İçişleri Bakanlığından “Gta5: Yaya Önceliği” Kamu Spotu

İçişleri Bakanlığından "Gta5: Yaya Önceliği" Kamu Spotu

Türkiye Büyük Millet Meclisi, 2019 yılının başında Karayolları Trafik Kanunu’nun 74. maddesinde önemli bir değişiklik yaptı. Bu değişiklik ile trafikte yaya geçidinde yaya önceliği ve bu kurala uymayan sürücülere trafik cezası kesileceği tanımlanmış oldu. Yeni yapılan değişiklik ile sistem şöyle oldu; Kavşaklarda, trafik lambasının olmadığı yaya geçitlerinde, aynı zamanda da trafik polisinin olmadığı yerlerde araçlar yaya geçidini ve yayayı gördüğü zaman yavaşlayacak. Kurallara uymayan araç sahipleri 488 TL ceza ödeyecek.

Oysa ki yıllardır sistem şöyle idi; ilk önce sağa sonra sola sonra tekrar sağa bakacağız, ardından yola çıkacağız. Eğer bir şey olursa dikkatsizlik ve tedbirsizlikten kusur, yayalara ait..(idi)..

Artık kusur araç sahibinde!

Ve bu değişikliği duyurmak, araç sahiplerini bilinçlendirmek için bir süredir telefonlarımıza sms gönderiyor, kamu spotları yayımlayarak herkesi yeni kuraldan haberdar ediyorlar. 9 Mayıs 2019 tarihinde İçişleri bakanlığının resmi Youtube kanalına yüklenen kamu spotu da onlardan biri ve en değişiği!

İçişleri bakanlığı, yaya önceliği kamu spotu için dünya çapında milyonlarca satan GTA 5 oyununu seçmiş ve GTA 5 video editör aracı ile gayet başarılı bir kamu spotu ortaya çıkarmış. Henüz Gta 5 kamu spotunu izlemediyseniz işte o video;