Hitler’e Mercedes Çarpsaydı Ne Olurdu?

Hitler'e Mercedes Çarpsaydı Ne Olurdu?

19’uncu yüzyıl sonlarında bir köy… Son model bir Mercedes bu köye yaklaşıyor, köy sakinleri hayretler içerisinde otomobile bakakalıyor. Yolda oynayan kız çocuklarına yaklaşırken otomobilin otomatik fren istemi devreye giriyor ve araç duruyor. Ama biraz sonra yola bir erkek çocuğu çıkınca araç durmuyor, aksine çocuğu ezip geçiyor.

Çocuğun annesi, haykırarak dışarı fırlıyor ve ‘Adolf, Adolf’ diye oğluna sesleniyor. Bir sonraki görüntüde Avusturya’da bir köyün tabelası ekrana yansıyor: Branau am Inn. Yani Adolf Hitler’in doğduğu köy. Ekran kararıyor ve sonra da ekranda Mercedes Benz’in otomatik fren sistemine dair reklam sloganı beliriyor: “Tehlikeyi ortaya çıkmadan fark eder.”

Yaklaşık 1 dakikalık spot, Almanya’nın önde gelen sinema ve televizyon okullarından Baden-Württemberg Film Akademisi’nden mezun olan Tobias Haase’nin diploma çalışması. Film, Youtube’ta bir ayda 3 milyondan fazla tık aldı. Ancak reklam spotuna gösterilen yoğun ilgi, Almanya’da şiddetli tartışmaları da beraberinde getirdi.

Mercedes firması tartışmalar üzerine bir açıklama yaptı, “ilgimiz yok” dedi. 1 dakikalık reklamda düzenleme yapıldı. Diğer taraftan 1 dakikalık diploma çalışmasının sahibi Tobias Haase, First Steps Awards reklam kategorisinde ödül almaya layık görüldü. Hitler sevilmiyordu evet ama reklam çalışmasındaki küçük adolf bir çocuk olduğu için birçok kesimi rahatsız etti.

Konuya dair haberin orijinaline bu bağlantıdan ulaşabilir, 1 dakikalık tartışma yaratan çalışmayı hemen aşağıdaki playerdan izleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/embed/QtbfHqHbWCM