Türk Telekom Avea için İzinsiz Tanıtım Mesajlarını Engelleme

Türk Telekom Avea için İzinsiz Tanıtım Mesajlarını Engelleme

Bir çoğumuzun ortak sorunudur izinsiz gelen mesajlar ve reklam çağrıları.. Ve bunları engelleyebileceğimiz halde engellemeyerek kendi kendimizi sinir ederiz. Ama tabi ki çoğumuz bu mesajların engellenebileceğini bilmediğinden böyle birşeye katlanır yoksa kim çeker ki?.. Peki nasıl engelleriz bu izinsiz reklamları?

Dikkat! Yazı güncelliğini yitirmiş olabilir.

>> Avea Online İşlemler Şifresi Öğrenme
>> Avea ile TL Transferi Nasıl Yapılır?
>> Avea, Son TL Yükleme ve Hat Geçerlilik Tarihini Öğrenme
>> Ticari Elektronik İleti (Sms – Mail) Şikayet Sistemi

Türk Telekom Avea için şöyle efendim..

Hemen Avea‘nın web sayfasına giriyor, sağ üstten Online işlemler başlığına tıklıyorsunuz. Burada ilk satıra telefon numaranızı (0 olmadan) yazıyor alttaki şifre bölümüne de Avea online işlem şifrenizi yazarak (Jet Şifre Nedir?) Online işlemler’e giriş yapıyorsunuz.

Türk Telekom Avea için İzinsiz Tanıtım Mesajlarını Engelleme

Online işlemler sayfasında size özel bilgilere ulaşabiliyor, hat işlemlerinizi gerçekleştirebiliyor ve tabiki reklam/tanıtım izinlerini ayarlayabiliyorsunuz. Ama biz reklamları/tanıtımları engelleyeceğimiz için hemen üst menüden Hat İşlemlerim oradan da Bilgilendirme Mesajları başlıklarına tıklıyoruz.

Türk Telekom Avea için İzinsiz Tanıtım Mesajlarını Engelleme

Açılan yeni sayfada ister Avea’nın kendi bilgilendirme/tanıtım mesajlarına engelleme/izinler tanımlıyor, istersek de aynı sayfadaki ikinci sekmeden Avea dışında gönderilen bilgilendirme/tanıtım mesajlarına engelleme/izinler tanımlayabiliyoruz. Ve işlemleri tamamladığımızda Güncelle butonuna basmayı unutmuyoruz.

Türk Telekom Avea’dan Gelen;

Örneğin Avea’nın bilgilendirme/tanıtım mms’lerine ve müşteri hizmetleri çağrılarına engel koyacaksak bu iki seçeneğe tıklıyor ve sol ok butonuna basarak engellenen kısmına geçiriyoruz. Ardından da Güncelle butonu ile işlemi tamamlıyoruz. Eğer önceden engellediğimiz bir seçeneğin engelini kaldıracaksak da sol taraftan o seçeneğe tıklıyor, sağ ok butonu ile sağ tarafa geçirip Güncelle butonuna basıyoruz.

Türk Telekom Avea için İzinsiz Tanıtım Mesajlarını Engelleme

Türk Telekom Avea Harici Gelen;

Örneğin Avea harici gelen mesajlar canımızı sıkıyor. Halkbank veya başka bir firmanın gönderdiği sms’lere takmış durumdayız. Bu durumda ne yapıyoruz? Diğer firmalardan gönderilen kısa mesajlar sekmesine tıklıyor, açılan yeni ekrandan ya tüm mesajları engelliyor yada listede o firmayı/numarayı bulup engellenenler/izin verilenler listesine kaydırıyoruz.

Türk Telekom Avea için İzinsiz Tanıtım Mesajlarını Engelleme

(Ok’ları kullanarak işlem uygularken biraz beklemeniz gerekebiliyor..)

Türk Telekom Avea için İzinsiz Tanıtım Mesajlarını Engelleme

Tabi yine Güncelle butonuna basarak işlemi kayıt ediyoruz.

UYARI: Bu yöntem ile örneğin Halk bankasını engellediğinizde muhtemelen ondan gelen e-şifre gibi bildirimleri de engellemiş oluyorsunuz. Yani o firma ile sms alışverişi yaptığınız durumlar oluyorsa engelleme yapmanız pek mantıklı görünmüyor. Ancak, hiç işinizin olmadığı bir firmadan (örneğin X ticaret’den) sürekli mesajlar alıyorsanız o zaman bu firmayı engellemek sizin için sorun teşkil etmeyecektir.

Ayrıca engellemeleri istediğiniz zaman Online işlemlerden kaldırabilir, yeniden düzenleyebilirsiniz. Herhangi bir kısıtlama bulunmuyor.

Diğer Gsm operatörlerinde de muhtemelen aynı yada benzer şekilde (online işlemler altından) bilgilendirme mesajları engellenebilmektedir fakat Avea abonesi olduğum için anlatımda Avea’yı temel aldım..

Konuya dair sorularınız olursa yorum olarak gönderebilirsiniz.