ve var olanlarda internettekilerden daha pahalıya satılıyor. Benzer durum ikinci el telefon satışında da geçerli. İkinci el telefon alan yok!? 

Bir tane ikinci el alan bayi var, telefonu internetten 700 TL’ye satabilecekken adam “300 TL veririm” diyor. Biliyor çünkü başka telefon alan yok, elimizde kalacak..”

E o zaman ne yapacağız eski telefonları? Tabi ki internetten satışa çıkaracağız.

Burada tabi iki ayrı mevzu var; 

  • Telefonumuzu satmadan önce nelere dikkat etmeliyiz?
  • Telefonumuzu nasıl ve nereden satışa çıkarmalıyız?

Telefonumuzu satmadan önce:

  • Telefonu satışa koymadan önce cihazın sağlam olduğuna emin olun, toparlayabildiğiniz kadar aksesuarı toparlayıp güzelce kenara koyun. Kulaklık, şarj aleti, yedek pil, garanti belgesi, ürünün faturası, (dahil edecekseniz) hafıza kartı, koruyucu kılıf ve belki yedek ekran koruyucu.
  • Telefonun ufak tefek sorunları varsa yada ekranında çatlak vs. bunları tamir ettirip satışa koymanız halinde kazancınız ne olur yada bu haliyle satarsanız kazancınız ne olur? Piyasa araştırması yapın.
  • Telefonunuz Apple marka ise icloud kilidini garantiye alın ve cihazı satmadan önce fabrika ayarlarına sıfırlayın. (Tabi önce yedeklemeleriniz varsa onları yapın.)
  • Telefonunuz Android sistem yüklü bir cihaz ise ve sizin için önemli resimler, müzikler, videolar barındırdıysa telefonu gerçekten satmak isteyip istemediğinize karar verin. Çünkü Android sistemli cihazlarda (hele ki Android 4.1 ve önceki sistem yüklü olanlarda) silinen dosyalar geri getirilebiliyor. Android 4.1 sonrasında daha zor hale gelmiş olsa da daha önce sizin için önemli bilgiler barındırmış bir cihazı hiç tanımadığınız birine vermek istemeyebilirsiniz?!

>> Eski Telefonlarınızı Satarken Dikkatli Olun

İlk bölümü geçtiyseniz ve telefonunuzu satmaya hazırsanız şimdi harekete geçme zamanı.

Telefonumuzu nasıl ve nereden satışa çıkarmalıyız?

Önümüzde bir sürü seçenek var fakat ben sizinle en temiz, en güvenilir olanları paylaşacağım. İlk seçenek Hepsiburada.com, sonrakiler Gittigidiyor.com, Sahibinden.com, Letgo.

Aslında Letgo’yu da çok güvenli bulmuyorum ama yüz yüze satışı tercih edenler, parayı elden almalıyım diyenler için iyi.

1) Hepsiburada.com 

Eğer eski telefonu satınca yeni bir telefon alacaksanız en temizi Hepsiburada.com’un takas yönteminden yararlanmak. Kabul ettikleri marka ve modeller sınırlı fakat elinizde o cihazlardan birisi varsa bu fırsatı değerlendirmek isteyebilirsiniz.

>> Hepsiburada Eskiyi Getir – Yeniyi Götür

Siteye gittiğinizde göreceksiniz, sistemin işleyişi gayet net ve temiz. Sorunsuz şekilde eski telefonunuzu satıp teklif ettikleri bedeli hediye çeki olarak Hepsiburada.com hesabınıza dahil ettiğinizde geriye sadece size verilen çekle istediğiniz zamanda, istediğiniz marka ve model yeni telefonunuzu satın almak kalıyor.

Hepsiburada tarafından özel olarak geliştirilen hesaplayıcı telefonun ikinci el satış değerini belirliyor, daha sonra satıcı (yani siz) kendisine verilen kargo numarasıyla telefonu ücretsiz olarak ikinci el telefon merkezine gönderiyor.

Satılacak cep telefonları kamera önünde açılarak mevcut durumu tespit ediliyor ve gerçek satış değeri belirleniyor. Süreç hakkında cep telefonu sahibine anlık bilgi veriliyor, eğer satıcı kendisine önerilen satış değerini kabul ederse satış işlemi gerçekleşiyor.

Not: Yeni telefonunuzu verdikleri çekle hepsiburada.com’dan alacaksınız. Telefonunuz Apple marka değil ise teklif ettikleri fiyat biraz düşük olabiliyor. Örneğin Galaxy S6’nın sahibinden.com GET satış fiyatı 1000 TL’den başlarken, Hepsiburada size 650 TL veriyor.

Hepsiburada.com teklifi cazip gelmediyse geçelim diğer seçeneklere..

2) Gittigidiyor.com 

Bir ebay şirketi. Anlatmama bile gerek yok aslında çünkü Gittigidiyor kendini kanıtlamış bir platform. İkinci el telefonunuzu 5 dakikada oluşturacağınız ilan ile satışa çıkarabilirsiniz. Tabi satış gerçekleştiğinde satış bedeli üstünden %10 gibi bir komisyon ödemeniz gerekecek.

İsterseniz ilanı elden teslim şeklinde hazırlayın, isterseniz GET. İlanı nasıl hazırlayacağınızı aşağıdaki sayfadan detaylıca öğrenebilirsiniz.

>> Adım adım ürün listeleme

Not: Sahibinden.com’da Güvenilir E-ticaret’e GET deniyor ama Gittigidiyor’da elden satış var mı ve güvenilir ticaretin kısa adı var mıydı tam hatırlayamadım.

3) Sahibinden.com

Sahibinden.com’da aynı Gittigidiyor kadar bilindik bir platform. 17 senelik geçmişi var ve sahibinden’de satılmayan şey yok diyebilirim. Herkes ikinci el yada sıfır ürününü ister GET, isterse elden teslim olarak satışa koyuyor. Yine GET ilanlar için satış fiyatından %7-10 gibi bir komisyon kesiliyor fakat ilanınız GET ilan değilse ürünü internette sergilemiş, alıcıyı internet üstünden bulmuş ve ürünü komisyon vermeden alıcıya elden teslim etmiş oluyorsunuz.

İlanınızı oluşturmaya hazırsanız aşağıdaki sayfadan detayları öğrenebilirsiniz.

>> Nasıl ilan verebilirim?

4) Letgo.com 

Yazımın ortalarında bahsettiğim gibi Letgo’yu sevmiyorum ve yeni bir site fakat birçok insan bu platform üzerinden ikinci el ürünlerini rahatlıkla satıyorlar. Önemli olan şey dikkatli olup dolandırılmamak ve tabi birazda şans. Çünkü alıcıyla yüz yüze gelmeniz gerekiyor. Eğer bana uyar diyorsanız işte aradığınız yöntem bu.

Telefonunuzu hemen satışa koyun ve istediğiniz değeri biçin. İlla ki makul bir değer biçtiğinizde alıcısı çıkacaktır.

Ancak unutmayın; bu sistemde yüz yüze görüşmek şart! “Alıcı parayı internet üstünden yollasın, bende ürünü kargolayayım” derseniz dolandırılabilirsiniz. Ancak Sahibinden.com ve Gittigidiyor.com’da böyle bir durum yok. Çünkü onlarda Güvenilir E-Ticaret koruması var.

Letgo kullanımı ve ilk ilanı oluşturmak için öncelikle aşağıdaki sayfalara göz atmanızı öneririm. Aklınıza yatar, içinize sinerse eski telefonunuzu buradan da satabilirsiniz.

>> Letgo sıkça sorulan sorular ve cevaplar

>> Letgo güvenlik önerileri

5) Easycep.com

Easycep.com’da eski telefonunuzu satabileceğiniz ve paranızı nakit olarak alabileceğiniz, bir internet sitesi. Eğer, yeni telefonunuzu bu internet sitesinden alacaksanız %10 bonus vermekteler. Sitede telefonunuzun değerini hesaplayıp, online teklif alabilirisiniz. Üstelik telefonunuzu adresinizden UPS kargoyla ücretsiz alıyorlar.

>>EASYCEP Telefonunu Sat

Telefonunuzu internet üzerinden satmak için en rahat yöntem bu gibi gözüküyor. Adresten ücretsiz
alım güzel bir hizmet.Hatta telefonunuzu nakit karşılığında alan tek sitede diyebiliriz. Kargo sürecinden
sonra ertesi gün paranızı yolluyorlar.

Benden şimdilik bu kadar. Yazımın başında paylaştığım linkten diğer yazıma göz atmayı sakın unutmayın. Daha fazla güvenilir yol ve platform keşfettiğimde yazımda güncelleme yapacağım. Sormak yada eklemek istediklerinizi yazı altından yorum olarak yazabilirsiniz.