İş Bankası Cem Yılmaz’lı Reklam Filmi

cy İş Bankası Cem Yılmaz'lı Reklam Filmi

Türkiye Cumhuriyeti döneminde kurulan ilk özel banka olan Türkiye İş Bankası, 88. yaşını kutluyor. 88. yıla özel çekilen reklam filminde ise Cem Yılmaz yer alıyor. İş Bankası’yla 2 yıl için yaklaşık 5 milyon dolara reklam anlaşması imzalayan Cem Yılmaz, reklam filminde “Türk rejisör, aktör, prodüktör Servet Bey’i” canlandırıyor.

Servet Bey Kim?

Türk rejisör, aktör, prodüktör Servet Bey, 1890 yılında Üsküdar’da doğdu. Okul yıllarında tiyatroya ilgi duydu. İlk kez 1910’da Erenköy’deki Sahne-i Milliye-i Osmaniye topluluğuyla Odeon Sahnesi’ne çıktı ve Burhanettin Bey’in sahneye koyduğu, Jules Verne’in “Aya Seyahat”inde rol aldı. Yeteneğiyle kısa zamanda dönemin usta rejisörlerinin ilgisini çekmeyi başardı. Topkapı Sarayı’nı görüntülemek için Türkiye’ye gelen Alman yönetmen Wilhelm Becker’le dostluğu, ona sinemanın büyülü kapısını araladı. Böylelikle sahneye sığdıramadığı hayalperestliğine hem kamera önünde hem gerisinde geniş bir yer bulmuş oldu. Bilhassa gelecek konulu kısa filmlerinde, dönemin ilerisinde çekim teknikleri geliştirdi.

Reklamın Konusu

Gelelim reklam filminin konusuna… 1920’lerde bir gala akşamı Servet Bey’in “gelecek” temalı kısa filmlerinden birini izleme fırsatı bulan İş Bankası ileri gelenleri, Servet Bey’e banka için bir reklam filmi çekmesini teklif ederler. Film, aylar süren hazırlıkların sonrasında Tepebaşı’ndaki bir platoda çekilir. O günlerden günümüze gelecek projeksiyonu yapan ileri görüşlü insanların ve onların başını çeken müstesna isim Servet Bey’in tozlu raflardan çıkan filmi, izleyicileri sadece yeni Türkiye’nin temellerinin atıldığı yıllara götürmekle kalmıyor, 88 yıldır hep yeni kalabilmenin ardında yatan değerlere, ortak hayallere ışık tutuyor.

* Türkiye İş Bankası Büyük Taarruz’un yıl dönümü olan 26 Ağustos 1924’te Mustafa Kemal Atatürk’ün direktifi ile kurulmuştu. Bankanın kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, ilk genel müdürü ise Celâl Bayar idi.

İş Bankası 92 Yaşında Reklam Filmi: