İnstagram Akışında Önerilen Gönderiler Nasıl Gizlenir?

İnstagram Akışında Önerilen Gönderiler Nasıl Gizlenir?

Bir süredir beni de çok rahatsız eden bir İnstagram özelliği olan “önerilen gönderiler” nihayet artık engellenebiliyor. Her ne kadar bu engellemeyi kalıcı yapamasak da, en azından 30 gün kafamız rahat ediyor ve artık asıl ilgi alanımız olan arkadaşlarımızın, ailemizin, kısacası takip ettiklerimizin gönderilerini kaçırmamış oluyoruz. 

Peki Ana Sayfamızdaki Önerilerden Nasıl Kurtuluyoruz? 

Önce İnstagram mobil uygulamamızı açıyor, (sağ alttaki profil simgesinden) profilimize gidiyoruz. (Android ve Apple ios sürümlerinde benzer şekilde..) Profildeyken sağ üst 3 çizgi (nokta) menüsüne dokunup, açılan menüden Ayarlar ve gizlilik seçeneğine dokunuyoruz.

Ayarlar ve gizlilik sayfasında Önerilen içerikler yazısını göreceksiniz, dokunuyoruz.

İnstagram Akışında Önerilen Gönderiler Nasıl Gizlenir?

Karşınıza gelen bu son ekranda, Önerilen gönderileri akıştan geçici gizle seçeneğini aktif edin.

İnstagram Akışında Önerilen Gönderiler Nasıl Gizlenir?

Bunu yaptığınız an itibari ile artık ana sayfanızda sadece takip ettiklerinizin gönderilerini ve reklamları görüyor olmanız lazım. 1 ay dolduğunda ise tekrar aynı şeyi yapıp, yine 1 aylığına önerilen gönderileri gizlemeniz gerekecek.

Fakat bu sistem henüz düzgün şekilde çalışmıyor ve İnstagram yine karşınıza öneriler çıkarabiliyor. Yani amaç önerileri ne kadar azaltabilirsek o kadar iyi!

Ayrıca aşağıda bahsettiğim gibi tek tek önerileri kapatabilir veya bolca öneri çıkan hesapları toptan engelleyebilirsiniz. Bunu yaptığınızda, İnstagram algoritması sevmediğiniz içeriklerin türünü öğrenecek ve size daha az, sizinle alakalı olan içerikler önerecektir.

Arada öneriler almaktan memnunsanız, fakat belli başlı bazı önerilerinden rahatsızsanız, ana sayfada bir öneri karşınıza çıktığında o önerinin sağ üstündeki 3 nokta menüsüne dokunup, buradan ilgilenmiyorum seçeneğine dokunarak, ilgili hesabın önerilerini kapatabilirsiniz.

https://help.instagram.com/423267105807548