Call Of Duty: Black Ops Mod Paketleri ve Mod Yükleme

Call Of Duty: Black Ops Mod Paketleri ve Mod Yükleme

Bir önceki yazımda Call of duty Black Ops’u Multiplayer botlu oynamayı sağlayan dosyaları paylaşmıştım, paylaştığım dosyaları çok fazla inceleyemediğimden ve ilk defa Black Ops oynadığımdan mod olayından da bi haberdim şimdi bu açığımızı kapatıyor ve Black Ops mod olayına el atıyoruz.

>> Call Of Duty Black Ops 2’yi İnternetsiz Botlu Oynama
>> G2A’dan Nasıl Oyun Satın Alınır?
>> Steam Platformunun Kaliteli, Ücretsiz Oyunları

(Call Of Duty Black Ops’un Steam satış fiyatı 99 TL, G2A yasal satış fiyatı ise 30 TL’den başlıyor.)

DİKKAT! Mod indirme bağlantısı patladığı için mod paketini Google’da aratıp bulmanız gerekiyor. Eğer elinizde mod paketi yoksa veya bulamazsanız yazımdaki anlatımdan yararlanamazsınız. Eğer mod paketlerini bulma imkanınız yok ancak maddi probleminizde yoksa G2A.com sitesi üzerinden yasal olarak Call Of Duty Black Ops Steam versiyonu satın alabilir, yasal olarak botlu ve modlu olarak oynayabilirsiniz.

YAZININ DEVAMI..

Öncelikle konuyu özetleyelim;

Call Of Duty Black Ops, COD serisinin son oyunu, oyunda multiplayer modu var ve inanılmaz eğlenceli. Oyunun en güzel yanı multiplayer modu botlarla oynayabiliyor olmamız. (bir önceki yazımda botlu oynamanız için gereken dosyaları vermiştim..)

Call Of Duty Black Ops’u multiplayer botlu oynadığımız yetmezmiş gibi birde eğlenceli modlar var, bu modları oyuna girerken aktif ediyor ve oyuna farklı eğlenceler katabiliyoruz. Örnek vermek gerekirse, bir adet zombi modu var, zombi modu aktif ettiğinizde 2 takım (bir taraf eli bıçaklı zombiler , diğer taraf ağır taramalı silahlı askerler) birbirine karşı mücadele veriyor..(askerler zombilerden daha güçlü ama kafayı kullanırsanız zombi olarak asker öldürmeniz daha kolay, ama ne yaparsanız yapın asker takımı hep önde oluyor..) Bir başka örnek mod ise (multiplayer botlu oynarken canımı sıkan kısıtlı silahlara yönelik) Ex bot, bu modu aktif ettiğinizde oyunu normal multi-botlu oynadığınızdakinden farklı silahlar ile oynayabiliyor, hatta düşman askeri vurarak kazandığınız puanlarla hava saldırısı kazanırsanız, düşmanlara bu saldırıları gerçekleştirebiliyorsunuz.

Yukarıda örnek verdiğim modlar haricinde 20 civarında Black Ops modu daha var, kimisinde sadece bıçaklarla oynuyorsunuz, kimisinde elinizde düşmanı yakan bir pompalı oluyor, kimisinde grafikler değişiyor, kimisinde herkes daha hızlı koşmaya başlıyor vs. vs.

Şimdi gelelim uygulama kısmına;

Modları kurabilmeniz için bilgisayarınızda Call Of Duty Black Ops olması gerekiyor daha sonrasında bu yazıda verdiğim bağlantıdan güncelleme ve bot paketi dosyalarını indirip uygulamanız gerekiyor.

Güncelleme: Modların paylaşıldığı web sitesi kapandığından modları Google üzerinden aratmanız gerekiyor. Modların isimlerini yazının devamında 4 numaralı resimde görebilirsiniz.

Patlayan bağlantı: http://gameserver.n4cer.de/?download=3

Malzemelerimiz; 1 adet BOLoader.Exe, 3 adet Mod paketi.

Oyunu kurduğunuzu, multiplayer bot uygulaması ve güncellemeleri yaptığınızı ve oyunun sorunsuz çalıştığını farz ederek konuyu anlatmaya başlıyorum.

Bir önceki yazımda verdiğim bağlantılardan oyun kurulumlarını yaptınız ve masa üstünüzde oyuna girebilmeniz için bir adet boloader.exe uygulaması yerini aldı, (bu uygulamayı sadece oyunu multiplayer botlu başlatmak için kullanıyorduk) şimdi bu uygulamayı çalıştırıyor ve (bir kereliğine) mod paketi yüklemek için kullanıyoruz, bu nedenle Google’dan aratıp indirdiğiniz 3 adet mod paketini masa üstüne çıkarıyor ve boloader.exe yi çalıştırıyorsunuz.

BOLoader.exe’yi çalıştırdıysanız aşağıdaki resimlerde gösterildiği gibi Import Mod Pack butonuna basın, ardından hayır butonuna basın ve açılan pencereden masa üstündeki mod paketlerini tek tek seçip yüklenmelerini bekleyin. Mod paketlerini seçtiğinizde kısa bir işlem ile paketler oyunun kurulu olduğu dizinde mod klasörüne yüklenecek, her 3 mod paketini de aynı şekilde yükledikten sonra oyunun kurulu olduğu dizindeki mod klasörüne bakıp kurulumlar başarılı olarak yapılmış mı kontrolünü yapın, eğer klasör içerisinde 20’den fazla mod varsa işlem başarılı demektir.

Resim 1: İmport Mod Pack butonuna basın.

Call Of Duty: Black Ops Mod Paketleri ve Mod Yükleme

Resim 2: Modları bilgisayardan yükleyeceğimiz için “Hayır” butonuna basın, mod yükleme aşamasına geçin.

Call Of Duty: Black Ops Mod Paketleri ve Mod Yükleme

Resim 3: Açılan gezgin penceresinden masaüstündeki mod paketlerini bulun ve her birini sırayla tek tek yükletin.

Call Of Duty: Black Ops Mod Paketleri ve Mod Yükleme

Resim 4: Oyunun kurulu olduğu klasöre gidip mod paketleri yüklenmiş mi kontrol edin.

Call Of Duty: Black Ops Mod Paketleri ve Mod Yükleme

(Yukarıda resimlerde gösterildiği gibi mod paketlerini doğru olarak yüklediyseniz 3 mod dosyası ile işiniz bitmiştir bu dosyaları setup klasörünüzde bir sonraki kurulumlar için saklayabilirsiniz.)

Şimdi sıra geldi Modların kullanımına;

Modları gerekli yere kurduk şimdi nasıl kullanıldığını anlatmaya geldi..Bildiğiniz gibi oyunu multiplayer botlu oynarken boloader.exe yi kullanıyoruz bundan sonrada bir değişiklik yok aynen devam ediyoruz. Boloader.exe‘yi açıyoruz, oyuncu adımızı, bot sayısını, zorluk seviyesini, haritamızı, oyun tipini (burada tdm seçmenizi öneririm) seçiyoruz. Bu işlemlerden sonra boloader.exe’deki modloader ve devmap seçeneklerinin sağındaki kutulara tik koyuyor ve Save/Start butonuna basarak oyuna giriyoruz.

Call Of Duty: Black Ops Mod Paketleri ve Mod Yükleme

Oyun menüsü açıldığında normalde klavyede tab tuşunun hemen üstündeki tuşa basar konsolu açar ve sonra alt+F10 tuşlarına basarak oyunu başlatırdık, şimdi oyunu başlatmadan önce mod listesini açıyor ve hangi modu oynayacağımızı seçiyor, sonrada konsol, alt+F10 yöntemi ile modlu oyunu başlatıyoruz.

Mod Listesi nedir?

Mod Listesi mod yapımcıları tarafından hazırlanan modların listelendiği bölüm, mod listesi ekranın sol üst tarafında, klavyeden İnsert tuşuna bastığınızda beliriyor ve yine aynı tuşa bastığınızda kayboluyor. (İnsert tuşu klavyede page up, page down tuşlarının olduğu yerde)..

Şimdi olayı detaylandıralım;

Boloader.exe ile oyunu başlatıyorsunuz karşınıza menüler geliyor, ardından İnsert tuşuna basıyorsunuz sol tarafta mod listesi beliriyor, listede yön tuşları yardımıyla geziyor seçmek istediğiniz modun üzerine geliyorsunuz, seçeceğiniz mod isminin üzerindeyken sağ yön ok tuşuna basıyor ve o modun yeşil renk olmasını sağlıyorsunuz, mod ismi yeşil renk olduysa insert tuşu ile mod listesini kapatıyor, konsolu açıyor ve alt+F10 tuşlarına basarak modlu+botlu multiplayer oyunu başlatıyorsunuz.

Modlardan herhangi birini başlattınız, silahınızı seçtiniz tam geri sayım başladı ekranın ortasına (LMG, Assault vb. yazan) bir menü geldi, bu menü ne oluyor?

Bu menü mod yapımcısı tarafından oyuna eklenmiş olup farklı silah paketlerini seçmenizi sağlıyor. Eğer bu menüde seçiminizi yapmazsanız bir türlü oyuna başlayamaz silahsız bekler durursunuz, bu nedenle V ve F tuşları yardımıyla menüdeki seçeneklerden birinin üzerine gelmeli ve Space tuşunu biraz uzun basarak seçimi onaylamalısınız. Bu işlemden sonra silah paketiniz (o oyun için) otomatik olarak yüklenir oyunu oynamaya başlayabilirsiniz.

Not 1: Silah seçim menüsü V ve F tuşlarına birlikte bastığınızda belirir bu nedenle oyunda başka bir silah paketine geçmek isterseniz V, F tuşlarına birlikte basmalı menüyü aktif etmeli ve sonra silah paketinizi değiştirmelisiniz. Eğer ekranda silah menüsü açıkken V,F tuşlarına birlikte basarsanız 2. kez aynı menü açılır ve silah seçim menüsünü kilitlersiniz bu nedenle ekranda silah seçim menüsü açıkken bir tane daha silah seçim menüsü açmamalısınız. Silah seçim menüsündeki seçenekleri gezmek için V tuşuna basarak aşağı inebilir, F tuşuna basarak yukarı çıkabilirsiniz.

Not 2: Diyelim ki bir hata yaptınız, özel silah seçim menüsü açıkken V,F tuşlarına birlikte basıp bir menü daha açtınız, o zaman yapmanız gereken şey şu; ESC yapıp oyun menüsünden End Game seçerek oynadığınız multi oyunu kapatmalı ve konsol tuşuna basıp sonrada alt+F10 basarak yeniden multi-botlu oyun başlatmalısınız.

Not 3: Oyunda Killstreak ve Ex bot gibi puanlı modları oynarken vurduğunuz adamlar karşılığı kazandığınız hava saldırısı gibi ektra silahlar sağ alttaki grafikte görünür, burada hava saldırısı görüyorsanız ve sağında 6 rakamı yazıyorsa bu silahı kullanmak için 6 tuşuna basmalısınız.

Not 4: Modlu oyun başlattığınızda tekrar mod menüsünü açar ve başka bir mod seçerseniz o mod diğer modla birlikte aktif olur ve oyun birbirine karışır, örneğin oyuncuların hızlı koşmasını sağlayan mod, zombi mod ve grafikleri değiştiren modu peşpeşe aktif ederseniz oyunun oynanırlığı bozulabiliyor bu nedenle bir mod aktif iken başka bir mod aktif etmeyin, eğer aktif moddan sıkıldıysanız ve başka moda geçmek istiyorsanız; ESC yaparak oyun menüsüne dönün END GAME diyerek o oyunu sonlandırın ve bundan sonra mod listesinden yeni bir mod seçip konsol, alt+F10 yöntemi ile yeni modlu oyunu başlatın.

Not 5: Oyun kilitlenir ve Görev yöneticisinden oyunu sonlandırmak zorunda kalırsanız, bir sonraki boloader.exe açışınızda karşınıza bir uyarı penceresi gelebilir, eğer bu pencerede hayır seçeneğini seçerek oyuna girerseniz önceki bocmc.exe ayarlarınız silinmez, fakat evet seçeneğini seçerseniz ekran çözünürlüğünüzle birlikte bocmc.exe ayarlarınız sıfırlanır. Bu durumda oyunun kurulu olduğu klasöre gidip bocmc.exe konfigürasyonunu başlatmalı ve tekrardan çözünürlük+silah vb ayarları yapmalısınız.

Not 6: Zombi mod ile ilgili ufak bir kusur var, zombi mod başlattığınızda hunter seçtiğinizde silahınızı elinizden alıyor daha sonra öldüğünüzde zombi takımına geçiyorsunuz ve zombiyken ölür takım olarak hunter seçerseniz avcı olarak elinizde ağır makineli ile oynamaya başlayabiliyorsunuz.

Not 7: Zombi modda olduğu gibi bazı modlarda hatalar var örneğin birkaç mod botlarla uyumlu çalışmıyor, oyuna girdiğinizde botlar izleyici olarak kalırken sizde oyun takımlarından birinde tek başınıza kalıyorsunuz. Bu modlar için yapılacak birşey yok, elimizdeki çalışan modlarla idare edicez.

Not 8: KillstreakV3 açıpta ben killstreak yapamıyom ödül saldırılarını alamıyom diyorsanız boloader.exe’den oyunu açarken botların kabiliyet seviyesini easy yapın ardından harita olarak Russianbase açın. Russianbase haritasında uzun süre vurulmadan avlanabileceğiniz 3 bölüm var buralardan hedeflere av olmadan avlanabilir ve killstreakları kapabilirsiniz.

Konu biraz karışıktı bu nedenle detaylıca anlatmaya çalıştım ama yinede anlamadığınız kısımlar olursa sorularınızı yorum olarak sorun sizlere yardımcı olmaya çalışayım. İyi eğlenceler..