Şişecam’dan “Atatürk’ün En Seveceği Şarkılar” Belgeseli

Şişecam'dan "Atatürk'ün En Seveceği Şarkılar" Belgeseli

Cam Ambalaj alanında 4 ülkede toplam 10 üretim tesisi ve 2.6 milyon ton/yıl üretim hacmiyle faaliyetlerini sürdüren Şişecam, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılı onuruna yapay zekadan yararlanarak 2000 yerli şarkı içerisinden toplam 50 şarkı seçerek Atatürk’ün muhtemelen sevebileceği şarkılar listesini oluşturmuş ve bu listeyi Spotify’da yayınlamış. Listenin adı, Atatürk’ün En Seveceği Şarkılar. Birde bunun için bir belgesel tadında video yayınlamış ve orada da çalışmanın detaylarını anlatmışlar. Peki sizce listede hangi şarkılar ve sanatçılar var?

Aşağıdaki bağlantı, ilgili Şişecam playlistine gidiyor. Listede toplam 50 parça yer alıyor.

https://open.spotify.com/playlist/4BIguT7clmXfFz0EjkTiXE?si=47584c1f3bfb4df3

Listede Barış Manço, Ayla Algan, Emel Sayın, Sezen Aksu, Gönül Yazar, Erkin Koray, Ajda Pekkan, Aşık Veysel, Aşık Mahzuni Şerif, Ayla Dikmen, Behiye Aksoy, Berkant, Belkıs Özener gibi isimlerin yanında, Teoman, Şebnem Ferah, Duman, Cem Adrian, Emre Aydın, Göksel, Gripin, Mabel Matiz gibi isimlerde yer alıyor.

Ama işin garibi, listede Mustafa Sandal bile varken, bir tanecik Tarkan parçası yer almıyor.

Yinede yapay zeka işlerine ön yargılı biri olarak, listeyi inceleyince pek de karşı duramadım. Belki Atatürk yaşasa bir çoğunu gerçekten sevebilirdi.. Peki sizce nasıl olmuş? Listeyi beğendiniz mi?

Sürecin nasıl işlediği, parçaların nasıl seçildiğini merak ediyorsanız, hemen aşağıdaki kısa belgeseli izleyebilirsiniz..

Atatürk’ün gerçekten severek dinlediği şarkıları, T.C. Kültür ve Turizm bakanlığının web sitesinde bulup, mp3 olarak indirebilirsiniz.

https://www.ktb.gov.tr/TR-96390/ataturk39un-sevdigi-sarkilar.html