İnstagram DM Videolarını İndirip Kaydetme

İnstagram DM Videolarını İndirip Kaydetme

İnstagram uygulamasında özel mesaj (dm / direkt mesaj) ile gelen bir videoyu saklamak için indirme imkanımız var mı? Evet, var. Ancak bunu yapabilmek için dm videosuna Android işletim sistemi olan bir cihazdan ulaşmamız gerekiyor. Yani dm videosunu Android cihaz ile görüp daha sonra Android yüklü cihazımız veya Windows işletim sistemi olan bilgisayarımızdan çekip kurtarmalıyız. Apple ios yüklü cihazlarda dosya yönetimi ve cache’lere erişim olmadığından bu işlem orada geçerli değil.

DİKKAT! Yazı, 16 Ağustos 2015 tarihinde yayınlanmış ve 18 Temmuz 2020’de güncellenmiştir. Yazıya erişim sağladığınız tarihte konu güncelliğini yitirmiş olabilir.

Güncelleme: Güncel olarak İnstagram özel mesajlarındaki videoları indirmenin en güzel yolu Google Play’de yayınlanmış olan IDM isimli uygulamanın tarayıcı eklentisini kullanmak. Tarayıcıyı açıyor, instagram hesabınıza giriş yapıyor ve özel mesajlarınızdan ilgili videoyu oynatıyorsunuz. Sonrasında tarayıcı barında çıkan indirme butonundan videoyu bulup indirebilirsiniz.

Nasıl Yapıyoruz?

Her zaman olduğu gibi anlaşılır bir şekilde, madde madde anlatıyorum. Anlayamadığınız konu olursa sorularınızı yorum olarak gönderirsiniz ancak Android cihaz kullanıyor olmak, mesajın karşı taraftan silinmemiş olması şart.

1.) DM ile gelen videoyu açıp izleyelim ki önbellek kaydı garantilensin. (İnstagram uygulamasından DM videosunu açıp izleyin. İphone kullanıyorsanız; Android yüklü telefon veya tablet bilgisayardan İnstagram hesabınıza giriş yapıp dm’deki videoyu izleyin. Video yoksa veya görüntülenemiyorsa zaten işiniz zor. )

2.) Google Play’den ES Dosya Yöneticisi‘ni indirip kuralım.

>> Uygulamanın Google Play Linki.

3.) Dosya yöneticisini açarak (veya cihazı bilgisayarınıza bağlayıp Windows gezgininden) dahili hafıza konumunda Android klasörüne gidelim. (Dahili hafıza için Es dosya yöneticisi ana ekranında resimdeki gibi SD 0 seçeneğine dokunun. extSdCard, harici hafıza kartı oluyor. Orasıyla işimiz yok.)

İnstagram DM Videolarını İndirip Kaydetme İnstagram DM Videolarını İndirip Kaydetme

4.) Android klasöründen sonra DATA, daha sonra com.instagram.android klasörüne, daha sonra cache ve video klasörlerine girelim.

İnstagram DM Videolarını İndirip Kaydetme

5.) video klasörü içinde journal adında ve karmaşık sayılarla isimlendirilmiş bir sürü dosya göreceksiniz. Doğru dosyayı bulmak için dosya yöneticisinin altındaki menüden Görünüm seçeneğine, dokunacak ardından tarihe göre dizilim seçeneğini seçeceksiniz. (Tarihe göre dizilim seçeneğini resimde işaretledim.)

İnstagram DM Videolarını İndirip Kaydetme

6.) Görünümü tarihe göre yapınca en son izlenen videoyu da en üste almış olduk. Journal dosyasını atladıktan sonraki ilk birkaç video bizim aradığımız olabilir. Ancak uzantılarını değiştirmeden hangisi olduğunu bulamayız. Dosyalardan birinde parmağınızı basılı tutup sonrasında alt menüden Yeniden adlandır seçin. Dosya adının sonuna .mp4 eklemesi yapın (nokta eklemeyi unutmayın). Dosya ismi 1231831.mp4 olduğunda artık bu dosyayı video oynatıcılar ile görebileceğiz. Tek tek dosyaları kontrol ettiğinizde doğru dosyayı bulacak, sonrasında istediğiniz yere kopyalayabilecek veya doğrudan ES dosya yöneticisinden mailinize gönderebileceksiniz.

İnstagram DM Videolarını İndirip Kaydetme

Eğer yöntemi normal bilgisayarınızdan deniyorsanız cache klasöründeki tüm dosyaları seçip bilgisayarınıza kopyalayın ve sonrasında tarihe göre en son değiştirilenden başlayarak uzantılarına .mp4 eklemesi yapın. Bu şekilde de aradığınız videoyu bulmuş olacaksınız.

İşlem tamamdır umarım.

Özel mesaj ile aldığınız resimlere screenshot yapabildiğiniz için böyle bir yol izlemeniz gerekmiyor. Ayrıca ekran görüntüsü kaydeden uygulamalar ile (örneğin shou.tv) videoyu doğrudan ekran kaydı olarak alma ihtimalide olabilir.. Ama denemediğimden işe yarayıp yaramadığını bilemiyorum.

Yazıyı okuduğunuz tarihlerde İnstagram uygulamasında değişiklik yapılmış veya cache klasörü değiştirilmiş olabilir. Sorularınız ve eklemek istediğiniz birşey olursa yazı altından yorum olarak gönderebilirsiniz.